1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. رژیم صهیونیستی اسرائیل برای محیط زیست…

رژیم صهیونیستی اسرائیل برای محیط زیست یک تهدید است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، تاثیر جنگ بر منابع آبی به ویژه در منطقه خاورمیانه بسیار مهم است و قابل کتمان نیست. در بحبوحه جنگ ها به دلایل مختلف از جمله انفجارهای پی در پی، نفوذ مواد شیمیایی ناشی از انفجار به رودخانه ها و دریاها و تخلیه زباله های خطرناک تغییرات زیادی به وجود می آید. فشار شدید بر منابع آب حیاتی و محدود منطقه، ورود برخی آلاینده های سمی و طولانی مدت به آب های سطحی و زیرزمینی، کیفیت آب را از چرخه مصرف خارج می کند.

واقعیت این است که در همه جنگ‌ها از ابتدا محیط زیست و منابع طبیعی قربانی خاموش، استفاده از سلاح‌های خطرناک و کسب پیروزی به هر قیمتی شده و عدم پایبندی به اصول و قواعد حاکمیت بین‌المللی، استفاده از هرگونه کشنده است. سلاح و هر نوع تخریب انسانی. و طبیعی را برای طرفین درگیری توجیه می کند.

جدای از آلودگی های زیست محیطی که سلامت انسان ها و سایر موجودات زنده را در جنگ تهدید می کند، موضوع مهم اثرات طولانی مدت و لاعلاج جنگ ها بر محیط زیست است. غزه تحت تأثیر پیامدهای این جنگ قرار گرفته است.

در حالی که رهبران جهان در کنفرانس COP28 (کنفرانس تغییرات آب و هوای سازمان ملل) در دبی که در 30 نوامبر 2023 آغاز شد، گرد هم آمدند و در مورد چگونگی کاهش انتشار کربن و میزان تأثیر مردم بر محیط زیست در جهان بحث کردند. ارتش اسرائیل غزه را به مکانی غیرقابل سکونت تبدیل می کرد، نه تنها غیرنظامیان بی گناه را هدف قرار می داد و خانه های آنها را ویران می کرد، بلکه تأسیسات زیست محیطی از جمله تأسیسات انرژی های تجدیدپذیر را نیز تخریب می کرد، تأسیسات نمک زدایی و نمک زدایی آب دریا، تصفیه خانه های فاضلاب را بمباران کرد و نادیده گرفت و نقض کرد. همه «ارزش های زیست محیطی» که رژیم صهیونیستی اسرائیل در این کنفرانس خواستار آن شد و به فجیع ترین شکل ممکن زیر پا گذاشت.

بمباران اسرائیل در غزه به مقاومت شبکه برق آسیب جدی وارد کرده است

سن آسیمهندس و محقق مسائل شهرسازی و توسعه پایدار شهری وی در خصوص آسیب های زیست محیطی غزه می گوید: حمله اسرائیل به بیمارستان ها در جنگ اخیر هدف مشخص و اعلام شده ای داشت و رژیم صهیونیستی اسرائیل قصد داشت هر آنچه این بیمارستان ها را تقویت می کند از جمله پنل های خورشیدی پشت بام بیمارستان ها را هدف قرار دهد. بیمارستان ها بدون توجه به موضوع انتشار کربن که هدف از نشست اقلیم بود.

وی ادامه می دهد: انرژی خورشیدی در این جنگ عمدا مورد هدف اسرائیل قرار گرفت. از سال 2007، با محاصره نوار غزه و تشدید این محاصره در سال های بعد، به ویژه با شروع عملیات طوفان الاقصی، وابستگی به انرژی خورشیدی به میزان قابل توجهی افزایش یافت، به طوری که بین سال های 2015 تا 2017، تعداد سایت هایی که انرژی خورشیدی تولید می کنند از 591 افزایش یافته است. سایت به 3456 سایت افزایش یافته است. به عنوان جورج کرزامکارشناس محیط زیست در ژوئن 2022 در مقاله ای با عنوان “پنل های خورشیدی تولید یک چهارم برق غزه و اسرائیل در مورد مسئله تغییرات آب و هوایی رویکردی ریاکارانه دارد” به آن پرداخته است.

عشرت الشهدا و الجرحی در بمباران جدید اسرائیل به اردوگاه شمالی جبالیه در نوار غزه

این پژوهشگر مسائل شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: بر اساس مطالعه اخیر موسسه CSIS در نوار غزه، تعداد سایت ها و سقف های تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در سال 2019 و قبل از حمله اخیر اسرائیل به 8760 سایت رسیده است. در غزه (در اکتبر 2023) این تعداد 12400 سقف برآورد شد. لازم به ذکر است که بر اساس برآوردها، یک سوم شهروندان غزه و حدود 50 درصد صاحبان مشاغل به انرژی خورشیدی وابسته هستند.

وی می افزاید: با وجود برگزاری کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در ماه گذشته و شعله های آتش در با جنگ اخیر غزه مشخص شد که رژیم صهیونیستی اسرائیل علیرغم ادعای خود در این کنفرانس، به ریشه های محیط زیست غزه حمله می کند. بسیاری از تصاویری که از حملات رژیم صهیونیستی منتشر شده نشان می دهد که پنل های خورشیدی هدف قرار گرفته اند. تصاویر ماهواره ای در 11 نوامبر 2023 نشان می دهد که 29 سایت بزرگ تولید برق از طریق پنل های خورشیدی در اثر بمباران رژیم صهیونیستی اسرائیل به بهانه تولید انرژی برای مقاصد نظامی به طور جزئی یا کامل تخریب شده است، در حالی که این پنل های خورشیدی تنها بوده است. برای تأسیسات غیرنظامی مانند بیمارستان ها برق تولید می کردند.

{clean_title}

تخریب تاسیسات آب شیرین کن و شبکه های آب و فاضلاب در غزه تهدیدی برای محیط زیست است.

سن آسی وی تصریح می کند: در این جنگ تخریب تنها محدود به انرژی سبز نبود، حتی آب که حق اولیه هر انسانی است، این بار نیز مانند زمان های دیگر سلاح بود، اما بمباران و هدف قرار دادن تاسیسات آبی برای آن چیز جدیدی نیست. ارتش اشغالگر اسرائیل

وی ادامه می دهد: در تمام جنگ های غزه حتی قبل از جنگ 2008 تاسیسات آبی عمدا مورد هدف رژیم صهیونیستی اسرائیل قرار گرفت. دفتر صلح بین المللی در ژنو اعلام کرد که “آب به سلاحی در جنگ های خاورمیانه تبدیل شده است”. با شروع جنگ در سال 2008، وضعیت بدتر شد و روند دفع فاضلاب در نوار غزه و تامین آب آشامیدنی فاجعه آمیز بود. هدف قرار دادن تاسیسات آبی در جنگ های غزه در سال های 2012، 2014 و 2021 نیز قابل توجه بود و 12 حلقه چاه آب در جنگ 2012، 9 حلقه چاه آب در جنگ 2014 و ده ها خط و شبکه انتقال آب در منطقه بمباران شد. الشرقیه نوار غزه ویران شد و شهرداری غزه در آن زمان تایید کرد که این تخریب توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل عمدی بوده است.

این پژوهشگر شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: ع امید سوسک وی در مقاله خود با عنوان اثرات زیست محیطی جنگ اشاره کرد که در جنگ 2014 70 درصد از تاسیسات آبی نوار غزه آسیب دید. در جنگ سال 2021، یونیسف گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه 50 درصد شبکه آب نوار غزه در جریان حملات رژیم صهیونیستی اسراییل آسیب دیده است و به همین دلیل حدود 800 هزار نفر قادر به تامین آب نیستند.

اکنون 97 درصد از آب های نوار غزه آلوده است

وی می افزاید: قبل از شروع جنگ اخیر (در اکتبر 2023)، تعداد زیادی از مردم فلسطین حتی در سطح … بین المللی آنها تلاش کردند تا وضعیت آب غزه را بهبود بخشند و شبکه های انتقال آب را تعمیر کنند و در نتیجه کارخانه های آب شیرین کن و آب شیرین کن در خان یونس ایجاد شد، اما این نیروگاه در بمباران اخیر و همچنین 50 درصد آب قابل استفاده هدف قرار گرفت. چاه ها از جمله چاه ابو تشکخوب شمشیرخوب اختلاس و بیشتر چاه های منطقه جبالیا نابود شدند، منبع آب در همیشه آویشن همراه با 30 کیلومتر خطوط آب و فاضلاب و یک ایستگاه پمپاژ عامر و بسیاری از امکانات دیگر از بین رفت و این تخریب ادامه می یابد.

سن آسی لازم به ذکر است که سهم سرانه آب برای هر نفر در غزه بین دو تا سه لیتر آب در روز است در حالی که طبق استانداردهای جهانی میانگین مصرف آب روزانه برای هر نفر ۱۰۰ لیتر است، اما اکنون در نوار ۹۷ درصد از آب های غزه آلوده است.

مهر تأیید سازمان ملل متحد در مورد استفاده اسرائیل از بمب های حاوی فسفر سفید علیه غیرنظامیان در غزه

زمین و اراضی کشاورزی در غزه دیگر قابل کشت نیست تنگستن و جیوه خاک در این شهر چندین برابر سطح مورد انتظار است

او می گوید: هدف قرار دادن خاک به اندازه هدف قرار دادن برق و آب خطرناک است. کشاورزان غزه از خاک امرار معاش می کنند و بدون شک خاک منبع تولید غذای آنهاست و آسیب به خاک باعث از بین رفتن محصولات می شود.

این محقق موضوعات برنامه ریزی شهری و توسعه پایدار شهری را بیان می کند: از نظر بین المللی استفاده از فسفر سفید ممنوع است ، اما ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی اسرائیل از آن برای بمباران غزه استفاده می کند. به گفته سازمان های بین المللی حقوق بشر از جمله “دیده بان حقوق بشر”، فسفر سفید می تواند منجر به تخریب خاک و محیط زیست شود و باعث سوختگی عمیق انسان شود. این مسئله نه تنها به فسفر سفید محدود می شود بلکه با بمباران گسترده نوار غزه ، عناصر شیمیایی مانند تنگستن و جیوه به عمق خاک و زمین کشاورزی نفوذ می کند.

وی می افزاید: براساس مطالعه ای که توسط گروه تحقیقاتی سلاح های جدید (NWRC) در سال 2009 در خاک منطقه بیت انجام شده است. هانون انجام شد، آن عنصر پیدا شد تنگستن بیش از 20 برابر مقدار مورد انتظار در خاک وجود دارد و درصد جیوه آن بیش از 8 برابر سطح مورد انتظار است.

سن آسی وی تصریح می کند: فسفر سفیدی که ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در غزه از آن استفاده می کند، علاوه بر سوزاندن مردم، خاک و محیط زیست را نیز از بین می برد.

وی توضیح می دهد: فاضلاب یکی از بزرگترین آلوده کننده های خاک، آب و محیط زیست است. با قطع سوخت تاسیسات تصفیه فاضلاب و هدف قرار دادن خطوط فاضلاب، آب ها آلوده شده و منجر به شیوع بیماری می شود. این می تواند چندین بار به محیط زیست آسیب برساند.

آینده فسفر سفید که اسرائیل به استفاده از آن در غزه متهم است چیست؟

این پژوهشگر شهرسازی و توسعه پایدار شهری بیان می کند: اینها حقایقی است که حتی کارشناسان رژیم صهیونیستی اسرائیل نیز به آن اذعان دارند اما چشمان خود را بر روی واقعیت ها می بندند و شاید جنایات خود را زیبا جلوه دهند. لازم به ذکر است که محیط زیست مرزهای سیاسی و نظامی نمی شناسد، زمانی که زیرساخت های بهداشتی و بیمارستانی در غزه از بین برود، فاضلاب با آب باران و سیل به خاک و خشکی نفوذ می کند و حتی به دریاها می ریزد.

وی می افزاید: باید دانست که تمامی آلاینده ها و مواد میکروبی و حتی زباله ها به سواحل مناطق صهیونیست نشین از جمله می رسد. زکمکه قبل از آن آلوده شده بود (قبل از 7 اکتبر و شروع جنگ غزه 2023). هاوانی بود، راهی پیدا خواهد کرد، بنابراین اکنون با تخریب تاسیسات فاضلاب، بحران زیست محیطی در مناطق صهیونیستی چند برابر خواهد شد و اقدامات فاجعه بار رژیم صهیونیستی به این رژیم کودک کش دامن می زند.

سن آسی وی تصریح می کند: بر اساس آنچه گفته شد، مردم در صدد تخریب محیط زیست غزه هستند و دیر یا زود آثار آن نمایان خواهد شد و اگر کسی اکنون (در جنگ اخیر غزه) از سواحل جنوبی هیفا برای دیدن باید آثار آلودگی و تخریب محیط زیست را که از غزه سرچشمه می‌گیرد دیده باشد، بنابراین «آلودگی» مرز را نمی‌داند، چه آن را ببینیم و متوجه شویم و چه قابل مشاهده و محسوس نباشد. در صورتی که اثر خود را داشته باشد قرار خواهد داد

وی می گوید: آنچه مسلم است برآورد کامل خسارات زیست محیطی این جنگ امکان پذیر نیست.

با این حال، هدف قرار دادن تأسیسات زیست‌محیطی غزه از جمله تأسیسات آب، انرژی و خاک، تصادفی نبوده، بلکه عمدی بوده است و این جنایت جنگی نه تنها علیه مردم غزه و فلسطین، بلکه علیه محیط‌زیست نیز انجام می‌شود. بهتر بود کنفرانس تغییرات آب و هوا برگزار می شد. سازمان ملل متحد (COP28) به جای شعارهای توخالی زیست محیطی، وقت خود را به این جنایات زیست محیطی اختصاص داد. افتادن تونبرگاین فعال محیط زیست می گوید: عدالت اقلیمی در سرزمین های اشغالی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *