ریسک گره کور بازار سهام

بازار از دیدگاه کارشناسان

مجتبی سلطانی کارشناس بازار سرمایه در تشریح این بازار گفت: پس از وقوع حوادث و ریسک های مختلف در هفته گذشته، بازار سرمایه بر خلاف نظر اکثر کارشناسان، هفته جاری را با نوسانات کم و عدم تحرک آغاز کرد. . در هفته‌های گذشته نیز که بحث تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌ها داغ شد، موتور رشد بازار کمی فعال بود، مشخص بود که افزایش شاخص‌های بازار تنها به دنبال چنین اخباری نیست. اگر نقدینگی به بازار تزریق شود، چنین اخباری می تواند موتور محرک رشد شاخص های اصلی بازار باشد. بالا بودن نرخ سود و جو رکودی بازارهای مالی و افزایش ریسک های سیستماتیک از عوامل اصلی سقوط بازار سرمایه در شرایط متعادل کنونی است.


بیشتر بخوانید: عرضه 489 هزار تن شمش و فولاد در بورس کالا


در چنین شرایطی، نقدینگی به سمت دارایی های کم خطرتر مانند طلا می رود. بنابراین تا زمانی که ریسک های سیستماتیک کاهش نیابد، نمی توان شاهد رشد دسته جمعی سهام های مختلف بود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر ریسک خاصی بازار سرمایه را تحت الشعاع قرار ندهد، بازار نمی تواند دره های جدیدی را ببیند. اگرچه انتظار می رفت زمستانی گرم در انتظار جو معاملاتی بازار باشد، اما بازار همچنان در زیر چتر شرایط اقتصادی نوسانات خود را به ثبت می رساند. بنابراین انتظار می رود روزهای تعادل بازار ادامه داشته باشد.

مهرناز سلطانی کارشناس بازار سرمایه در تشریح روند بازار سهام گفت: روز گذشته بازار با حجم کم معاملات به کار خود پایان داد و در کل بازار منفی و متعادل بود. در این بین اکثر نمادهای بازار از جمله خودرو شاهد عرضه از سوی اشخاص حقیقی و حتی حقوقی بودند و باعث منفی شدن بازار شدند. در مجموع تقاضا برای برخی سهام خرد وجود داشت و در نهایت شاخص کل در روز گذشته با کاهش 800 واحدی به کار خود پایان داد. شاخص اصلی در حال حاضر قادر است با وجود معادل 185 میلیارد دلاری بازار دلار، محدوده حمایتی مهم 2.15 میلیون واحدی را حفظ کند.

با این وجود باید گفت که حمایت 2 میلیون و 150 هزار واحدی سطح حمایتی بسیار قوی است که به نظر می رسد به راحتی از بین نخواهد رفت. اما وضعیت گروه خودرویی که متاثر از عوامل مختلف است، تاثیر منفی بر کل بازار سهام داشته است. در حال حاضر ارزش معاملات چندان تعریف نشده است و تا زمانی که تغییر خاصی در ارزش معاملات بازار دیده نشود نمی توان منتظر روزهای سبز مستمر بود. بر این اساس پیش بینی می شود در روزهای آینده شرایط بازار بهبود یافته و اصلاح زمانی بازار کاهش یابد.

حمید کوشکی، کارشناس بازار سرمایه در تشریح وضعیت این روزهای بازار گفت: بورس روزهای متعادل و کم نوسانی را تجربه می کند. نماگرهای اصلی بازار روز گذشته نوسان نداشتند و نوسانات زیادی را ثبت نکردند. در این بین به نظر می رسد موضوعاتی مانند تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها که هفته هاست در بازار پیچیده شده است با گام های آرامی تاثیر خود را بر بازار برجای خواهد گذاشت. این کارشناس بازار سرمایه شرایط اقتصادی را اینگونه بررسی کرد: تحلیل داده های اقتصادی حاکی از آن است که چشم انداز اقتصادی در صورتی می تواند باعث رشد بازار شود که با انواع ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک همگرا نشود. اولین نکته مربوط به کاهش دارایی های خارجی بانک مرکزی است.

آمارها حاکی از کاهش حدود 20 درصدی دارایی های خارجی در نیمه اول سال است در حالی که تاثیر چنین تغییری در بازار ارز و بازار سرمایه دیده نشد. کاهش این دارایی های ارزی در شرایطی که ورود ارز به کشور وضعیت مناسبی ندارد، نمی توان چشم انداز مطلوبی برای داده های اسمی متصور شد. از سوی دیگر، انتشار آمار تراز پرداخت‌های سه ماهه اول سال جاری از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که خروج سرمایه 10 میلیارد دلاری تنها در فصل بهار رخ داده است که می‌تواند تأثیرگذار باشد. آینده بازارها داده های تراز تجاری غیرنفتی نیز نشان می دهد که در 8 ماهه نخست سال با 10 میلیارد دلار کسری تراز مواجه هستیم. از این رو، بررسی کلان داده ها به ما اطلاع می دهد که داده های فشرده می توانند شرایط متفاوتی را برای اقتصاد و بازار ایجاد کنند. این کارشناس بازار در پایان گفت: بنابراین با توجه به انواع ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک می توان به سبزی سال در ماه های پایانی سال امیدوار بود.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *