کمبود دارویی سال جاری کمتر از سال گذشته بود

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بهرام عین اللهی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 28 آذرماه) شورای اسلامی شهر و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان از وضعیت بازار دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: موضوع تامین دارو و تجهیزات یک موضوع بین وزارتی و بین سازمانی است که از ابتدا تا انتها نیاز به همکاری دارد.

وی افزود: سازمان هایی مانند بانک مرکزی، گمرک، سازمان استاندارد، سازمان برنامه و بودجه و بیمه ها باید در تامین دارو و تجهیزات پزشکی همکاری مستمر داشته باشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: برای تامین دارو باید برای مواد اولیه و داروهایی که قرار است وارد شود ارز در نظر گرفته شود. ثبت سفارش و نقدینگی واردات مواد اولیه و دارو موضوع مهم بعدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عین اللهی با بیان اینکه بیش از 90 درصد واردات دارو توسط بخش خصوصی انجام می شود، گفت: در صورت تامین ارز به موقع پس از ثبت سفارش و واریز به بانک خارجی مورد نظر، دارو وارد می شود اما گاهی همه چیز انجام می شود. و فقط به دلیل تحریم ها بانک خارجی مورد نظر جلوی کار را می گیرد که اخیراً یک بانک خارجی برای واردات دارو همین کار را انجام داده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت برای اینکه بتواند تمامی حامیان فرآیند و عوامل دخیل در دارو و تجهیزات را وارد کند، «مرکز اقدامات ویژه دارویی» را با مسئولیت وزیر بهداشت ایجاد کرده است. سلامت و نمایندگانی از سازمان برنامه، سازمان های بیمه گر و نهادهای نظارتی. که جلسات منظمی دارد که در آن تصمیم گیری و هماهنگی انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه امسال میزان کمبود دارو نسبت به سال گذشته کمتر است، خاطرنشان کرد: علیرغم گرمای شدید تابستان امسال کمبود سرم تزریقی در کشور نداشتیم و حدود 207 میلیون سرم در این مرکز تهیه شد. همان زمان. امسال بیماری های تنفسی و عفونت و آنفولانزا زیاد بود اما کمبود داشت عرضه آنتی بیوتیک و بیهوشی نداشتیم.

عین اللهی تصریح کرد: با پیگیری ها و مساعدت های شورای اسلامی، میزان مالیات بر ارزش افزوده مواد مخدر در گمرک به صفر رسید و کالا به راحتی ترخیص شد. از شورای اسلامی درخواست داریم این مصوبات را در بودجه سال آینده حفظ کند تا مشکلی نداشته باشیم.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *