1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. سوءبرداشت غرب از تغییرات قدرت در…

سوءبرداشت غرب از تغییرات قدرت در خاورمیانه

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سایت شبکه خبری الجزیره در مقاله ای که توسط رامی غذا خوردن او نوشت که هر زمان در طول جنگ علیه رژیم اسرائیل غزه یاد آوردن یمن به این ضرب المثل عربی افتادی قرون وسطی فکر کنید “خرد در یمن است” زیرا حملات جنبش انصارولله یمن علیه کشتی های مربوط به رژیم صهیونیستی یکی از مهمترین عوامل سیاسی منطقه در زمان های اخیر است.

به گزارش الجزیره، حملات موشکی و پهپاد به کشتی‌هایی که در هفته‌های اخیر متعلق به رژیم اسرائیل بوده یا به مقصد آن‌ها بوده‌اند، که نشان‌دهنده حمایت انصارالله از فلسطینی‌های محاصره شده غزه است. یمن می گوید تنها زمانی این حملات را متوقف خواهد کرد که رژیم اسرائیل به نسل کشی و بمباران فلسطینیان پایان دهد. این حملات بخشی از پاسخ نظامی هماهنگ سه عضو اصلی عرب “محور مقاومت” است که توسط ایران ، حزب الله ، حماس و انصالاله در پاسخ به حمله اخیر رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها پشتیبانی می شود.

الجزیره در ادامه نوشت که در یک مقطع ، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده به طور همزمان با نیروهای مقاومت در غزه و کرانه باختری در فلسطین ، در لبنان ، سوریه ، عراق و یمن آتش سوزی مستقیم را رد و بدل کردند. هرگونه ارزیابی از چگونگی تحول منطقه از 7 اکتبر و آنچه احتمالاً در پیش است ، باید سه نکته مهم را در مورد شبکه منطقه ای مقاومت ، قابلیت های نظامی و مسیر آن تصدیق کند. رسانه های جریان اصلی و نخبگان سیاسی آمریکا اغلب هر سه نکته را نادیده می گیرند که عبارتند از:

هماهنگی اعضای محور مقاومت در سطح منطقه برای ایجاد جبهه متحد علیه رژیم اسرائیل

به گفته الجزیره ، ترس های گسترده در غرب مبنی بر اینکه این رویارویی اخیر بین رژیم اسرائیل و حماس باعث ایجاد جنگ منطقه ای کامل بین ایالات متحده و اسرائیل و ایران و متحدین آن نشده است. با این حال ، هیچ یک از این تقابل ها محدود به غزه نشده است و باعث می شود اولین اقدام جدی هماهنگ در میدان نبرد توسط محور مقاومت در سراسر منطقه باشد. این نشان دهنده صحبت های یک ساله حزب الله در مورد “وحدت میدانی” است ، به این معنی که اعضای محور اکنون در آماده سازی هماهنگ و به یکدیگر در نبرد یا بین نبردها کمک می کنند.

انصارالله می‌تواند مانند حزب‌الله و حماس، رژیم‌های اسرائیل و آمریکا را به چالش بکشد تا آنها را بازدارند یا از نظر نظامی امتیاز بگیرند.

الجزیره در ادامه نوشت که برای ده ها سال ، حزب الله و حماس تنها دو قدرت عرب بودند که از نظر نظامی با رژیم اسرائیل روبرو شدند و آن را مجبور به آتش بس ، تبادل زندانی و سایر امتیازات کردند. حملات مداوم پهپادی و موشکی انصارالله به خطوط کشتیرانی دریای سرخ احتمالاً اسرائیل را به چالش خواهد کشید. این حملات در نهایت ممکن است اهرم قابل توجهی را برای انصالاله یمن در برابر دشمنان غربی خود فراهم کند ، به ویژه اگر همانطور که انتظار می رفت ، ایالات متحده و رژیم صهیونیستی نیروهای زمینی را به یمن نمی فرستند ، بلکه در تلاش خود برای محافظت از مسیرهای تجاری فقط برای تکیه بر هوا زور.

درک نادرست غرب از قدرت در خاورمیانه تغییر می کند

هر سه عضو اصلی محور مقاومت در دو دهه گذشته به طور قابل توجهی توان نظامی خود را ارتقا داده اند.

به گزارش الجزیره، حزب الله اولین عضو محور مقاومت بود که قدرت نظامی خود را در برابر رژیم اسرائیل ثابت کرد. شکست رژیم اسرائیل در جنگ ۲۰۰۶ به آتش بس غیررسمی بر اساس بازدارندگی متقابل منجر شد. هر دو طرف فهمیدند که جنگ همه جانبه باعث خسارت شدید به سرمایه ملی می شود و منجر به تعداد غیرقابل قبول تلفات غیرنظامیان از هر دو طرف می شود. آنها از آن زمان رویارویی خود را به ضدحمله محدود کردند که منجر به تلفات محدودی شد.

همچنین ، در 7 اکتبر ، حماس ثابت کرد که با حمله به رژیم صهیونیستی در مقیاس بی سابقه و سپس دفاع از منافع غزه تا امروز ، قدرت نظامی قابل توجهی ایجاد کرده است. توانمندی های انصارالله نیز در حال بهبود است. پس از اینکه عربستان سعودی و امارات متحده عربی را مجبور به پایان دادن به جنگ خود علیه یمن کرد، ماه گذشته حمله ای با عملکرد بالا به حداقل 100 کشتی در دریای سرخ انجام داد. یک مقام ارشد ارتش آمریکا این حملات گسترده را «قابل توجه» خواند و «حداقل در دو نسل» دیده نشده است.

به گفته رامی خوری ، ما هنوز نمی توانیم پیش بینی کنیم که این تحولات برای آینده به چه معناست ، اما این بسیار واضح است: قدرت جدید حماس برای حمله به رژیم اسرائیل و دفاع از منافع خود باعث می شود که از نظر کیفی برابر با توانایی های حزب الله باشد. همچنین ، صلاحیت اثبات شده انصارول در حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی علیه عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و حمل و نقل دریای سرخ بیشتر قدرت نظامی آن را برجسته می کند.

وحدتی که روز به روز قوی تر می شود

خوری در ادامه تصریح کرد: واقعیت نوظهور این است که محور مقاومتی که ایران را با بازیگران بزرگ و کوچک غیردولتی و دولتی عرب متحد می‌کند، در حال قوی‌تر شدن است و اگر مسائلی که مشارکت آنها را پیش می‌برد به‌ویژه مسئله فلسطین حل نشود. حملات، تهدیدها و تحریم های آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه اعضای این رژیم احتمالاً به این رویه ادامه خواهد داد.

دکتر نبیل خوری، دیپلمات سابق آمریکایی در یمن، که اکنون یکی از اعضای ارشد اندیشکده مرکز عرب واشنگتن است، نیز در مصاحبه ای به الجزیره گفت که پس از پایان جنگ در یمن، به نظر می رسد انصارالله آماده اقدام در این زمینه است. سطح منطقه ای

الجزیره در ادامه خاطرنشان می کند که اگر اطلاعات شما در مورد خاورمیانه از رسانه های جریان اصلی ایالات متحده باشد، از این موضوع بی خبر خواهید بود زیرا رسانه های آمریکایی عمدتاً نخبگان سیاسی آمریکا را دنبال می کنند و هر دو تمایل دارند واقعیت های خاورمیانه را نادیده بگیرند. ، که مبتنی بر پیش فرض های غربی است. این در مورد اعراب “ضعیف” که فقط استفاده از زور توسط ارتش “عادل” اسرائیلی-آمریکایی را درک می کنند، مطابقت ندارد. وقایع اخیر در فلسطین، لبنان و یمن این گونه دیدگاه های نژادپرستانه را برای همیشه از بین برده است.

به گفته خوری، افزایش قدرت، همگرایی و نفوذ محور مقاومت از مهمترین تحولات ژئواستراتژیک خاورمیانه در نیم قرن اخیر است. ترکیب مقاومت مسلحانه عربی توسط حزب‌الله (لبنان)، حماس (فلسطین) و انصارالله (یمن) همراه با مقاومت ایران در برابر تحریکات آمریکا و تجاوزات اسرائیل به بهترین وجه از طریق ارزش‌های زیربنایی مشترک آنها یعنی «مقاومت» و «نیروی مخالف» به دست می‌آید. . قابل درک است.

بر اساس گزارش الجزیره، رسانه ها و طبقه سیاسی آمریکا و اکثر کشورهای غربی همچنان از دیدن یا تصدیق این موضوع خودداری می کنند، زیرا رژیم اسرائیل، آمریکا و متحدان عرب آنها کسانی هستند که با مقاومت و سرکشی مواجه هستند. آنها ترجیح می دهند تحولات منطقه را از طریق منشور خیالی افراط گرایی اسلامی خود که کورکورانه ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی است ارزیابی کنند. آنها فکر می کنند می توانند هر چالشی را در خاورمیانه از طریق حملات نظامی، تحریم ها یا تهدیدهای آمریکا و اسرائیل مدیریت کنند.

خوری ادعا می کند که از اینکه محققان سیاسی به طور معمول تأیید می کنند که رسانه های آمریکایی و غربی عمدتاً در چارچوب های تحریف شده ای که معمولاً منعکس کننده سیاست های رژیم های اسرائیل و ایالات متحده است، از غزه گزارش می دهند، تعجب نمی کند. بنابراین باید از آنها انتظار داشت که گزارش مشابهی در مورد یمن و محور مقاومت در حال گسترش، عمدتاً از منظر ترس غرب و اسرائیل از افزایش نفوذ ایران ارائه کنند.

الجزیره در پایان نوشت: این رویکردها شامل گام های اخیر اعزام ناوگان آمریکایی به منطقه و ایجاد ائتلاف 10 کشوری برای انجام گشت زنی مشترک در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج فارس است. عدن و ارائه اطلاعاتی که در روزهای اخیر با چالش های خاص خود مواجه بوده است. واشنگتن همچنین به طور فعال در حال بررسی حمله نظامی علیه انصارالله است، اگرچه محور مقاومت و تاریخ یمن – مطابق با نگرش آنها مبنی بر امتناع از بیان زور و بی عدالتی – نشان می دهد که این امر مانع از حملات آینده علیه کشتی ها نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *