فروش اینترنتی دارو در پلت‌فرم‌ها؛ چالشی مخاطره‌آمیز برای سلامت افراد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، اخیرا موضوع فروش دارو در بسترهای اینترنتی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است و با توجه به اینکه دارو ارتباط مستقیم و نزدیک با سلامت مردم دارد، نگرانی هایی در خصوص این اقدام وجود دارد، مسئولان نیز در تلاش هستند تا زیرساخت های این امر را فراهم کند. آنها موضوع هستند تا سلامت افراد جامعه به خطر نیفتد.

فروش داروهای تاریخ گذشته، فروش دارو به قیمت های چند برابر و عرضه داروهای تقلبی از جمله چالش هایی است که فروش دارو در بسترهای آنلاین به همراه داشته است و با این فرآیند امکان سوء استفاده از اطلاعات افراد وجود دارد.

تدوین آیین نامه عرضه آنلاین دارو / شرایط وزارت بهداشت برای خدمات دارویی آنلاین

سجاد اسماعیلی، سخنگوی سازمان غذا و دارووی با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده برای ساماندهی عرضه آنلاین دارو تصریح کرد: آیین نامه مربوط به این موضوع با اخذ نظرات نهادهای تخصصی مختلف تدوین شده است.

وی افزود: در عرضه آنلاین دارو و تدوین آئین نامه های مربوطه آنچه برای ما مهم و ملاک است، «نظارت سازمان غذا و دارو» است چرا که سازمان غذا و دارو تنها ناظر بر سازمان غذا و دارو است. زنجیره تامین دارو و با نظارت موثر بر لزوم رعایت موارد مربوطه در طول زنجیره تاکید شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در تدوین آئین‌نامه مذکور، نظرات دستگاه‌های تخصصی مختلف با دغدغه‌ها و شرایط سازمان غذا و دارو برای ارائه خدمات دارویی غیرحضوری همسو شده و در تلاش است. تا پایان سال ابلاغ شود اما اجرای آن به تعویق می افتد. به اقدام ذی نفعان برای اخذ مجوز که روند آن به سال آینده موکول می شود.

اسماعیلی ادامه داد: این آیین نامه دارای بندهای مختلفی است و شرایط و خطوط قرمز اصلی سازمان غذا و دارو در آن اعمال می شود و ورود سکوها در حوزه «حمل» دارو خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت حفاظت از اطلاعات بیماران بر عهده دولت و وزارت بهداشت خواهد بود، تصریح کرد: همواره تاکید کرده ایم که با گسترش فناوری در حوزه سلامت موافقیم اما با توجه به پیچیدگی و حساسیت مقوله از «سلامت» و حوزه پزشکی باید شرایط لازم برای ورود فناوری در این حوزه رعایت شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: به طور کلی در حوزه تحویل دارو در منزل و سهولت دسترسی به دارو از داروخانه، بر لزوم اطمینان از اصالت و کیفیت دارو و ارتباط با بیمار تاکید می کنیم. با مسئول فنی داروخانه باید ایجاد شود.

اسماعیلی با تاکید بر پرهیز از تبلیغات و ایجاد تقاضای القایی در حوزه دارو گفت: برای جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات بیماران، مدیریت داده ها و اطلاعات در قالب پنجره واحد وزارت بهداشت ضروری است. و از طریق کانال نسخه های الکترونیکی.

وی با اشاره به گران فروشی برخی از تریبون ها خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو با دستورالعمل های مشخص بر لزوم رعایت قیمت مصوب دارو در داروخانه ها و در حوزه خدمات دارویی غیرحضوری نظارت می کند. همچنین بر رعایت قیمت مصوب داروها نظارت می کند و از هرگونه اقدامی اجتناب می کند. ما تاکید ویژه ای بر فروش گران قیمت داریم.

فروش اینترنتی دارو در پلتفرم ها;  چالشی خطرناک برای سلامتی مردم

پلت فرم فقط می تواند به عنوان یک پیک عمل کند

زهرا شیخی عضو کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی وی در خصوص ارزیابی اثربخشی سیاست ها و اقدامات عملیاتی نهادهای متولی برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی در کشور، تصریح کرد: اقتصاد سلامت الزامات خاص خود را دارد؛ در این راستا اقتصاد سلامت الزامات خاص خود را دارد. ما از مافیای مواد مخدر ضربه نخورده ایم و نباید با صدور مجوز به سکوها اجازه فعالیت بدهیم.

وی با بیان اینکه تامین دارو الزامات خاص خود را دارد و هنوز سیستم مطمئنی برای این موضوع وجود ندارد، تصریح کرد: قبول داریم دارو در اختیار مردم قرار گیرد اما زیرساخت های آن دیده شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی با بیان اینکه این پلتفرم فقط می تواند به عنوان یک پیک عمل کند، افزود: سازمان تامین اجتماعی و بیمه ها بدهی های زیادی به دانشگاه ها دارند که باید پرداخت شود، وضعیت به جایی رسیده که دانشگاه ها نمی تواند خدمات مناسب ارائه دهد. فراهم کند

باید نظارت بیشتری بر فروش دارو در اینترنت وجود داشته باشد

محمد حسن آصیفرینماینده اراک در شورای اسلامی. وی با بیان اینکه تامین امکانات بهداشتی و درمانی یکی از وظایف دولت است، گفت: هرچند دولت در حوزه ارزی کارهای بزرگی انجام داده است اما گاهی شاهد اتفاقاتی مانند اختصاص ارز برای واردات کالاهای لوکس هستیم.

وی افزود: شرایط در حوزه دارو به گونه ای است که برای بیماران خاص مشکلاتی ایجاد کرده تا جایی که برای خرید آمپول بین 700 تا 1 میلیون تومان هزینه می کنند و همین موضوع باعث گلایه مردم شده است.

این عضو شورای اسلامی با بیان اینکه باید نظارت بیشتری در خصوص فروش داروها در اینترنت صورت گیرد، گفت: علاوه بر این فعالیت شرکت های پخش دارو نیز نیازمند نظارت جدی است.

آصیفری وی ادامه داد: با وجود اینکه بیش از 100 شرکت پخش دارو داریم اما در توزیع دارو بین استان ها و شهرستان ها بی عدالتی این امر به حدی است که برخی از داروهای حیاتی به مراکز استان ها می رود و استان های دور با مشکل کمبود برخی داروها مواجه هستند. در واقع دارو در کشور وجود دارد اما عدالت در توزیع وجود ندارد.

فروش اینترنتی دارو در پلتفرم ها;  چالشی خطرناک برای سلامتی مردم

امکان سوء استفاده از اطلاعات بیماران در فروش مجازی دارو

شهرام کلانتری داسانی، رئیس انجمن داروسازان ایران وی با اشاره به اینکه فروش اینترنتی دارو باعث قرار گرفتن اطلاعات محرمانه بیماران بر روی سرورهای بسترهای خصوصی می شود، تصریح کرد: احتمال هک و سوء استفاده از اطلاعات بیماران مشابه آنچه در روزهای اخیر برای «اسنپ» رخ داده است. غذااتفاق افتاده و در نهایت حقوق خصوصی و حقوق شهروندی مردم زیر سوال خواهد رفت.

وی افزود: دولت در حفظ و حراست از محرمانه بودن اطلاعات بیماران نقش اصلی را دارد و به همین دلیل قانونگذار عرضه آنلاین دارو را ممنوع کرده است. دارو نیز به مصرف کننده افزایش می یابد.

رئیس انجمن داروسازان ایران تاکید کرد: بحث احتمال سوء استفاده از اطلاعات بیمار جدی است، حتی احتمال سوء استفاده از اطلاعات بیمار توسط خود پلتفرم ها، آینده اقتصاد صنعت داروسازی را از تولیدکننده تا مصرف کننده، تحلیل داده های سلامت جامعه و کشور امکان پذیر است و برخی بدون توجه به این پارامترها از فروش آنلاین دارو حمایت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت، انجمن تولیدکنندگان داروی ایران، سازمان غذا و دارو، نخبگان این حوزه، کارشناسان مخالف فروش اینترنتی دارو هستند، تصریح کرد: اگرچه تاثیر منفی این طرح بر روی آن نیز تاثیرگذار خواهد بود. اقتصاد داروخانه ها، بزرگترین دغدغه ما خطرات و اثراتی هستیم که بر سلامت مردم وارد خواهد شد. از آنجایی که داروی قاچاق، داروی تقلبی، داروی سقط جنین، فروش دارو با قیمت بالاتر ممکن است در این پلتفرم ها به فروش برسد، در این لحظه شاهد بازار سیاه بسیار گسترده تری در فضای مجازی و ناصرخسرو هستیم که رصد نمی شود.

کلانتری تصریح کرد: البته بیمارانی هم هستند که ممکن است نتوانند برای دریافت دارو به داروخانه مراجعه کنند که نمونه ای از آنها جانبازان و برخی بیماران لاعلاج هستند. خانه طبل ارائه شده است، اما این کار باید محدود به بیماران خاص باشد و فقط توسط مراکز خاص و با اصولی مشخص انجام شود، به گونه ای که اگر قرار است اطلاعات بیمار در جایی ثبت شود، روی سرورهای وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد. هیچ سرور یا پلت فرم دیگری نباید واسطه باشد. بیمار و داروخانه باید قرار داده شود و دارو توسط داروساز در اختیار بیمار قرار گیرد که نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *