1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. ماجرای فساد ۲۲ میلیون دلاری واردات…

ماجرای فساد ۲۲ میلیون دلاری واردات لاستیک در آستان قدس چیست؟/ اسمی از «آرمان علمایی» مطرح نیست!

ماجرای فساد ۲۲ میلیون دلاری واردات لاستیک در آستان قدس چیست؟/ اسمی از «آرمان علمایی» مطرح نیست!

به گزارش به گزارش میهن تجارت، پس از شکایت شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی وابسته به آستان قدس رضوی از صرافی ایران و فردی به نام محمد ذوالفقاری، مشخص شد که در سال ۲۰۱۸ یعنی زمانی که علیرضا پیمانپک مسئولیت این شرکت را برعهده گرفت. مدیریت شرکت وابسته به آستان قدس. مدیریت زنجیره تامین رضوی پس از مسئولیت، 80 میلیون دلار ارز دولتی در قالب قرارداد واردات 200 هزار حلقه لاستیک به ذوالفقاری واگذار کرد.

در این میان خبری از سرنوشت 22 میلیون دلاری نیست و واردات لاستیک با کسری مواجه شده و آستان قدس به همین دلیل از محمد ذوالفقاری شکایت کرده است.

برخی ابهامات در پرونده رابرگیت

اما در مورد مذکور ابهامات اساسی وجود دارد. در وهله اول این سوال مطرح می شود که چرا با وجود فعالیت حدود 150 شرکت مرتبط با واردات لاستیک، وی این قرارداد را برای واردات لاستیک با فردی که اولاً در زمینه بازرگانی کالاهای خشک فعال بوده، منعقد کرده است. و ثانیا قبل از همکاری با آستان قدس در سامانه نیما نیز فعالیت می کرد. آیا مبلغ 8000 میلیارد تومان غیرواقعی ساخته بود؟

نکته دوم اینکه قرارداد مذکور دارای ایرادات جدی حقوقی از جمله عدم وجود ضامن قانونی است. در قسمت ضمانت نامه چکی با امضای خود ذی نفع محمد ذوالفقاری وجود دارد که به نام شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی صادر شده است و البته شخصی به نام آرمان علمایی پشت آن را امضا کرده است.

از سوی دیگر، با وجود اینکه چک به نام رمز ایران امضا نشده بود، ابتدا شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی از این صرافی شکایت کرد و جالب اینکه پس از چهار سال، چک ذوالفقاری تنها دو ماه پیش برگشت داده شد.

با همه این اتفاقات هنوز نامی از آرمان علمایی به میان نمی آید و این فرد که به دلیل دریافت دستمزد دلالی 1.5 میلیارد دلاری در پرونده فساد بانک سرمایه افشا شد و مدتی را در بازداشت سپری کرد، پس از حضور پیمان پاک در راس بانک سرمایه سازمان توسعه تجارت در سال 1400 رئیس مرکز تجارت ایران در ارمنستان شد.

نقش آرمان علمایی در فساد 22 میلیونی چیست؟

Alireza Peymanpak ، که هم اکنون معاون وزیر جهاد کشاورزی است ، در پاسخ به اینکه آرمان اولمایی کیست و در فساد واردات لاستیکی در سال 1998 چه نقشی ایفا کرده است؟ وی به به گزارش میهن تجارت گفت: این حادثه ربطی به امر علما ندارد. در سال 2018 ، مبادله ارز ایران و محمد زولفیاری ، به عنوان انتقال دهنده ارز ، با شرکت مدیریت زنجیره تأمین Razavi قرارداد امضا کردند تا 80 میلیون دلار به حساب شرکتهای لاستیکی واریز کنند.

وی توضیح داد: با تأیید اینكه 30 ٪ از ارز اختصاص یافته ، كه معادل 22 میلیون دلار است ، به چرخه بازار برنگشته و تنها 70 ٪ از ارز منتقل شده است ، وی توضیح داد: بین 150 تا 200 شركت تولیدی نتوانستند این ارز را دریافت كنند و سرانجام آستان قدس رازوی شکایت خود را به قوه قضاییه برد و اکنون وی به دستور دادگاه محمد زولفیقاری دستگیر شده است و مدیرعامل آروزران با وثیقه 2500 میلیارد میلیارد نفر آزاد است.

وی ادامه داد: البته ، آروزیران به دنبال این است که با ایجاد یک فضای رسانه ای ، خود را تبرئه کند و برای این رویداد ، هر از گاهی پول را خرج می کند تا امتیاز از آستان quds کسب کند. از آنجایی که این افراد متهم به دستکاری ارز هستند، قصد دارند پول را برای حل و فصل موضوع پس دهند. اما برای خرید لاستیک مجبور به انتقال این ارز شدند که به وظیفه خود به درستی عمل نکردند. اما به طور کلی این یک مورد عادی است که باید طبق روال پیش برود.

Peyman Pak در مورد بازگشت دیررس چک های مربوط به زولفیقاری توضیح داد: دو مورد چک وجود داشت که در سال 1999 بازگردانده شد. یعنی همان زمان که روند واردات لاستیک مشکل داشت.

وی در پایان مجددا موضوع ضمانت امر علما را رد کرد و تاکید کرد: در این ماجرا اسمی از عالم نیست و اکنون آزاد است و کار خود را انجام می دهد.

برای بررسی جزئیات این فساد، گزارش ماجرای عجیب کسری 200 هزار لاستیک آستان قدس را در به گزارش میهن تجارت بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *