آغاز شمارش معکوس برای نخستین پرواز جنگنده نسل پنجم ساخت ترکیه؛ «کاآن» چه ویژگی‌هایی دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: صنایع هوافضای ترکیه (TAI) خود را برای اولین پرواز هواپیمای جنگنده نسل پنجم خود با نام «KAAN» آماده می کند.

تامل کوتیل، مدیرعامل تایلند، با اشاره به اولین پروازهای HURJET، ATAK II و ANKA III در سال 2023، گفت که Kaan نیز قرار بود اولین پرواز خود را در ماه های پایانی سال گذشته انجام دهد. تا پرواز خود را انجام دهد اما متاسفانه این امر به سال جدید موکول شد و در روزهای آینده شاهد این پرواز خواهیم بود.

بر اساس آخرین گزارش رسانه های ترکیه، این هواپیما طی دو ماه گذشته آزمایش های اولیه پرواز را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده پرواز آزمایشی است.

آقای کوتیل همچنین روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی با تاکید بر فراهم شدن زیرساخت های لازم برای صنعت هوانوردی و فضایی کشور برای انجام آزمایشات کامل هواپیماهای جنگی، تایید کرد که کان از تونل باد، مکانیکی، صاعقه و برخورد پرنده عبور کرده است. تست ها

این جت 21 متری به لطف موتورهای دوقلوی خود می تواند به حداکثر سرعت 1.8 ماخ (هر ماخ 1225 کیلومتر در ساعت) برسد. هر موتور این جنگنده می تواند نیروی رانش 13000 کیلوگرمی ایجاد کند.

به گفته صنایع هوافضای ترکیه، Kaan تمام فناوری ها و ویژگی های موجود در جنگنده های نسل پنجم را دارد. این جنگنده با هدف انجام حملات راهبردی به اهداف هوا به هوا و هوا به زمین ساخته شده و دارای زیرساخت کاملا داخلی برای به اشتراک گذاری امن داده ها و استفاده از مهمات هوشمند است.

این جنگنده رادارگریز نسل پنجم با نام TF-X National Combat Aircraft (MMU) برای اولین بار در 17 مارس 2023 از آشیانه بیرون آمد و روی باند فرودگاه ایستاد، اما رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نام آن را “Kaan” گذاشت.

کان به عنوان بلندپروازانه ترین پروژه ترکیه در زمینه فناوری های هوافضا محسوب می شود که در سال 2016 راه اندازی شد و طبق برنامه ریزی ارتش ترکیه این جنگنده نسل پنجم از سال 2030 به تدریج جایگزین جنگنده های اف 16 آمریکایی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *