گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و روسیه پیرامون تحولات دریای سرخ

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، حسین امیر عبداللهیان در گفتگوی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه ای از جمله آخرین تحولات جنگ علیه غزه و وضعیت دریای سرخ گفتگو کرد.

امیر عبداللهیانوی با همتای روس خود برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه از جمله ترانزیت و توافقنامه همکاری جامع و راهبردی بین دو کشور را در میان گذاشت.

وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه یمن به بهانه دفاع از امنیت دریای سرخ، ضمن تاکید بر اهمیت امنیت بین المللی دریایی، خاطرنشان کرد: تحولات دریای سرخ مربوط به غزه و رفتار آمریکا و رژیم اسرائیل در قبال فلسطین است. و در پیشنهاد چنین قطعنامه ای بیشتر زمینه ساز حضور نظامی بیشتر آمریکا در منطقه و دریای سرخ است.

تحولات مربوط به نوار غزه و ادامه کشتار غیرنظامیان توسط صهیونیست ها از دیگر محورهای گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و روسیه بود.

وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم توقف حملات به غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین تاکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه حادثه تروریستی کرمان را تسلیت گفت و با دولت و ملت ایران همدردی خود و دولت روسیه را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اقدامات اخیر آمریکا در شورای امنیت علیه یمن را بهانه ای برای حضور گسترده تر در منطقه عنوان کرد و افزود: آمریکایی ها چندان علاقه ای به ریشه یابی ندارند. جستجو کردن آنها علل اصلی بحران را ندارند.

لاوروف خاطرنشان کرد: ما نیز مانند ایران خواهان صلح در منطقه، پایان جنگ در نوار غزه و تشکیل کشور فلسطین هستیم.

لاوروف با تاکید بر لزوم گسترش روابط دوجانبه، بر اهمیت نهایی شدن توافقنامه همکاری جامع و راهبردی بین دو کشور، تاکید و ارتقای همکاری های حمل و نقل ترانزیتی بین دو کشور تاکید کرد.

طرفین در خصوص اقدام نهایی در خصوص توافقنامه همکاری بلندمدت ایران و روسیه و اجرای پروژه راه آهن رشت – آستارا و همچنین تسهیل تردد رانندگان کامیون ایرانیان در مسیر بلاروس-روسیه رایزنی کردند.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *