تمام ایرانی‌های داخل و خارج کشور در پناه قانون هستند

تمام ایرانی‌های داخل و خارج کشور در پناه قانون هستند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اجیعی طی سخنانی در نشست دبیران کارگروه های تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و مدیران ذیربط در وزارت امور خارجه با بیان اینکه از دیدگاه اسلام، عشق وطن جزء ایمان شمرده می شود، تصریح کرد: هر ایرانی اعم از ایرانی در داخل و خارج از کشور در حمایت قانون است و قوانین جمهوری اسلامی ایران شامل حال همه ایرانیان (به استثنای … موارد خاص که مقررات مربوط به قانون تبدیل شده است. هر ایرانی میهن دوست و قانون مدار قابل احترام است و هر ایرانی که پایبندتر به قانون باشد از حمایت بیشتر قانون نیز بهره مند است.

وی با اشاره به فرصت هایی که ایرانیان خارج از کشور می توانند ایجاد کنند، افزود: هم ایرانیان مقیم خارج و هم ایرانیان خارج از کشور دارای فرصت و آسیب هستند. یکی از وظایف ویژه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور باید شناسایی و کمی سازی این فرصت ها و آسیب ها باشد.

رئیس قوه قضائیه گفت: اقدامات، تدابیر و برنامه های ما بیشتر معطوف به آسیب های ایرانیان خارج از کشور بوده است تا فرصت هایی که می توانند ایجاد کنند. اگرچه آسیب های این مقوله نسبت به فرصت های آن محدود است، اما بی شک لازم است از ظرفیت ها، تخصص و سرمایه های ایرانیان خارج از کشور استفاده کنیم و این فرصت را از دست ندهیم.

حجت الاسلام محسنی اژعی اظهار داشت: حتی پراکندگی ایرانیان خارج از کشور در مناطق مختلف فرصت هایی برای کشور و نظام دارد. اگرچه ممکن است به دلیل این پراکندگی ها، محدودیت ها و مشکلاتی برای وزارت امور خارجه و نهادهای مسئول به دلیل مدیریت امور ایرانیان خارج از کشور به وجود بیاید.

وی نمونه هایی از ایرانیانی را برشمرد که به دلیل ارتکاب جرایم در داخل کشور به حبس و حتی مجازات های سنگین محکوم شده اند، اما پس از تحمل مجازات، نه تنها کشور را ترک نکرده اند، بلکه در ایران اسلامی نیز از کشور خارج نشده اند. محل سکونت آنها همچنین فرزندان و بستگان خود را تشویق به بازگشت به کشور کرده اند. فرزندان و اعضای خانواده ای که گاه در خارج از ایران به دنیا می آمدند، اما با تشویق و ترغیب والدین به ایران بازگشتند. کشور و کارگروه های زیرمجموعه می دانستند.

درخواست اعضای شورای عالی ایرانیان از رئیس قوه قضائیه در خصوص دو تابعیتی ها و پاسخ رئیس قوه قضاییه

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید برای شورای عالی ایرانیان خارج از کشور جایگاه قوی و یکسری اختیارات در نظر گرفته شود و برای تقویت این شورا نه از نظر اضافه شدن اعضا بلکه از نظر اثربخشی تلاش شود. تائیدیه. جزئیات بسیاری از پرونده ها و مسائل مربوط به ایرانیان خارج از کشور را نمی توان در «لایحه حمایت از ایرانیان خارج از کشور» گنجاند. همان مشکل دو تابعیتی ها که خود شما در این جلسه اظهار نظر و بر حل آن تاکید کردید، مثلاً یک استاد و متخصص در یک حوزه علمی که تابعیت دوگانه است.

حجت الاسلام محسنی آژه ای ادامه داد: ممکن است قانون فعلی چنین فردی را از کار گروهی یا عضویت در هیئت علمی دانشگاه منع کرده باشد، اما شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در صورتی که صلاحیت اجرای سازوکارها را داشته باشد می تواند. با این کارشناس به صورت موردی برخورد کنید. اعمال نظر و تصمیم گیری و یا اینکه ممکن است فردی بخواهد تابعیت و اقامت خود را در یک کشور خارجی از دست ندهد، اما تمایل داشته باشد که به کشور سفر کند و تخصص و سرمایه خود را در ایران صرف کند، در چنین مواردی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور می تواند به صورت موردی تصمیم گیری کند. شورای عالی فوق الذکر باید صلاحیت رسیدگی به برخی امور و جزئیات را داشته باشد شاخه ها بر اساس مقتضیات روز، نظرات را اعمال کنید و تصمیم بگیرید.

صرف حرف زدن اعتماد ایجاد نمی کند، عمل باعث اعتماد به کلمات می شود

وی به تشریح برخی از موانع بازگشت ایرانیان به وطن پرداخت و در این زمینه به مقوله «بی اعتمادی متقابل» اشاره کرد و گفت: در مقوله بازگشت ایرانیان به وطن، موانعی که موجب بی اعتمادی هر دو می شود. جنبه های داستان باید حذف شود. اینجا نقش ایرانیان خارج از کشور و اطرافیانشان بسیار پررنگ است. ممکن است یک کارشناس در یک دوره حساس مانند جنگ کشور را ترک کرده و حتی فرار کرده باشد. حالا می خواهد برگردد و سرمایه یا تخصصش را به مردمش عرضه کند. اینجا شاید اعتماد از سوی مسئول و گروه داخلی وجود داشته باشد. ندارد

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: از سوی دیگر بسیاری از ایرانیان خارج از کشور تمایل به بازگشت دارند اما اعتماد ندارند; باید سازوکارها ایجاد شود و این اعتماد متقابل در هر دو طرف ماجرا ایجاد شود. به عنوان مثال شاید بتوان برخی از مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور را به گونه ای حل و فصل کرد که نیازی به رفتن به کشور نداشته باشند و از این طریق اطمینان و اعتماد برای بازگشت به وطن در آنها ایجاد شود. .

حجت الاسلام محسنی اژی گفت: فردی که به خارج از کشور می رود و در آنجا زندگی می کند نوع روابط و رفتارش با افراد ساکن در داخل کشور متفاوت است، این مقوله ای است که باید به آن توجه شود.

وی تصریح کرد: نمونه ها و موارد زیادی که ممکن است برای ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت به وطن پیش بیاید. اعتماد سازی کند، نیازمند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و البته مهمتر از این دو مقوله، نوع عملکرد نهادهای مسئول در این زمینه است. بین من به عنوان رئیس قوه قضائیه که ضمانت بازگشت لفظی و زبانی به ایرانیان خارج از کشور را می دهم یا با عمل خود به آنها اطلاع می دهم که بازگشتشان به ایران مشکلی برایشان ایجاد نمی کند، تفاوت زیادی دارد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از وظایف ویژه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور باید شناسایی و احصای موارد و مصادیق یکسان در دو طرف ماجرا (اعم از ایرانیان خارج از کشور و مراجع داخلی) باشد. اعتماد سازی و بی اعتمادی او انجام می دهد؛ موانع ایجاد اعتماد بین طرفین باید برطرف شود و در این زمینه شورای عالی مذکور باید نقش مهمی ایفا کند که گاهی این اعتمادسازی و اعتماد سازی باید حضوری باشد و باید توجه داشت که اگر این اعتمادسازی صورت نگیرد، شاید مشکلات ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت با ده ها قانون و مقررات حل نشود.

حجت الاسلام محسنی آژه ای نیز برای تشویق ایرانیان خارج از کشور از مقوله برخورد با ایرانیان خارج از کشور پرهیز کرد و در این خصوص گفت: در گلوگاه هایی مانند فرودگاه ها، کنسولگری ها و سفارتخانه هایمان باید با ایرانیان بازگشته برخورد کنیم. در خارج از کشور با نهایت ادب و وقار و حتی گردشگران، تا آثار تبلیغات خارجی علیه کشورمان خنثی شود. اگر در این تنگناها با ایرانیان بازگشته از خارج و گردشگران با احترام برخورد نکنیم، ممکن است تلقینات دروغین و ساختگی خارجی ها علیه کشورمان مطابق با واقعیت در ذهن آنها تداعی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *