آژیر بنفش آلودگی در شهر کرمانشاه به صدا درآمد/ ثبت هوای پاک تنها در ۷ کلان‌شهر

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، با نگاهی به گذشته و امروز _سه شنبه 19 دی_ می توان میزان و شدت آلودگی هوا را که آسمان شهرهای مختلف را فراگرفته است حس کرد. از این رو خبرگزاری به گزارش میهن تجارت به مقایسه شاخص کیفیت هوا در شهرهای مختلف پرداخته است. بر اساس سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شهر کرمانشاه با شاخص 213 بسیار ناسالم (بنفش) است.اما دیروز وضعیت این استان سالم (زرد) با شاخص 65 بود.

بر این اساس دستگاه سنجش کیفیت هوای امروز در کلانشهرهای اصفهان (قرمز) با شاخص 171، اهواز با شاخص 168 و کرمان با شاخص 154 در وضعیت ناسالم قرار دارد، در حالی که دیروز هجدهم شهریورماه در وضعیت ناسالم قرار دارد. آذرماه، هیچ یک از شهرها در وضعیت ناسالم (قرمز) نبودند

به این ترتیب امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای کرج با شاخص 105، ایلام با شاخص 132، تهران با شاخص 116، سمنان با شاخص 106 و قم با شاخص 135 در حالت ناسالم (نارنجی). اصفهان، کرج، تهران، بجنورد، اهواز در وضعیت ناسالم (نارنجی) ثبت نشدند.

در این راستا سنجش کیفیت هوای امروز در شهرهای تبریز با شاخص 74، بوشهر با شاخص 46، شهرکرد با شاخص 95، مشهد با شاخص 70، بجنورد با شاخص 96، شیراز با شاخص 96 شاخص 58، قزوین با شاخص 96، سنندج با شاخص 60، خرم آباد با شاخص 57، اراک با شاخص 75 و یزد با شاخص 56 در هوای سالم (زرد) قرار دارند.

لازم است بدانید روز گذشته دستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای تبریز، شهرکرد، مشهد، سمنان، زاهدان، قزوین، قم، شیراز، کرمانشاه، اراک، همدان در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشت.

با توجه به این امروز ایستگاه های کیفیت هوا در شهرهای ارومیه با شاخص 42، اردبیل با شاخص 22، بیرجند با شاخص 44، زاهدان با شاخص 41، یاسوج با شاخص 43، رشت با شاخص 27 و همدان با شاخص 13 در وضعیت پاک (سبز) قرار دارند. در هجدهم آذرماه شهرهای ارومیه، ایلام، بوشهر، بیرجند، سنندج، یاسوج، رشت و یزد به عنوان پاک (سبز) به ثبت رسیدند.

به این ترتیب وضعیت کیفی هوای امروز در کلانشهرهای زنجان، گرگان، ساری، بندرعباس ثبت نشده است، اما دیروز شهرهای اردبیل، زنجان، گرگان، خرم آباد، ساری، بندرعباس بدون اطلاعات فهرست‌بندی شدند.

در نهایت بر اساس اطلاعات موجود سامانه آنلاین کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفیت هوا، امروز هیچ یک از کلانشهرها در وضعیت خطرناک (قهوه ای) ثبت نشدند، بلکه یک شهر بسیار ناسالم (بنفش) )، سه کلانشهر ناسالم (قرمز). پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد 11 کلانشهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و چهار کلانشهر بدون داده ثبت شد، در حالی که دیروز یک شهر ناسالم (قرمز)، پنج کلانشهر ناسالم (نارنجی)، تعداد 11 شهر پاک (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و 6 شهر بدون داده شامل شدند.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *