1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. فیلم‌های جشنواره فیلم فجر؛ چه کسانی…

فیلم‌های جشنواره فیلم فجر؛ چه کسانی نیامدند؟

فیلم‌های جشنواره فیلم فجر؛ چه کسانی نیامدند؟

در حالی که در اخبار سینمایی به حضور چهره های مطرح در جشنواره فیلم فجر امسال اشاره شده بود، اما با اعلام اسامی فیلم های پذیرفته شده، پیش بینی ها محقق نشد. رامبد جوان، مهران مدیری، پرویز شهبازی، سعید سهیلی، بهرام افشاری و… سینماگرانی بودند که نامشان در لیست حاضران در این مراسم دیده می شد اما اکنون هیچ کدام از آنها حضور ندارند. به نظر می رسد آثار برخی از این کارگردانان از نظر فنی آماده نشده و برخی فیلم ها نیز مورد پذیرش اعضای هیات انتخاب قرار نگرفته است.

جشن عجیب سینما

به گزارش دنیای اقتصاد، فیلم سینمایی «ساعت 6 صبح» به کارگردانی مهران مدیری که مراحل تولید و فنی آن به پایان رسیده است در هیات انتخاب به نمایش درآمد اما نام وی در فینال قرار نگرفت. فهرست مشخص نیست غیبت او به دلیل ممیزی است یا رد هیئت گزینش. همچنین «هفتاد 30» اولین تجربه فیلمسازی بهرام افشاری از جمله فیلم هایی است که به جشنواره راه یافت اما به دلایل نامعلومی انتخاب نشد. «زودپاز» ساخته رامبد جوان یکی دیگر از فیلم های مطرحی است که قرار بود به جشنواره راه یابد اما تولید آن به پایان نرسید. گمانه زنی هایی مبنی بر پرکردن فرم درخواست حضور پرویز شهبازی در جشنواره وجود داشت اما ظاهراً این نیز شایعه بوده و این کارگردان ترجیح داده جدیدترین اثر خود با عنوان «رکسانا» را در جشنواره توکیو به نمایش بگذارد.

در گمانه زنی ها نام آثاری چون «عزیز» ساخته مجید توکلی، «خجالت نکش 2» از رضا مقصودی، «پول و پارتی» از سعید سهیلی، «لاک پشت» ساخته بهمن کامیار و «کوکتل مولوتف» از حسین است. Domari همچنین در جشنواره امسال در لیست شرکت کنندگان قرار دارد. مشاهده می شود که پیش بینی ها به حقیقت نرسیده اند. از فیلمسازان سرشناسی که در دهه فجر امسال حضور دارند، بهروز افخمی با فیلم «صبح اعدام»، مسعود جعفری جوزانی با فیلم «بهشت جنایتکاران» و سروش صحت با فیلم «صبحانه با زرافه ها» به چشم می خورد. البته محمود کلاری سینماگر سرشناس با فیلم «تابستان همان سال» به عنوان کارگردان حضور خواهد داشت و جواد عزتی اولین تجربه فیلمسازی خود را با «تمساح خونی» به نمایش می گذارد. بهروز شعیبی یکی دیگر از چهره های مهم موجود در جشنواره امسال با کار جدید خود با عنوان “Aghosh Baz” است.

سهم تاریخی انیمیشن ها

تعداد فیلم های بلند انیمیشن در این دوره نسبت به حجم تولیدات سینمای ایران به حدی است که رکوردها را شکسته است. امسال برای اولین بار در تاریخ 42 ساله جشنواره فیلم فجر، فیلم های بلند دارای بخش جداگانه ای هستند. پیش از این هرگز 4 فیلم انیمیشن در برنامه افتتاحیه دوره ای از جشنواره فیلم فجر حضور نداشتند. با توجه به حضور این 4 اثر، سیمرغ بلورین بهترین فیلم پویانمایی نیز پس از چندین سال در چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر اهدا خواهد شد که بنا به فراخوان ادوار مختلف، جایزه آن منوط به حضور حداقل یک نفر بود. چند فیلم در هر دوره از این رویداد.

حضور پررنگ فیلم های استراتژیک

در حالی که هنوز خبری از خلاصه یا حتی موضوع برخی از فیلم های این رویداد منتشر نشده است، نگاهی گذرا به فهرست آثار نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از محصولات سینمایی با مضامین استراتژیک به نمایش در خواهند آمد. «آسمان غرب» به نویسندگی و کارگردانی محمد عسگری درباره شهید علی اکبر شیرودی خلبان دفاع مقدس، «احمد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه کنندگی حبیب ولی نژاد با موضوعی مربوط به شهید احمد کاظمی از دوران جنگ. فرماندهان، «گمشدگان» به کارگردانی انسیه شاه حسینی با موضوع دفاع مقدس، «صبح اعدام» به کارگردانی بهروز افخمی با داستانی مربوط به مبارزات قبل از انقلاب اسلامی، «قلب رقه» ساخته خیرالله تقیانی پور در میدانی. مقاومت اسلامی و «دیوانه» به کارگردانی مهدی شامحمدی درباره شهید مهدی زین‌الدین 6 فیلم در بخش مسابقه اصلی‌ترین فیلم‌هایی هستند که مستقیماً به موضوعات دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی می‌پردازند. در بخش نگاه نو، اثر دفاع مقدس «باغ کیانوش» و حتی فیلم «شوماه» در ژانر دفاع مقدس نیز در فهرست ذخیره قرار دارد. «شور عشق» با مضمون عاشورایی یکی از فیلم های سودای سیمرغ است.

اندام های متعدد

سینمای موسوم به ارگان که شامل فیلم‌هایی از نهادهای مختلف دولتی و حاکمیتی است و در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از محصولات اصلی سینمای ایران را تشکیل می‌دهد، در چهل و دومین جشنواره جهانی فیلم فجر تعداد قابل توجهی از آثار به آن اختصاص یافت. . داده شده.

«آبی روشن» محصول مشترک اوج و فارابی، «آسمان غرب» محصول حوزه هنری، «احمد» محصول مشترک شهرداری و حوزه هنری تهران، «بهشت تبکاران» محصول بنیاد فارابی، پرویز خان محصول سازمان اوج، دس ناپیدا محصول بنیاد شهید، دو روز بعد محصول مشترک بنیاد روایت فتح و بنیاد فارابی، شاهسوار با مشارکت فارابی، شور عشاقی. محصول بنیاد فارابی و بنیاد شهید، “صبح اعدام” محصول مشترک بنیاد فارابی و حوزه هنری، “قلب رقه” محصول مشترک بنیاد رسانه ای بیان و بنیاد سینمایی فارابی، “مجنون” محصول اوج است. سازمان هنری رسانه و «میرو» محصول مشترک بنیاد فارابی و بنیاد شهید، 13 فیلمی هستند که اکثراً به طور کامل و برخی به صورت مشترک توسط دولت و بخش‌های حاکمیتی تولید می‌شوند. سرمایه گذاری شده و بیش از نیمی از آثار را تشکیل می دهند.

یکی دو اثر دیگر مانند «معجزه پروین» از محمدرضا ورزی و «نپتون» ساخته محمد ابراهیم غفاریان که در سکوت تولید شده اند، از جمله محصولاتی هستند که سرمایه گذاران آن منتشر نشده اند و احتمال انتشار آنها وجود دارد. به این لیست اضافه شود.

فیلم ها در قسمت نوشابه سیمرغ

ابی روشن به کارگردانی قاسم لوتفی خواجه پاشا و تولید شده توسط سید محمد حسین میری

آسمان غرب به کارگردانی محمد آسگارری و تولید شده توسط حبیب الله والی نجاد

اسلحه های باز به کارگردانی بهروز شعیبی و تولید شده توسط Alireza Sartipi

احمد به کارگردانی امیر عباس ربی و تولید شده توسط حبیب الله ولی نجاد

بهشت جنایتکاران به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و تولید شده توسط فت الله جعفری جوزانی و علی غام مقامی

به کارگردانی پرویز خان و تهیه کنندگی سازمان سینمایی اوج

تابستان همان سال ، به کارگردانی محمود کلاری و تولید شده توسط علی اوجی

تمساح خونین به کارگردانی جواد عزتی و تهیه کنندگی کامران حجازی

دروغ های زیبا به کارگردانی Morteza Ataz-Zamzam و تولید شده توسط Morteza Ataz-Zamzam

دست ناپیدا به کارگردانی انسیه شاه حسینی و تهیه کنندگی سید سعید سیدزاده

دو روز بعد به کارگردانی آسغار نعیمی و تولید شده توسط محسن شیرازی

شهسوار به کارگردانی حسین نمازی و تهیه کنندگی حسین نمازی

شور عاشقی به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی داریوش یاری

صبح اعدام به کارگردانی بهروز افخمی و تهیه کنندگی علی شیرمحمدی

صبحانه با زرافه ها به کارگردانی سروش صحت و تهیه کنندگی سید مصطفی احمدی

قلب رقه به کارگردانی خیرالله تقیانی پور و تهیه کنندگی سعید پروینی

مجنون به کارگردانی مهدی شامحمدی و تهیه کنندگی عباس نادران

معجزه پروین به کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا

میرو به کارگردانی حسین ریگی و تهیه کنندگی سعید الهی

غیبت به کارگردانی و تهیه کنندگی کاوه سجادی حسینی

نپتون به کارگردانی محمد ابراهیم غفاریان و تهیه کنندگی سیاوش امین پور

نوروزی به کارگردانی سهیل موفق و تهیه کنندگی محمدرضا نادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *