کدام کشورها از شکایت علیه اسرائیل در دادگاه لاهه حمایت کرده‌اند؟

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از شبکه خبری الجزیره، دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه به درخواست آفریقای جنوبی روز پنجشنبه اولین جلسه رسیدگی به پرونده نسل کشی رژیم صهیونیستی را برگزار می کند و این اقدام در شرایطی است که تقاضای جهانی برای آتش بس در غزه مورد استقبال چندین کشور قرار گرفته است.

به گزارش الجزیره، آفریقای جنوبی این شکایت را در اواخر دسامبر تنظیم کرد و رژیم اسرائیل را به نسل کشی در جنگ خود علیه غزه متهم کرد و به دنبال توقف یک حمله نظامی وحشیانه است که تاکنون بیش از 23000 فلسطینی را کشته است (نزدیک به 10 هزار نفر از آنها. بچه شدن

در این شکایت 84 صفحه ای، آفریقای جنوبی رژیم اسرائیل را به نقض کنوانسیون نسل کشی 1948 متهم می کند که پس از جنگ جهانی دوم و هولوکاست تنظیم شده بود. آفریقای جنوبی و اسرائیل هر دو امضاکننده کنوانسیون نسل کشی سازمان ملل هستند که به دادگاه بین المللی دادگستری – بالاترین نهاد حقوقی سازمان ملل – صلاحیت رسیدگی به اختلافات بین کشورها بر سر این معاهده را می دهد.

الجزیره در ادامه نوشت همه کشورهایی که این کنوانسیون را امضا کرده اند موظف به جلوگیری از نسل کشی و جلوگیری و مجازات آن هستند. در این معاهده، نسل کشی به شرح زیر تعریف شده است: «اقداماتی که به قصد نابودی کامل یا جزئی یک ملت، قوم، نژاد یا گروه مذهبی انجام می‌شود».

کدام کشورها از شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری حمایت کرده اند؟

سازمان همکاری اسلامی (OIC): این بلوک 57 عضوی شامل ایران، عربستان سعودی، پاکستان و مراکش در 30 دسامبر حمایت خود را از این پرونده اعلام کرد.

ایران: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره ابتکار آفریقای جنوبی در طرح شکایت گفت: ما از استفاده از ظرفیت های موجود از جمله ظرفیت دیوان کیفری بین المللی در پیگرد قانونی و قضایی رژیم صهیونیستی حمایت می کنیم. و مقامات جنایتکار آن و شیوه حمایت ما بر اساس اصول و رویکردهای ایران در خصوص مسئله فلسطین است.

مالزی: وزارت امور خارجه مالزی در بیانیه ای که در 2 ژانویه منتشر شد، از درخواست آفریقای جنوبی استقبال کرد. این بیانیه بار دیگر خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی “بر اساس مرزهای قبل از 1967 با پایتختی بیت المقدس شرقی” شد.

ترکیه: اونجو بدون موسخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه روز 3 ژانویه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس میل از اقدام آفریقای جنوبی استقبال کرد و گفت: انتظار می رود در چارچوب این درخواست، دیوان بین المللی دادگستری رای صادر کند. تصمیم گیری ترکیه نیز اجرای این تصمیم را دنبال خواهد کرد.

اردن: بی خطر صفدیوزیر خارجه این کشور در 4 ژانویه گفت که اردن از آفریقای جنوبی حمایت خواهد کرد.

بولیوی: روز یکشنبه، وزارت خارجه بولیوی این اقدام آفریقای جنوبی را تاریخی خواند و به اولین کشور آمریکای لاتین تبدیل شد که از پرونده دیوان بین المللی دادگستری علیه اسرائیل حمایت می کند.

کدام کشورها در دادگاه کیفری بین المللی شکایت کردند؟

به گزارش الجزیره، بولیوی خاطرنشان کرد که در کنار کشورهای آفریقای جنوبی، بنگلادش، جیبوتی و کومور درخواستی را به دادستان دیوان کیفری بین المللی برای بررسی وضعیت فلسطین ارائه کرده است. کریم خان، دادستان کل دیوان کیفری بین المللی اعلام کرد که این درخواست در 30 نوامبر مطرح شده است. ۲۰۲۳ رسیده است.

کدام کشورها از شکایت علیه اسرائیل در دادگاه لاهه حمایت کرده اند؟

تفاوت دیوان بین المللی دادگستری و دیوان کیفری چیست؟

این دو موجود گاهی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. هر دو دادگاه در لاهه هلند واقع شده اند. به گفته دانشگاه ملبورن، در حالی که هدف دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) حل و فصل اختلافات بین کشورهاست، دادگاه کیفری بین المللی (ICC) افراد را به دلیل جنایت تحت تعقیب قرار می دهد. در حالی که نمی توان از کشورها در دادگاه کیفری بین المللی شکایت کرد، دادستان ها می توانند در مورد مواردی که جنایاتی از جمله نسل کشی ممکن است مرتکب شده باشد، تحقیقاتی را آغاز کنند.

کدام کشورها از پرونده نسل کشی رژیم اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری حمایت نمی کنند؟

به گزارش الجزیره، آمریکا مخالفت خود را با پرونده نسل کشی رژیم صهیونیستی اعلام کرده است. جان کربیسخنگوی امنیت ملی آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید در سوم ژانویه شکایت آفریقای جنوبی را “بی ارزش، غیر سازنده و کاملا بی اساس” خواند.

اسحاق هرتزوگرئیس جمهور رژیم اسرائیل، روز سه شنبه به آنتونی چشمک زدنوزیر امور خارجه آمریکا گفت: “هیچ چیز ظالمانه تر و مضحک تر از این شکایت وجود ندارد”. هرتزوگ همچنین از چشمک زدن واشنگتن از حمایت اسرائیل تشکر کرد.

متحدان غربی رژیم صهیونیستی از جمله اتحادیه اروپا تا حد زیادی در مورد پرونده دیوان بین المللی دادگستری سکوت کرده اند. بریتانیا که از حمایت از این پرونده امتناع کرده است، پس از ارائه اسناد حقوقی مفصل به دیوان بین المللی دادگستری حدود یک ماه پیش در حمایت از ادعاهای میانمار در مورد نسل کشی علیه جامعه آمده است. روهینگیامتهم به استانداردهای دوگانه شده است.

کدام کشورها از شکایت علیه اسرائیل در دادگاه لاهه حمایت کرده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *