1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. هشتک نسل‌کشی فلسطینیان همزمان با برگزاری…

هشتک نسل‌کشی فلسطینیان همزمان با برگزاری دادگاه لاهه داغ شد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، روز گذشته خبر شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به دیوان بین المللی لاهه در صدر اخبار جهان قرار گرفت. این اقدام از آنجایی حائز اهمیت است که آفریقای جنوبی یک پرونده مستند 84 صفحه ای تهیه کرد که رژیم صهیونیستی را شوکه کرد، زیرا رای دادگاه معتبر است و امکان پیگرد قانونی رهبران نظامی و سیاسی آن وجود دارد.

در پرونده 84 صفحه ای آفریقای جنوبی آمده است که کشتار فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی و ایجاد صدمات جدی روحی، روانی و جسمی جنبه «نسل کشی» دارد و مقامات اسرائیلی قصد نسل کشی را بیان کرده اند. اگرچه این پرونده احتمالا سال‌ها به طول می‌انجامد، شکایت آفریقای جنوبی شامل درخواستی از دادگاه برای صدور فوری دستورات موقت قانونی الزام‌آور به رژیم اسرائیل برای تعلیق فوری حمله نظامی خود علیه غزه است.

این رویارویی با دیوان بین‌المللی دادگستری برای رژیم اشغالگر غیرعادی و غیرعادی است، زیرا صهیونیست‌ها معمولا تصمیمات سازمان ملل و دادگاه‌های بین‌المللی را غیرمنصفانه و مغرضانه می‌دانند، اما رژیم صهیونیستی نمی‌توانست در این امر مشارکت کند، زیرا عضو دیوان بین المللی دادگستری دادگاه سرباز و در اولین جلسه این دادگاه که امروز پنجشنبه – بیستمین روز – در لاهه در حال برگزاری است حاضر شد تا برای اولین بار در یک نهاد حقوقی بین المللی به جنایات خود در نوار غزه پاسخ دهد. مدت زمان تعیین شده برای قضات دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به پرونده بین 3 تا 6 هفته است.

رژیم صهیونیستی مالکوم شاو یکی از برجسته ترین وکلای بین المللی را به همراه تیمی مجرب برای دفاع از خود در دیوان بین المللی دادگستری انتخاب کرده است. همزمان، کمپین رسانه ای گسترده ای برای تخریب آفریقای جنوبی و همچنین بی اعتبار ساختن این روند قضایی آغاز شده است و حتی برخی از مقامات اسرائیلی این اقدام بین المللی در مرجع رسمی قضایی سازمان ملل متحد را مصداق «یهود ستیزی» می دانند. همزمان، حامیان اسرائیل مانند آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، دیوید کامرون وزیر امور خارجه بریتانیا و برخی مقامات غربی نیز علیه اقدام آفریقای جنوبی صحبت می کنند و طومار 84 صفحه ای آفریقای جنوبی را «تهی محتوا» می دانند و می خوانند. “بی فایده” است. همه این موارد نشان می دهد که اسرائیل از عواقب این شکایت بسیار نگران است و آثار حقوقی، سیاسی، گفتمانی و روانی آن را به خوبی درک کرده است.

لازم به ذکر است که ایران، مالزی، ترکیه، بولیوی، نیکاراگوئه، مالدیو، ونزوئلا، نامیبیا، اردن، مراکش، بنگلادش، پاکستان و عربستان سعودی شکایت کنوانسیون نسل کشی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل را در دیوان بین المللی دادگستری تایید کرده اند.

همزمان با برگزاری این دادگاه، فعالان فضای مجازی و حامیان فلسطین برای نشان دادن حمایت خود از این اقدام آفریقای جنوبی، سعی کردند هشتگ (#نسل_کشی_فلسطینیان) (در معنای نسل کشی فلسطینیان) را در فضای مجازی و به خصوص شبکه اجتماعی X. توییتر سابق) برای تأثیرگذاری بر تصمیم دادگاه در زنده کردن افکار عمومی.

همزمان با برگزاری دادگاه لاهه، هشتگ نسل کشی فلسطینیان داغ شد

همچنین صدها نفر در حمایت از فلسطین و تاکید بر نسل کشی اسرائیل با وجود سرمای شدید در مقابل دادگاه لاهه تجمع کردند تا همبستگی خود را با مردم فلسطین نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *