1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5.  درخواست نخست وزیر عراق برای خروج…

 درخواست نخست وزیر عراق برای خروج سریع نیروهای آمریکا از این کشور

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

دویچه وله: محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق، گفت که این کشور خواهان مذاکرات “منظم” برای “خروج سریع” نیروهای نظامی به رهبری آمریکا از خاک عراق است. وی روز چهارشنبه (20 ژانویه) در مصاحبه اختصاصی با رویترز، حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق را عامل بی ثباتی در بحبوحه پیامدهای منطقه ای جنگ غزه خواند و افزود که عراق هنوز تعیین تکلیف نکرده است. مهلت خروج نیروهای آمریکایی

السودانی گفت: «نیاز به سازماندهی مجدد روابط ما وجود دارد تا هیچ هدف یا توجیهی برای هیچ طرف داخلی یا خارجی برای بازی با ثبات عراق و منطقه وجود نداشته باشد».

پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در 4 ژانویه (14 ژانویه) در تلافی حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، یکی از فرماندهان ارشد شبه نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی ایران، معروف به ابوتقوی السعیدی، رهبر ” نهضت النجبه» کشته شد. این گروه بخشی از نیروهای شبه نظامی حشدالشعبی است. در پی این اتفاق، برخی گروه‌ها از دولت عراق خواستند تا در خصوص خروج نیروهای آمریکایی اقدام کند.

دفتر سودانی یک روز پس از این حمله اعلام کرد که دولت وی در حال تشکیل کمیته ای دو حزبی برای پایان دادن به حضور نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *