1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز پنجشنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز پنجشنبه ۲۱ دی + آخرین وضعیت

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز (پنجشنبه 20) اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه اندازه گیری اداره کل محیط زیست استان اصفهان. در حال حاضر شاخص کیفیت هوا با عدد 75 در شرایط سالم (زرد) و آلاینده غالب ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلودگی در ایستگاه زینبیه با شاخص ناسالم 149 (نارنجی) به ثبت رسیده است، افزود: امروز ایستگاه های پارک زمزم با شاخص 93، کاوه با شاخص 92، خیابان آبان 25 با شاخص 93. 88، ولدان با شاخص 81، فرشادی با شاخص 74، کردآباد با شاخص 73، رهنان با شاخص 68، فیض با شاخص 59 در هوای سالم (زرد) قرار دارند.

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان بیان کرد: ایستگاه های دانشگاه صنعتی با شاخص 47، سپاهان شهر با شاخص 45، اینگلب با شاخص 43 و میرزاطاهر با شاخص 39 به ثبت رسیدند. در وضعیت هوای پاک (سبز).

وی با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه آلاینده های ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان یکی از عوارض سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد حساس نیز به آن مبتلا می شوند. در صورت امکان باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خودداری کرد. از خانه کم کنید.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان، در وضعیت هوای سالم (زرد) با تعداد 76، ایستگاه احمدآباد با شاخص ناسالم 122 (نارنجی) و ایستگاه پروین با یک شاخص تمیز 23 (سبز). .

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان شاهین شهر، زرین شهر، کجاورستانمایه خیر و برکت است که زرین شهر با شاخص ناسالم 151 (قرمز) کجاورستان شاهین شهر با شاخص 85 سالم با شاخص 60 (زرد)، سجزی با شاخص 43 و مبارکه با شاخص 39 پاک (سبز) هستند. ایستگاه های رودکی، خرازی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، نجف آباد و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بررسی آخرین خروجی مدل های هواشناسی نشان می دهد که از چهارشنبه تا شنبه با گذر سامانه ضعیف، ناپایداری هایی به صورت بارش پراکنده و شدید است. وزش باد در بیشتر مناطق استان همراه با خیزش گرد و خاک پیش بینی می شود. به دلیل وزش باد از عصر روز چهارشنبه 30 دی به تدریج از غلظت آلاینده ها در شهر اصفهان و نواحی صنعتی کاسته می شود. بیشینه دما طی 24 ساعت آینده در اکثر نقاط یک تا سه درجه افزایش می یابد.
این شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم مردم (قرمز)، 201 تا 300 متغیر است. بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *