1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. شناسایی گروه های مشمول سهام عدالت

شناسایی گروه های مشمول سهام عدالت

سه گروه واجد شرایط دریافت سهام عدالت هستند

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های سهام عدالت درباره تخصیص سهام عدالت به بازماندگان نیز گفت: در حال حاضر بازماندگان سهام عدالت شامل سه گروه است. حدود یک میلیون و 850 هزار نفر دارای اوراق سهام با مهر شرکت های تعاونی هستند. این افراد از سال 1384 تا 1390 عضویت سهام عدالت را داشتند که متاسفانه به دلیل اختلالاتی که در آن زمان در سازمان خصوصی سازی ایجاد شد از سبد سهام عدالت حذف شدند که باید در اولویت تخصیص قرار گیرد.
توکلی تصریح کرد: گروه دوم متقاضیان کمیته امداد و بهزیستی هستند که حدود 4.6 میلیون نفر را شامل می شود. در این زمینه دولت به سه بانک مصوبه داد و شورای عالی اصل 44 تصمیم گرفت که سهام به این افراد واگذار شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های سهام عدالت گفت: گروه سوم شامل جمعیت بزرگ 19 میلیونی کشور است که واجد شرایط عدالت هستند. تقریباً به همین تعداد افرادی که جزو دهک های بالای جامعه هستند واجد شرایط نبودند اما سهام عدالت به آنها تعلق گرفت. در این صورت باید تجدید نظر می شد که اتحادیه تعاونی های سهام عدالت، کانون سهامداران و شورای اسلامی پیگیر موضوع این افراد هستند.


بیشتر بخوانید: Magenta در انتهای زیان به خوبی سهم می‌گیرد


وی تاکید کرد: سازمان خصوصی سازی در دولت قبل بدون تصویب و با تفسیر رأیی که در بحث اقساط 10 ساله داشت، زمان واریز پول را برای مردم تعیین کرد. اگر این اشتباه بوده و باید به سرمایه گذاری استانی مهلت داده می شد تا حق تقدم را واریز کند. در واقع، سرمایه‌گذاری استانی باید برای سهمی که بدهکار بود سپرده گذاری می‌کرد. زیرا زمانی که سهامداران از سال 1384 سهام عدالت را دریافت کردند تا سال 1394 باید اقساط پرداخت می کردند و در سال های 1388 و 1389 به افراد زیادی سهام تعلق گرفت و تا سال 1400 این افراد 10 سال فرصت داشتند تا قسط را پرداخت کنند. اما یکدفعه گفتند بقیه سهام را بپردازید وگرنه سهام شما 500 هزار تومان می شود.

امکان تامین منابع ذخیره برای بازماندگان وجود دارد

توکلی با بیان اینکه دولت می گوید منابع لازم برای تخصیص سهام عدالت به بازماندگان را ندارد، گفت: دولت برای تامین این منابع می تواند به 11 شرکت سرمایه گذاری که پیش از این از سبد سهام عدالت خارج شده اند مراجعه کند. . پالایش نفت تهران، بانک ملت و برخی دیگر از این شرکت ها هستند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های سهام عدالت گفت: مجلس در سال 1401 با واگذاری سهام عدالت به بازماندگان موافقت کرد و دولت باید به این افراد سهام اختصاص می داد که انجام نشد. در سال 1402 این موضوع در بودجه دولت لحاظ نشد، اما نمایندگان مجلس این طرح را به صحن علنی بردند که به رای گذاشته شد; بنابراین دولت موظف است از محل بودجه 1401 نسبت به واگذاری سهام به بازماندگان اقدام کند. این کار هنوز انجام نشده است اما امیدواریم شورای عالی اصل 44 سهام دولت را به تناسب افراد واجد شرایط دهک ها اختصاص دهد.
وی با بیان اینکه دولت سیزدهم در افزایش سود سهام عدالت به خوبی عمل کرد، گفت: خوشبختانه دولت سود سهام عدالت را از 70 هزار تومان به 500 تا 600 هزار تومان و برای برخی اقشار به یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش داد. سود را در دو مرحله در سال پرداخت می کند. انشاالله در مورد بازماندگان نیز همین روند عدالت محور را انجام دهد. مردم منتظر خبرهای خوب از سوی دولت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *