1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. همسویی بورس با بازار‌ها به کجا…

همسویی بورس با بازار‌ها به کجا می‏‏‌انجامد؟

سهام کالایی بورس تهران با ورود به فصل زمستان تا حدودی روند بازارهای جهانی را رصد کرده است. از سوی دیگر اکثر سهامداران نیز منتظر انتشار صورت های مالی 9 ماهه و گزارش عملکرد شرکت ها هستند. این موارد در کنار بی ثباتی بازارهای موازی شرایطی را به وجود آورده است که سوخت گروه های بزرگ بورسی که به طور سنتی محرک های اصلی شاخص هستند با قیمت های پایین مواجه شود. البته شرایط فعلی به دلایلی مانند آغاز درگیری های منطقه ای به وجود آمده است.


بیشتر بخوانید: پیگیری بازار سهام از کانال نقدینگی


حرکت دلار و سکه به سمت افزایش

با گذشت هشت ماه از روند نزولی بورس، عملا سرمایه گذاران توجهی به بورس نداشته اند. در این شرایط تحلیل های بسیاری زنگ خطر ورود بلندمدت بازار به فاز رکود را به صدا در آورده است. نشانه هایی که با خروج مستمر پول واقعی از بازار همراه بوده است، بنابراین نباید به راحتی از کنار آن گذشت، اما بورس در دو روز پایانی هفته با یک اتفاق جدید غافلگیر شد. افزایش نرخ دلار، طلا و سکه به عنوان موضوعی مهم و تاثیرگذار در روز چهارشنبه واکنش مثبت فعالان بازار سهام را در پی داشت. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این امر در کنار ارزش بسیاری از سهام، فعالان اقتصادی را به دنبال انگیزه کافی برای تقاضای قوی برای خرید سهام می‌کند. البته این سناریو به دلیل وابستگی عمیق به وضعیت متغیرهای مذکور با عدم قطعیت همراه نیست.

در همین رابطه فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «دنیای اکتیسات» گفت: در نیمه دوم دی ماه بازار با تغییرات جدیدی در حوزه متغیرها مواجه شد؛ به طوری که بازار سرمایه در نیمه دوم دی ماه با تغییراتی مواجه شد. از طلا و کریپتوهای جهانی گرفته تا نرخ دلار آزاد. برخی شواهد حاکی از آن است که شروع روند صعودی قیمت ها در بازارهای مذکور می تواند ادامه داشته باشد. در ماه‌های اخیر بازارهای جهانی با رکود مواجه بودند، در حالی که به نظر می‌رسد بازارهای جهانی با تحرکات جدی مواجه خواهند شد، اما تحولات منطقه‌ای و مسائل سیاسی و حمل‌ونقل به عنوان ریسک‌های سیستماتیک همچنان تهدیدی برای بازار محسوب می‌شود. این کارشناس با اشاره به یکی از موضوعات مهم این روزهای بازار تصریح کرد: به عقیده بسیاری از تحلیلگران، شاخص قله ای که در سال 2019 در آستانه عبور از حباب بود (2 میلیون و 103 هزار واحد) است. در حال حاضر در وضعیت نامساعدی قرار دارد و به صورت فرسایشی در حال نوسان است. در محدوده 2.1 میلیون واحد قرار دارد. میانگین سود شرکت های بورسی و فرابورسی نسبت به سال 1398 افزایشی را به ثبت رسانده است که ناشی از افزایش سطح عمومی قیمت ها و تورم عمومی است، اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که باید توجه داشت که در حال حاضر نسبت قیمت به درآمد (P/S) در مقایسه با سال 2019 چقدر تغییر کرده است؟ همچنین از یک سو سایه تورم پیش روی شرکت‌ها و از سوی دیگر گزارش‌های نامشهود جهانی در خصوص رشد اقتصادی بانک‌های جهانی در سال 2024، چشم‌اندازی تا حدودی متفاوت برای بازارها ترسیم می‌کند، اما در این میان. بازار نیز با یک ابهام بزرگ مواجه است و این مربوط به سیاست های اقتصادی داخلی است. اگر تدابیر اقتصادی حول محور کنترل نرخ تورم قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد، طبیعتاً متغیرهای مثبت چندان در حرکت بورس موثر نیستند و نباید روی عوامل مثبت حساب ویژه ای باز کرد.

مسیریابی بازار سهام

همانطور که گفته شد معیار سودآوری شرکت های بورسی با متغیرهای متعددی گره خورده است، بنابراین در این زمان روند متغیرهای بزرگتر مانند بازارهای جهانی جهت خاصی به بورس نمی دهد. در مورد بیشتر گروه های بازار کوچک، می توان تشخیص داد که قیمت ها از رشد سودآوری جلوتر هستند. به گفته فردین آقابزرگی، سطح انتظار از تورم فعلی در کنار عدم تعادل کسری بودجه که گمانه زنی ها حکایت از کسری 700 همتی دارد، به ناچار تبدیل نقدینگی به دارایی را به یکی از موضوعات مهم فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تبدیل کرده است. . این موضوع برای سرمایه گذاران بورس نیز بسیار حائز اهمیت است و به نظر می رسد نشان دهنده خروج تدریجی بازارها از رکود است، اما کنترل نرخ ارز یکی از موانع ورود نقدینگی به بورس تلقی می شود، در حالی که بورس می تواند همچنان پناهگاهی امن برای دارایی های ریالی باشید. بازار سرمایه در ماه های گذشته عملکرد ضعیفی از خود نشان داد و سرمایه گذاران را با تردید مواجه کرد. مشاهده وضعیت موجود نشان می دهد که بورس می تواند نقدینگی تشنه را به صورت مستمر تخصیص دهد.

آنچه از فضای معاملات سهام قابل مشاهده است، مقصد جذاب دیگری را برای سرمایه گذاری نشان نمی دهد. میانگین ارزش معاملات خرد بورس طی هفته گذشته حدود 4565 میلیارد تومان بود که این معاملات نسبت به هفته قبل با بیش از 16 درصد افزایش همراه بود. اکنون توجه فعالان بورس به قیمت دلار، ارزش شرکت ها و عملکرد شرکت ها معطوف شده است. پس از غرق شدن نمادهای بزرگ در رکود، نمادهای کوچک با چراغ سبز سهامداران مواجه شدند، اما این احتمال وجود دارد که باز هم شرکت های بزرگتر به دنبال متقاضی حرکت کنند. در همین راستا لازم به ذکر است با توجه به اینکه موج تجدید ارزیابی دارایی ها شامل سهام بزرگ می شود و این نمادها از این محل باعث افزایش سرمایه می شوند، موجی از افزایش سرمایه سهام مذکور را فرا خواهد گرفت، بنابراین جو مثبت احتمالی حاکم بر بازار سهام می باشد. بازار به لطف این رویداد به بازار کمک می کند تا از رکود خارج شود.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *