1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. هزار میلیارد تومان، فروش بی‌سابقه فیلم

هزار میلیارد تومان، فروش بی‌سابقه فیلم

هزار میلیارد تومان، فروش بی‌سابقه فیلم

چهره هایی که قبل از کرونا رویای دور سینمای ایران بود و در دوران کرونا غیرممکن به نظر می رسید. به گزارش موسسه سینماشهر، از ابتدای فروردین 1402 تا 24 دی ماه، فروش سینمای ایران بیش از هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین بیش از 23 میلیون و 472 هزار نفر در 650 هزار نمایش فیلم در سینماها تماشا کرده اند.

به گزارش دنیای اختاز، در این رقم، سهم فروش گیشه سینما با بیش از 12 میلیون نفر بیش از 491 میلیارد تومان و سهم سامانه های فروش آنلاین از فروش سینما تا کنون بیش از 508 میلیارد تومان با بیش از 11 نفر است. میلیون نفر.

تلاش تاریخی سینمای ایران

میانگین قیمت بلیت بر اساس آمار منتشر شده از سوی موسسه سینمایی شهر حدود 42 هزار و 600 تومان بوده است. نکته قابل توجه متوسط ​​قیمت بلیت این است که برخی سینماها در شهرهای مختلف کشور بلیت سینما را با قیمت کمتری نسبت به تهران عرضه می کنند. همچنین در روزهای سه شنبه که بلیت سینماها نیم بها در نظر گرفته می شود، تعداد تماشاگران سینما در سینماها بسیار بیشتر است و طبیعتا بلیت های متعدد و نیم بها فروخته شده در این روز، میانگین نهایی قیمت بلیت را نیز تغییر می دهد.

در رکورد هزار میلیاردی سینما، فروش فیلم هایی که در سال 1401 اکران شدند و در سال 1402 ادامه یافت نیز محاسبه شده است. سهم فیلم های اکران شده در سال 1402 بیش از 955 میلیارد تومان و سهم ادامه اکران فیلم های سال 1401 نیز حدود 49 میلیارد تومان بوده است. یعنی سهم اکران آنلاین و اکران در کل. یک معمای کوچک اما ارزشمند نیز در آمار فروش هزار میلیاردی سینماها وجود دارد: فروش بیش از 10.5 میلیارد تومانی فیلم های هنر و تجربه و فیلم های خارجی. این فیلم ها 207000 بیننده داشته است.

سینما رفتن ارزان است؟

انتشار خبر هزار میلیاردی شدن سینما تقریبا همزمان با انتشار خبر بلیت های 80 هزار تومانی سینما بود. همانطور که گفته شد میانگین قیمت بلیت سینما بر اساس گزارش مذکور 42 هزار و 600 تومان بوده است. چند وقت پیش در همین صفحه نوشتیم که قیمت بلیت سینما به گفته همایون اسعدیان، دبیر شورای صنفی، از پفک و پفک نمکی ارزانتر است. در این شرایط برخی کارشناسان می گویند قیمت بلیت سینماها باید 500 هزار تومان باشد و برخی دیگر بر ثابت ماندن یا شناور ماندن قیمت بلیت ها اصرار دارند. اما نکته قابل توجه این است که ارزان بودن بلیت سینما باعث استقبال گسترده از فیلم ها و پر شدن صندلی های تئاتر می شود. مدیران سینما باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند تمام صندلی ها را با بلیت های ارزان پر کنند یا نیمی از آنها را با قیمت بالاتر بفروشند. آنچه مشهود است قیمت ارزان بلیت سینما نسبت به سایر محصولات مشابه مانند کنسرت، تئاتر، استخر و … است.

کمدی در اوج

فروش چشمگیر فیلم های کمدی در گیشه امسال نشان از نیاز سینمادوستان به شادی و سرگرمی در سالن های سینما دارد. طبیعی است که با توجه به این روند، اکران سال آینده به کمدی محدود می شود. امسال بیش از 70 درصد فروش فیلم ها منحصرا در اختیار 5 فیلم پرفروش کمدی بوده است. فسیل، هتل، شهر هرت، ویلای ساحلی، آهنگ دو نفره و … پیشروان فروش کمدی در بازار هستند.

بازارهای موازی

به نظر می رسد رویکرد تفریحی سینماروهای ایران به بازار سینما باعث رونق صنایع اطراف مانند فروشگاه های مواد غذایی و بازار کالاها و خدمات فرهنگی در مجاورت سینماها می شود. البته بیش از یک دهه است که تبدیل سینماها به مجتمع های رفاهی-تفریحی در ایران رخ داده است، اما به نظر می رسد در صورت ادامه روند خوب فروش فیلم، بازارهای موازی رونق بیشتری پیدا کنند. همچنین مجتمع های تجاری-فرهنگی با تئاتر، کنسرت و … در کنار سینماها ظرفیت های بزرگی هستند که می توانند آینده بازارهای فرهنگی ایران را متحول کنند. آنچه را می توان تلفیقی از بازارهای فرهنگی و هنری خواند.

سینمای کودک

در فروش فیلم های امسال، نکته کمتر دیده شده، رونق فروش فیلم های کودک و نوجوان است. سال گذشته فیلم های انیمیشن توانستند رکورد فروش خوبی از خود به جای بگذارند. امسال سه فیلم انیمیشن در مجموع 82 میلیارد تومان فروش داشته اند که معادل 8 درصد از کل فروش بازار است. با توجه به اینکه سینمای کودک ظرفیت های زیادی برای تولید محصولات فرهنگی مانند اسباب بازی، لوازم التحریر و… دارد، می تواند در رونق بازارهای موازی نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *