1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. درخواست کنگره از ناسا: آمریکا باید…

درخواست کنگره از ناسا: آمریکا باید چین را در سفر به ماه شکست دهد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: به نظر می رسد تاخیر در ماموریت آرتمیس ناسا به ماه خشم برخی از اعضای کنگره را برانگیخته و آنها از ناسا می خواهند زودتر از چین برای رسیدن به ماه تلاش کند.

هفته گذشته، ناسا سپتامبر 2025 را برای ماموریت آرتمیس 2، که چهار فضانورد را به مدار ماه می فرستد، و سپتامبر 2026 را برای ماموریت آرتمیس 3، که اولین ماموریت در بیش از نیم قرن گذشته خواهد بود، اعلام کرد. او قصد دارد انسان ها را روی ماه فرود آورد.

به گفته اسپیس، این تاریخ های جدید نشان دهنده تاخیری در حدود یک سال برای هر دو پرواز است. فشار برای به تأخیر انداختن این دو ماموریت به دلیل نیاز به انجام مطالعات بیشتر بر روی سخت افزار کلیدی آرتمیس، مانند سپر حرارتی کپسول خدمه اوریون ناسا است که در طول ماموریت بدون سرنشین آرتمیس 1 در اواخر سال 2022 به خوبی مورد انتظار عمل نکرد.

کمیته علم، فضا و فناوری مجلس نمایندگان آمریکا درباره طرح جدید آرتمیس جلسه استماع برگزار کرد و چندین عضو نسبت به تاخیر ابراز نگرانی کردند.

فرانک لوکاس، رئیس این کمیته در سخنانی گفت: به همکارانم یادآوری می کنم که ما تنها کشوری نیستیم که علاقه مند به فرستادن انسان به ماه هستیم.

وی افزود: حزب کمونیست چین فعالانه از شرکای بین المللی برای ماموریت به ماه دعوت می کند و جاه طلبی خود را برای حضور فضانوردان انسانی در سطح تا سال 2030 اعلام کرده است. به صورت باز و شفاف یا به صورت محدودتر.

زوئی لوفگرن، عضو ارشد کمیته دموکرات کالیفرنیا، احساسات مشابهی را ابراز کرد.

او گفت: “اجازه دهید واضح بگویم: من از آرتمیس حمایت می کنم.” اما من می خواهم که موفقیت آمیز باشد، به خصوص با در نظر گرفتن چین. ما می‌خواهیم به کمیته کمک کنیم تا اطمینان حاصل کند که آرتمیس قوی است و با ما همسو است، زیرا ما دست در دست شرکای خود در اکتشاف انسان در ماه و فراتر از آن جهان را رهبری می‌کنیم.

چند تن دیگر از اعضای کمیته تاکید کردند که مسابقه ماه بخشی از رقابت گسترده تر با چین است و کسب مقام دوم می تواند امنیت ملی ایالات متحده را به خطر بیندازد.

ریچ مک کورمیک در این نشست گفت: چین قصد دارد تا سال 2045 از آمریکا به عنوان رهبر جهان در فضا پیشی بگیرد، ما نمی توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد. من فکر می‌کنم پیشرفت ما در فناوری فضایی، ایالات متحده را نه تنها در برابر اقتصاد، بلکه از فناوری‌هایی که می‌تواند برای بشریت مفید باشد، محافظت خواهد کرد.

بیل پوزی از فضا به عنوان “بالاترین نقطه نظامی” یاد کرد و گفت که هر کسی در فضا پیشروی کند سرنوشت این زمین را کنترل خواهد کرد.

ویلیام راسل، مدیر قراردادها و خریدهای امنیت ملی در دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده، و جورج اسکات، بازرس کل ناسا، در مورد چالش های پیش رو برای برنامه آرتمیس، که هدف آن ایجاد پایگاهی در نزدیکی قطب جنوبی ماه تا پایان 2017 است. دهه 2020 بحث کردند

اسکات گفت که ناسا برآورد جامعی برای تمام هزینه های آرتمیس ایجاد نکرده است.

اسکات افزود، بدون گزارش کامل آژانس هزینه کل ماموریت های فعلی و آتی، تصمیم گیری آگاهانه در مورد نیازهای مالی بلندمدت ناسا برای کنگره دشوار خواهد بود.

کورنر این چالش‌ها و چالش‌های دیگر را تصدیق کرد، اما تاکید کرد که ناسا برای غلبه بر آن‌ها کار می‌کند و در مسیر انجام این کار است.

او با اشاره به اظهارات بیل نلسون، مدیر ناسا، گفت: ما معتقدیم و مدیر ما هفته گذشته در مورد آن صحبت کرد که قبل از چین در ماه خواهیم بود و قصد ما این است که این اتفاق بیفتد.

مایک گریفین، رئیس و یکی از بنیانگذاران شرکت مشاوره LogiQ، که از سال 2005 تا 2009 به عنوان مدیر ناسا خدمت می کرد، خوشبین نبود. در واقع، او از برنامه آرتمیس که در حال حاضر در حال اجراست بسیار ناامید شده است.

گریفین در این جلسه گفت: به نظر من، برنامه آرتمیس بیش از حد پیچیده و غیرواقعی گران است، امنیت مسافران را به خطر می اندازد و بعید است که به موقع انجام شود، حتی اگر موفقیت آمیز باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت مسابقات ماه جاری، این نواقص موضوع بزرگی است.

گریفین گفت: برای ایالات متحده و شرکای آن غیرقابل قبول است که وقتی دیگران در ماه هستند، روی ماه نباشند. ما به برنامه ای نیاز داریم که با آن سازگار باشد. آرتمیس آن برنامه نیست. ما باید آن را دوباره راه اندازی کنیم، نه اینکه جلوی آن را بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *