1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. ردپای نویسنده «گاندو» در «هاوایی»!؛ کت…

ردپای نویسنده «گاندو» در «هاوایی»!؛ کت «ژیلا» انتخاباتی بود؟

بعد- «پنج چهره خبرساز هفته» عنوان بسته خبری است که می توانید جمعه های هر هفته در سرویس فرهنگ و هنر «به گزارش میهن تجارت» دنبال کنید.

در این بسته خبری سعی داریم هر هفته با محوریت آخرین اخبار و حواشی مربوط به هنرمندان فعال در سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی از مهمترین چهره های خبرساز بنویسیم.

امروز جمعه 29 دی ماه 1402 آخرین هفته این ماه را به پایان می‌رسانیم، در حالی که بازار شایعات فیلم‌هایی که به جشنواره چهل و دوم راه پیدا کرده‌اند یا نرفته‌اند همچنان باز است و تلویزیون نیز با کناره‌گیری از «ضد چهره» خود. قرار دادن و پهن کردن فرش قرمز در مقابل چهره های سابق. ، در کانون توجه قرار دارد.

آنچه در این گزارش می خوانید روایت پنج خبرساز این هفته حوزه فرهنگ و هنر است.

مجید تعظمی; تکلیف یک سیمرغ روشن شد!

انتشار نماهنگی ساخته مجید تعظمی برای فیلم «دیوانه» از آثار راه یافته به چهل و دومین جشنواره فیلم فجر خبر ویژه ای برای سینمادوستان بود. یکی از مطرح ترین آهنگسازان سینمای ایران در سال های پس از انقلاب که ملودی های ماندگاری را در خاطره سینمادوستان به ثبت رسانده است، پس از 10 سال دوری از این عرصه، دوباره به این عرصه آمده تا نام خود را اعتبار اثری دیگر ببخشد. دفاع مقدس

مجید نظامی که در هفته های اخیر با استقبال ویژه مخاطبان برای کنسرت خاطره گویی خود مواجه شد و توانست حداکثر ظرفیت تالار وحدت را به مدت 10 شب به خود اختصاص دهد، یکی از چهره های رکورددار سیمرغ شکر به حساب می آید. جشنواره فیلم فجر

از ملودی «ترن» که اکنون به موسیقی «انتخابات» در تلویزیون تبدیل شده است تا موسیقی متن های ماندگار فیلم هایی چون «روز واقعه»، «بوی پیراهن یوسف»، «از کرخه تا راین» و «شیشه» آژانس» همه خلاقیت را نشان می دهند. بی نظیر آهنگساز دارد. آهنگسازی که از همین روز می توان او را شانس اصلی شکار سیمرغ بلورین بهترین تصنیف از چهل و دومین جشنواره فیلم فجر دانست.

مهدی شمحمدی فیلم «دیوانه» را به عنوان اولین تجربه کارگردانی خود به جشنواره فجر آورد و داستانی از حماسه آفرینی شهید مهدی زین الدین در آن به تصویر کشیده شد. این فیلم یکی از محصولات سازمان اوج است و حالا امضای مجید تعظمی بر اعتبار آن افزوده است.

رد پای نویسنده از

فریدون جیرانی; خنده نشانه اضطراب است

فریدون جیرانی بی شک روزنامه نگاری تمام عیار است. کارگردانی که سابقه درخشانی در عرصه روزنامه نگاری سینمایی دارد و بر اساس همین سابقه، همواره نگاه متفاوتی به تحولات پیرامون خود به ویژه با تمرکز بر جریانات و رویدادهای سینما داشته است.

او در ماه های اخیر به دلیل گفتگوهای اینترنتی با چهره های مطرح سینما همواره خبرساز بوده است و این هفته نیز انتشار گفتگوی صریح او با منوچهر محمدی بازتاب های زیادی در فضای رسانه ای داشت. به خصوص قسمتی که راز تعطیلی برنامه «هفت» پس از سال ها فاش شد و در پاسخ به توضیحات محمدی درباره نگاه عجیب مدیران تلویزیون به جنبش اعتراضی 99 درصدی آمریکا و اینکه چرا سینمای ایران درباره آن سکوت کرده است. وی گفت: اتفاقا برنامه هفت به همین دلیل تعطیل شد!

اما اتفاق مهم تری که جیرانی در این هفته انجام داد، انتشار تحلیل خود درباره فروش دو فیلم «فسیل» و «هتل» بود. دو فیلمی که کارگردانان سینما به فروش میلیاردی آن می بالند و برخی آن را نشانه نشاط جامعه می دانستند اما جیرانی با تیزبینی خود درباره فروش بالای این دو فیلم نوشت: قطعاً تحلیل فیلم های پرفروش باعث می شود. با آگاهی از شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه ای که در حال حاضر در آن هستیم، فروش این دو فیلم قابل تامل است. باید بدانیم که فروش این دو فیلم به معنای رونق سینمای ایران و جامعه پر جنب و جوش امروزی که از آن می گویند نیست. شاید برعکس اگر تحلیل و تأمل کنیم متوجه جامعه مضطربی شویم که به جایی پناه برده است تا دغدغه های اقتصادی و اجتماعی خود را فراموش کند. این فقط دو ساعت او را از این اضطراب ها دور می کند.”

رد پای نویسنده از

آرش قدری; از «گاندو» و «ترور» تا «هاوایی»!

یکی از خبرهای عجیب این هفته، اعلام سازمان سینمایی درباره «بازبینی» فیلم «هاوایی» بود. فیلمی که طبیعتا مراحل دریافت پروانه نمایش را طی کرد و در حال اکران در سینماها بود که ناگهان وزیر آموزش و پرورش به برخی از محتوای آن حساس شد و در واکنش به برخی شایعات مجازی دستور بازبینی مجدد این فیلم را داد. !

البته 0 بر 100 این اعلام و واکنش به سود فروش فیلم ختم شد و در حالی که تا یک هفته پیش شاهد روند نزولی استقبال از آن بودیم، با اطلاع رسانی ممیزی مجدد، موج جدیدی از فروش به راه افتاد. برای آن ساخته شده است، اما نکته جالب تر این است. باید بدانید که ایده محوری فیلم که اکنون مورد انتقاد مدیران رده بالای «رقصیدن» ارشاد قرار گرفته، متعلق به نویسنده سریال‌های امنیتی تلویزیون در سال‌های اخیر است!

فیلمنامه اصلی «هاوایی» با نام قبلی «رقصنده» توسط آرش قدری نوشته شده است. نویسنده ای که سریال «ترور» او این روزها در حال پخش از تلویزیون است و یکی از فیلمنامه های معروفش که باعث شهرتش شد سریال امنیتی «گاندو» بود.

قادی در کارنامه خود فیلمنامه هایی چون هوش سیاه و ماتادور را نوشته است اما در سینما پیش از این فیلمنامه آتیش بازی را برای بهمن گودرزی نوشته بود. برای فیلمی با بازی امین حیایی و تهیه کنندگی مرتضی شعیشت. حالا همین ترکیب فیلم «هاوایی» را با هم منتشر کرده است.

طبق شنیده هایم حساسیت اصلی مدیران ارشاد برای ممیزی مجدد «هاوایی» مربوط به سکانس های رقص امیر جعفری در فیلم بوده و بد نیست بدانید. فیلم از نظر محتوایی کاملاً در چارچوب محتوایی مورد تایید ارشاد قرار دارد و با کمی دقت در روند داستانی آن، ردپای نویسنده «گاندو» به وضوح دیده می شود!

رد پای نویسنده از

پژمان جمشیدی; هم شلوغ و هم مغرور!

این هفته خبر رسید که فیلم «هتل» توانسته با پشت سر گذاشتن «اخراجی ها» در فهرست پنج فیلم پرمخاطب تاریخ سینمای ایران قرار بگیرد و به این ترتیب پژمان جمشیدی نیز در این فهرست قرار گرفت. لیست بازیگرانی که توانسته اند بیشترین مخاطب را به سینماها جذب کنند.

جمشیدی در عین حال به عنوان یکی از بازیگران پرکار چهل و دومین جشنواره فیلم فجر معرفی شده است. البته با توجه به حضور فیلم دوم در بخش «نگاه نو»، جمشیدی تنها شانس رقابت برای شکار سیمرغ اول را دارد.

از سوی دیگر، این روزها و با شروع تب فوتبال به بهانه جام ملت های آسیا، پژمان جمشیدی بر صندلی برنامه اینترنتی «فوتبال 360» تکیه زده تا بار دیگر شانس خود را در عرصه میزبانی بیازماید.

جمشیدی روزهای پرمشغله ای را سپری می کند اما مهم این است که در روند این مشغله، کیفیت فعالیت های او تحت الشعاع قرار نگرفته و همچنان یکی از چهره های محبوب منتقدان و مخاطبان محسوب می شود.

رد پای نویسنده از

زیلا صادقی; ظاهر خوب یا پوشش انتخاباتی؟

از هر زاویه ای که بخواهیم حاشیه های هفته گذشته را مرور کنیم، نمی توان نام «ژیلا صادقی» را نادیده گرفت. مجری باسابقه ای که کیفیت حضورش مقابل دوربین همیشه حاشیه ساز بوده و حتی در مقطعی نامش در لیست چهره های ممنوع التصویر تلویزیون قرار گرفت.

در روند تلاش مدیران تلویزیون برای بهره مندی از ظرفیت چهره های سابق سیما، این هفته زیلا صادقی در برنامه صبحگاهی شبکه سه حضور پیدا کرد تا بار دیگر علی فروغی به عنوان یکی از جنجالی ترین مدیران شبکه های سیما، دست به کار شود. جنجال جدیدی برای صداوسیما ایجاد کرد.

آنچه باعث حضور زیلا صادقی در اخبار شد پوشش متفاوت او نسبت به استانداردهای تلویزیونی قبل از آن بود. صادقی که با انتخاب لباسی دو رنگ با کت و دامن جلوی دوربین رفته بود، شال رنگی هم به تن کرد تا استاندارد پوشش مجریان تلویزیون را در تمام سال های گذشته به چالش بکشد.

واکنش گسترده در فضای مجازی به این پوشش بر یک کلیدواژه متمرکز بود و آن اینکه در آستانه انتخابات بار دیگر سیاست های تلویزیون با هدف جذب حداکثری اصلاح شد و برخی از کاربران این رویکرد را چیزی شبیه فریب مخاطب دانستند.

صادقی در واکنش به این اظهارنظرها موضع متفاوتی گرفت و در فضای مجازی نوشت: «سال ها متفاوت اجرا می کردم، متفاوت لباس می پوشیدم، رفتار متفاوتی داشتم و همیشه مورد اعتراض مدیران قرار می گرفتم تا جایی که ممنوع التصویر بودم. ” لباس پوشیدن مناسب و استاندارد و انتخاب یک لباس شیک، رنگارنگ و براق برای مجری، نه به نظر من، بلکه از نظر کارشناسان رسانه به معنای احترام به مخاطب است و این نکته برای من مهم است.» تاکید کرد: “لباسی که در پست شما دیده می شود کت و دامن نیست، یک مانتو ساده با رنگی دیگر روی بالاست. داستان چیز دیگری است…”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *