1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. مستند «حکمت در طبابت»؛ دکتر سید…

مستند «حکمت در طبابت»؛ دکتر سید محمود طباطبایی فر از آنتن شبکه چهار سیما پخش می‌شود

مستند «حکمت در طب» روایتی است از زندگی و سلوک علمی و فرهنگی سید محمود طباطبایی فر، چهره ماندگار پزشکی و جراح برجسته مغز و اعصاب، پنجشنبه 7 دی ماه ساعت 19:00 از شبکه چهار سیما.

به گزارش عصر ایران، این مستند سومین فیلم از مجموعه مستندهای «آینه عمر» است که به همت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی صدرا تقدیم مخاطبان این شبکه می شود. صدوقی به کارگردانی حسن علیزاده فرد.

حسن علیزاده فرد کارگردان این مستند درباره ضرورت و اهمیت ساخت این فیلم گفت: دکتر سید محمود طباطبایی فر، استاد جراحی مغز و اعصاب، پزشک برجسته ای است که بیش از نیم قرن کار و علمی و فرهنگی انجام داده است. تلاش ها. او جراح و پزشک معروفی است که در بحبوحه جنگ ایران و عراق، بین چند هزار لیتر نفتکش و زیر بمباران رژیم متجاوز عراق، کار جراحی مغز و اعصاب را با جدیت دنبال می کرد و در زمان حیاتش همیشه بود. منبع خدمات خیریه برای بیماران و عموم مردم است. منشأ بسیاری از خدمات علمی، فرهنگی و عام المنفعه بوده و خوشبختانه هنوز هم هست.

وی افزود: پروفسور طباطبایی فر جراح خوش چهره ای است که تیغ جراحی او جان هزاران نفر از هموطنانمان را در ادوار مختلف نجات داد و ناجی بسیاری از بیماران بود.

علیزاده تاکید کرد: دکتر طباطبایی فر اولین استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه های تهران در سال های پس از انقلاب بود و سمت های مختلفی از جمله عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی ایران، ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی. آزاد اسلامی تهران و رئیس بخش اعصاب و روان بیمارستان شهدای تجریش خاطرنشان کرد. همچنین این استاد برجسته در سال 1382 به عنوان چهره ماندگار علمی کشور در حوزه پزشکی معرفی شد.

کارگردان مستند «حکمت در طب» در پایان گفت: در این پرتره مستند چهره های تاثیرگذار علوم پزشکی کشور از جمله سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، باقر لاریجانی و حسین ملک افضلی حضور دارند. استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران و خلیل علی محمدزاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی و عضو وابسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران به ابعاد مختلف شخصیت علمی و فرهنگی پروفسور طباطبایی فر پرداخته‌اند.

بر اساس این گزارش، «آینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در آن زندگی، رفتار علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی 26 چهره سرشناس حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است. به تصویر کشیده می شوند.

بازیگران این مستند 40 دقیقه ای عبارتند از: مدیر پروژه: مهراب محمدزاده، مشاور رسانه ای: سیده الهام کاظمی، تحقیق و پژوهش: محمد آسیابانی و سیامک صدیقی، تدوین: مینا سیفی، دستیار تدوین: کارن دراینده، صدا و انتخاب موسیقی: عرفان. حسن زاده صدابردار: مجید نجاتی، سینا اله وردی پور و علی کرامت منش، فیلمبردار: حسن علیزاده فرد، دستیار تصویربرداری: مبینا سلمانی، محمدحسین سلطانی، میلاد محمدزاده، دستیار کارگردان: علی محمد صادق و مدیر تولید: علی هیهاوند.

مجموعه مستند «آینه عمر» پنجشنبه ها ساعت 19:00 و تکرار آن جمعه ها ساعت 12:30 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *