1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. غزه قبل و بعد از «سونامی…

غزه قبل و بعد از «سونامی الاقصی»

به گزارش خبرگزاري ايمنا، 29 ژانويه 2008 نمايندگان شوراي اسلامي با هدف بازگويي مظلوميت مردم فلسطين و رساندن صداي اين مظلوميت به گوش آزادگان، اين روز را روز ملي غزه نامگذاري كردند. مردم جهان و همچنین تجلیل از حماسه آفرینی محور مقاومت در جنگ 22 روزه. این روز نیز مانند روز قدس فرصتی است تا رسانه های مسلمان و ضد استکبار فریاد مظلومیت و حقوق مردم بی دفاع این سرزمین را به گوش جهانیان برسانند.

به فرموده امام خمینی (ره) ملت های اسلامی باید حمایت از فلسطین و دفاع از مظلومان جهان را سرلوحه کار خود قرار دهند. از این رو جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار حقوق ملت مظلوم فلسطین به ویژه ساکنان نوار غزه است که سال هاست در بزرگترین زندان باز جهان تحت کنترل رژیم صهیونیستی مظلوم واقع شده اند و تنها وسیله آنهاست. ارتباط گذرگاه است. رفح حمایت خود را اعلام کرده و به آن پایبند خواهد بود.

غزه خط مقدم جهان اسلام در مقابل استکبار جهانی است

غزه خط مقدم مبارزه مسلمانان به ویژه شیعیان علیه رژیم صهیونیستی است. بنابراین برای مسلمانان از اهمیت راهبردی برخوردار است. این تنگه کوچک با مساحتی نزدیک به 360 کیلومتر مربع در جنوب غربی سرزمین های اشغالی واقع شده و نزدیک به دو میلیون نفر جمعیت دارد. شاهراه انرژی و امنیت رژیم اشغالگر قدس است و این رژیم با تصرف این منطقه می تواند کل فلسطین را کنترل کند. آن را تحت کنترل خود بگیرد و به اهدافش دست یابد. بر این اساس، نوار غزه برای رژیم صهیونیستی از اهمیت راهبردی برخوردار است.

رژیم صهیونیستی از سال 2007 به محاصره دریایی و زمینی این منطقه روی آورده است و تنها راه ارتباط مردم این منطقه با جهان خارج، گذرگاه است. رفح در مرز مشترک با مصر در 7 ژانویه 2007 در یک حمله وحشیانه و غیرانسانی نوار غزه را هدف قرار داد که 22 روز به طول انجامید و در نتیجه بسیاری از منازل مسکونی، بیمارستان ها، مدارس، مساجد و درمانگاه ها و زیرساخت ها را هدف قرار داد. و تأسیسات نوار غزه ویران شد و تعداد زیادی از غیرنظامیان از جمله کودکان و زنان بی گناه به شهادت رسیدند.
بر اساس آمار در این جنگ 22 روزه 1455 نفر شهید شدند که 404 نفر کودک و 115 نفر زن بودند. همچنین تعداد مجروحان نیز 5303 نفر برآورد شد که از این تعداد 1815 نفر کودک بودند. همچنین در این جنگ 40 بیمارستان و مرکز درمانی هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت که در نتیجه آن 10 میلیون دلار به بیمارستان ها و مراکز درمانی غزه خسارت وارد شد.

تحریم غزه از جنگ 22 روزه تا طوفان الاقصی

اما همانطور که رسانه های غربی عمق جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه را سانسور کردند و تلاش کردند جنبش حماس را در این حملات مقصر جلوه دهند، امروز نیز پس از عملیات غرور آفرین همه فلسطینی ها، «الاقصی» طوفان» که زیرساخت های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی را مورد حمله قرار داد، همواره سعی کرده اند افکار عمومی جهان را فریب دهند و نوعی ترس از حماس ایجاد کنند و تصور نادرستی از واقعیت را به شهروندان خود ارائه دهند. مقاومت ملت فلسطین و جنگ وحشیانه رژیم اشغالگر صهیونیستی.

گروه‌های مقاومت فلسطین عملیات طوفان الاقصی را از 15 اکتبر 2023 از نوار غزه علیه مواضع رژیم صهیونیستی آغاز کردند و سرانجام در 3 نوامبر 2023 پس از 45 روز درگیری، آتش‌بس موقت چهار روزه اعلام شد. اعلام کرد. تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی برقرار شد. این مکث در جنگ به مدت هفت روز ادامه یافت و سرانجام در صبح روز جمعه 10 دسامبر 2023 آتش بس موقت پایان یافت و رژیم اسرائیل حملات خود را به غزه از سر گرفت. رژیم اشغالگر صهیونیستی برای جبران ناکامی های خود در عملیات طوفان الاقصی و مقابله به مثل در برابر حملات گروه های فلسطینی و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه های نوار غزه را بسته و نوار غزه را بمباران می کند.

همزمان با درگیری گروه های مقاومت فلسطین با رژیم صهیونیستی، دیگر گروه های مقاومت منطقه ای به ویژه حزب الله لبنان و انصارالله یمن نیز به مواضع این رژیم حمله کرده اند. به طوری که تنها حزب الله لبنان از آغاز عملیات طوفان الاقصی تاکنون 260 عملیات علیه رژیم صهیونیستی انجام داده و در این عملیات ها از موشک های ضد زره خود استفاده کرده است که به گفته مقامات صهیونیستی تبدیل به موشک های ضد زره خود شده است. کابوس رژیم همچنین انصارالله یمن با حملات موشکی و پهپاد وی برای حمایت از مردم مظلوم غزه دست به دامان برخی مواضع رژیم صهیونیستی به ویژه کشتی های مرتبط با این رژیم در دریای سرخ شده است.

همچنین از ابتدای این عملیات مردم حق طلب و عدالت خواه در سراسر جهان تظاهرات گسترده ای را علیه جنایات رژیم صهیونیستی در شهرهای مختلف حتی در کشورهای حامی این رژیم برگزار کرده و خشم خود را اعلام کرده اند. و انزجار از این جنایات و حملات وحشیانه به نوار غزه. علیرغم حمایت گسترده مردم جهان از فلسطینیان مظلوم غزه، سازمان های بین المللی همچنان در غفلت هستند و هیچ تلاشی برای پایان دادن به این نبرد خونین انجام نمی دهند.

مرگ تدریجی مردم غزه زیر حملات صهیونیست ها

در نبرد بی سابقه مردم غزه با رژیم صهیونیستی، ساختمان ها و تأسیسات بی شماری تخریب شده است به طوری که مدیر صندوق سرمایه گذاری فلسطین گفت: بازسازی ساختمان های مسکونی به 15 میلیارد دلار نیاز دارد.

امروز مردم غزه در شرایطی به سر می برند که از یک سو در این زمستان سرد و از سوی دیگر با بسته شدن گذرگاه، سرپناه گرمی برای خوابیدن ندارند. رفح آنها هیچ گونه سوخت، غذا و مواد بهداشتی دریافت نمی کنند و به تدریج مجبور به مرگ شده اند، اما یکی از اعضای ارشد جنبش حماس تاکید کرد که گروه های مقاومت با قدرت میدان را مدیریت می کنند.

با شروع طوفان الاقصی بیش از 24 هزار شهید و 60 هزار مجروح در غزه

بر این اساس، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه روز گذشته – پنجشنبه 7 دی ماه – اعلام کرد که تعداد شهدای غزه از آغاز عملیات طوفان الاقصی به 24 هزار و 620 نفر و تعداد مجروحان نیز 61 هزار و 830 نفر است.

اسامه حمدان یکی از مقامات جنبش حماس در یک کنفرانس خبری در بیروت گفت: بیش از 800 هزار نفر در غزه با گرسنگی و قحطی روبرو هستند.

این رهبر حماس تاکید کرد که دولت بایدن ما آنها را مسئول جنایات رژیم غاصب صهیونیستی و گردان ها می دانیم قسامشرکت های قدس و دیگر گروه های مقاومت همچنان با قدرت و اقتدار نبرد را مدیریت می کنند. وی بر ضرورت تشدید مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی در کرانه باختری تاکید کرد و از دستگاه های امنیتی سازمان های خودگردان برای پیوستن به مقاومت دعوت کرد.

حمدان همچنین حملات آمریکا و انگلیس به یمن را محکوم کرد و از مواضع انصارالله و ارتش یمن قدردانی کرد و گفت: دشمنان ما به برکت پایداری ملت فلسطین و شجاعت مقاومت ما در رسیدن به هیچ یک از اهداف خود موفق نخواهند شد.

مقاومت مردم غزه در تاریخ بشریت بی نظیر است

عباس خامه یار در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به روز 29 دی و روزه غزه، گفت: حدود 16 سال از بیست و دومین جنگ رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و طبیعتاً نبرد امروز غزه و رژیم صهیونیستی می گذرد. با جنگ 22 روزه آن در نوار غزه بسیار متفاوت است.

وی افزود: بر اساس تعبیر رژیم صهیونیستی، مردم غزه همواره نوعی مزاحمت برای این رژیم محسوب می شدند. مردم غزه مزاحم اشغالگران، مزاحم رژیم نظامی، مزاحم برای پروژه های عملی و عمرانی صهیونیست ها بوده اند. از این رو شارون، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی و قصاب صبور باش و شتیلا او گفت همیشه آرزو داشتم یک روز صبح از خواب بیدار شوم و غزه را قربانی امواج مدیترانه ببینم و به همین دلیل باید غزه را رها کرده و به حال خود رها می کنند تا از این دیرپایی آسوده بمانند. مزاحم بود، اما مردم مقاوم بودند. غزه همچنان ایستاده و در راه مبارزه و مقابله با اشغالگران و اشغالگران مقاومت فوق العاده ای از خود نشان داد.

غزه غرب را به بازنگری دینی و مذهبی فراخواند

معاون امور بین الملل دانشگاه مذاهب تصریح کرد: از آن روز تا امروز مقاومت مردم غزه تحول عظیمی ایجاد کرده است. مقاومتی که مردم غزه در یکصد روز گذشته انجام دادند در تاریخ بشریت بی نظیر است و این پایبندی فوق العاده به سرزمین نمونه ای از سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است.پ) همین است که گفتند «حب الوطن من الایمن» یعنی دوست داشتن کشور، از نشانه های ایمان. و این مردم مقاوم با چنین ایمانی جهان را غافلگیر کردند و غرب را به بازنگری دینی و مذهبی فراخواندند.

وی تصریح کرد: مردم غزه با مقاومت بی نظیر خود تا حد زیادی چشم جهانیان را به سوی مکتب اسلام معطوف کردند و آیه ای که همواره از سوی پیر و جوان و زن و کودک غزه در زیر دستان غزه بیان می شود. بمباران صهیونیست ها آیه «سفارشی خدا و آره یک وکیلتلاوت این آیه در شرایط سخت زیر آوار و در اوج عجز و ستمی که بر آنها می‌گذرد، نشان از اوج استقامت این مردم دارد که دنیا را به شگفتی واداشته است.

سونامی الاقصی گزینه مناسب تری برای این عملیات بود

خامه یار تاکید کرد: اگر مردم غزه و حماسه سازان این حماسه ها متوجه شوند که عواقب جهانی طوفان الاقصی اینگونه خواهد بود و چنین نتایجی را در سطح جهانی ایجاد می کند و تحولی بی سابقه در افکار عمومی ایجاد می کند. از جهان غرب، وگرنه متوجه می شدند که این دگرگونی اساسی زیرساخت های فلسفه سیاسی غرب را از این طریق به چالش خواهد کشید. کلمه بهتری به جای طوفان انتخاب شد و به نظر می رسد که شاید عنوان سونامی الاقصی گزینه مناسب تری برای این عملیات بود.

تقسیم تاریخ مبارزات ضد استعماری منطقه به دو بخش قبل و بعد از هفتم اکتبر

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه فاصله زمانی مقاومت و اوج مقاومتی که امروز شاهد آن هستیم، یکی از تفاوت های عمده مبارزات کنونی مردم غزه با مبارزات آنها در سال 2007 است، اظهار داشت: شکی نیست که تاریخ منطقه و مبارزات ضد استعماری مردم منطقه به ویژه فلسطینیان را باید به دو بخش تقسیم کرد و ارزیابی کرد و این دو بخش قبل از 16 مهر و بعد از 16 مهر کاملاً متفاوت است که بر اساس آن او مسیر آینده مردم غزه را دید.

غزه قبل و بعد از سونامی الاقصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *