1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. ۱۲ روز مانده تا جشنواره فیلم…

۱۲ روز مانده تا جشنواره فیلم فجر؛ مکان برگزاری روی هوا!

تنها 12 روز تا آغاز چهل و دومین جشنواره فیلم فجر به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است، اما هنوز مکان برگزاری آن مشخص نیست. جایی که شنیده می شود تفاهم در مورد آن در دعوا گیر کرده است!

به گزارش ایسنا، جشنواره جهانی فیلم فجر را باید یکی از قدیمی ترین رویدادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دانست و اساسا اهمیت راهبردی برگزاری درست آن برای هیچ گروهی آن طور که باید درک نمی شود. موضوعی که هر از چند گاهی رهبر انقلاب به آن اشاره می کنند.

اگرچه جشنواره های هنری فجر زینت سخنان سیاستمداران در ادوار مختلف بوده و شکل کارنامه آنان را در عرصه فرهنگ و هنر تشکیل می دهد، اما همواره حجمی از سیاست، بودجه، تبلیغات شهری، همراهی با سایر سازمان ها و یا چشم انداز آینده در مورد آن وجود دارد. .

این جشنواره هر ساله درگیر تغییر سیاست های اجرایی است که دبیر یا حتی وزیر ارشاد آن دوره باید از آن پیروی کنند! در دریافت بودجه مشکل جدی دارد، برخی از جوایز وعده داده شده از سوی سازمان های دیگر به برگزیدگان تعلق نمی گیرد یا با تاخیر اعطا می شود، مشخص نیست سایر دستگاه های فرهنگی بدون مشارکت خود بخواهند همکاری لازم را داشته باشند و مسائل مثل این که گاهی برای یک جشنواره بین المللی فیلم که در دهه 40 خود است خنده دار و غم انگیز به نظر می رسد.

مشکل برگزاری دوره 42 چیست؟

همانطور که گفته شد هر دوره از جشنواره فجر با مشکل عجیبی دست و پنجه نرم می کند. اما مشکل خاص دوره 42 به نظر خیلی زیرساختی است! به طوری که در فاصله 12 روز مانده به این رویداد بین المللی، هنوز مکان برگزاری آن مشخص نشده است!

البته هفته گذشته شنیده شد که با رایزنی های کلان و سطح بالا، مشکل اختصاص مرکز همایش ها به جشنواره فجر حل شده است، اما به گزارش خبرنگار ایسنا، کار بسیار کند و به طول می انجامد. تا حد امکان امضای قرارداد جشنواره تا 23 بهمن و یک روز پس از اختتامیه طول می کشد!

طبق برنامه جشنواره فیلم فجر یازدهم بهمن ماه باید شاهد افتتاحیه جشنواره باشیم. تلویزیون طبق روال هر سال یک هفته قبل از جشنواره برنامه های خود را درباره جشنواره آغاز می کند و حتی اخبار فرهنگی آن رنگ سینما و تئاتر به خود می گیرد (جشنواره تئاتر فجر از اول بهمن ماه آغاز می شود). علاوه بر آن المان های شهری برای برگزاری جشن های ولایتی نیز شروع به نصب می کنند تا فضای دهه انقلابی فجر رنگ و بوی فرهنگی بگیرد.

امسال تلویزیون برنامه های خود را آغاز کرده و استان های مختلف برای برگزاری گسترده تری جشنواره فجر به میدان آمده اند اما گویا ماجرای پایتخت فرق می کند.

مشکل چیه؟ چته؟ چرا خانه جشنواره فجر 42 مشخص نشده است؟

مکان های مناسب برای برگزاری جشنواره فیلم فجر در تهران بسیار کم است و شرکت کنندگان در سال های گذشته ترجیح می دادند بین سینما فلسطین و سینما صحرا (قسمت های بسیار قدیمی)، پردیس ملت، مرکز همایش های برج میلاد تهران و پردیس چارسو بروند. (قسمت های جدیدتر). و بیا؛ اما پردیس ملت و برج میلاد تهران با توجه به سالن های نمایش، ظرفیت مخاطب و پارکینگ همواره مناسب ترین مکان برای برگزاری جشنواره محسوب می شوند.

به گزارش خبرنگار ایسنا از منابع متعدد، قرار بود در این مدت مرکز همایش های برج میلاد تهران به عنوان محل برگزاری جشنواره معرفی شود که رایزنی های جدی با شهرداری تهران در این زمینه انجام شد.

اما آن طور که شنیده می شود اختلافات مربوط به عدم ورود فیلمی به بخش مسابقه سودای سیمرغ باعث شده است که تفاهم درباره برج میلاد فعلا در میانه این اختلاف باقی بماند. 12 روز تا جشنواره فجر باقیست

البته هفته گذشته شنیده شد که مشکل اختصاص مرکز همایش ها به جشنواره فجر با رایزنی های گسترده و سطح بالا حل شده است، اما بر اساس اطلاعات خبرنگار ایسنا از منابع مختلف، کار بسیار کند و طولانی پیش می رود. . تا حد امکان امضای قرارداد جشنواره تا 23 بهمن و یک روز پس از اختتامیه طول می کشد!

چرا جایی برای جشنواره نداریم؟

مسئولان چهل و دومین جشنواره فجر اخیرا با مکان هایی مانند «کاخ اسپیناس» وارد مذاکره شده اند که می تواند عوارض ناخواسته ای برای برگزاری جشنواره جهانی فجر در دهه فجر انقلاب اسلامی ایجاد کند. حاشیه هایی که قطعاً حمایت دولت و وزارت ارشاد را به همراه دارد و ممکن است به نفع رقبای آن از نظر سیاسی باشد. اما تهران مکان دیگری برای برگزاری این رویداد ندارد و نمی توان آن را تعطیل کرد.

در چند روز گذشته برگزارکنندگان جشنواره با مکان هایی مانند هتل اسپیناس پالاس وارد مذاکره شده اند که می تواند عوارض ناخواسته ای برای برگزاری جشنواره فیلم فجر در دهه فجر انقلاب اسلامی ایجاد کند. حاشیه هایی که قطعا دولت و وزارت ارشاد را در بر می گیرد و ممکن است از نظر سیاسی برای رقبای آن سودمند باشد. اما تهران مکان دیگری برای برگزاری این رویداد ندارد و نمی توان آن را تعطیل کرد

جشنواره فیلم فجر در حاشیه های رنگارنگ سال های 88، 1387 و 1380 به سفر خود ادامه داد و عجیب نیست که اختلاف نظر دو نهاد سیاسی داخلی بر سر انتخاب فیلم یا پرداخت یک میلیارد تومان کم و بیش مشکل ساز شود!

البته انتخاب برج میلاد و پردیس ملت برای جشنواره فجر فقط مربوط به این دوره نیست. این دو مکان مناسب در چند دوره دیگر به محل گروگانگیری و درگیری دولت و شهرداری تبدیل شده بود. گاهی به دلیل بی پولی دولت و درخواست نیمه رایگان آن و گاهی به دلایل دیگر.

این اتفاقات و البته ایده آل نبودن این دو مکان باعث شده تا سال ها پیش ایده ساخت خانه جشنواره مطرح شود و تا زمان وزارت محمدمهدی اسماعیلی مسکوت ماند و او جزو اولین هاست. وزرای ارشاد که چندین بار در این مورد صحبت کرده اند.

ماجرای خانه جشنواره ها در این سال ها آنقدر پیچیده شده است که چند روز پیش داریوش ارجمند در حضور سید ابراهیم رئیسی با اشاره به دستور وی برای ساخت استادیوم فوتبال در تهران تاکید کرد: «دیگر تالار وحدت نیست. پاسخ هنر ما» و وزیر ارشاد در حضور رئیس جمهور از آمادگی زمین و طرح های خانه جشنواره هنر کشور خبر داد که می تواند این مشکل را برای همیشه حل کند.

باید دید آیا پس از سال ها بودجه مناسب برای این پروژه عمرانی راهبردی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می گیرد یا خیر.

موفقیت فرهنگی، جلوتر از موفقیت سیاسی انقلاب اسلامی

آذین بندی کشور و دادن رنگ و سرگرمی فرهنگی به دهه فجر انقلاب اسلامی را باید صحیح ترین سیاستی دانست که از حدود 40 سال پیش برای آن وضع شد.

دهه فجر انقلاب اسلامی اساساً یک رویداد فرهنگی و اجتماعی است. در تمام این سال ها هیچ ابزاری جز تلویزیون، سینما، تئاتر، موسیقی، شعر، کتاب و… نتوانسته اهداف کلی انقلاب را ترویج و یا صادر کند; هیچ سیاستمداری نتوانسته به اندازه این ابزار فرهنگی و هنری تأثیرگذار باشد و موفقیت یا شکست هیچ دولتی در عرصه سیاسی و اقتصادی به اندازه حوزه فرهنگی آن ماندگار نبوده است.

حال با تمام این شرایط باید در فاصله ۱۲ روز مانده به جشنواره فجر به جای برنامه ریزی برای آذین بندی شهرها و پرکردن تلویزیون و همکاری مردمی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری فجر به تفاهم سیاسی یا مدیریتی نسبت به یک ساختمان بپردازیم. دهه بنیانگذاری انقلاب اسلامی هر چه بهتر. ? واقعا؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *