1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. سود ۴۲۳ میلیارد تومانی تلویزیون از…

سود ۴۲۳ میلیارد تومانی تلویزیون از انتخابات مجلس

بودجه صداوسیما چقدر است؟ رقمی در حدود هشت هزار میلیارد تومان. او با آن چه می کند؟ تقریباً همه کار می کنند و هیچ کاری. چه مفهومی داره؟ به گفته جلیلی تعداد بینندگان تلویزیون حدود 24 درصد است که از ابتدای سال تاکنون برنامه خاصی و متمایز از تلویزیون پخش نکرده است اما همیشه از فرصت ها بهترین و بیشترین استفاده را کرده است. به عنوان مثال سال گذشته سازمان صداوسیما قیمت تیزرهای تبلیغاتی خود را منتشر کرد. تعرفه تبلیغاتی که صداوسیما داشت در کمترین حالت 7 میلیارد و 290 میلیون تومان و در بیشترین حالت 13 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است. این تعرفه ها برای 20 ثانیه تبلیغات تعریف شده است، در واقع صداوسیما به ازای هر یک ثانیه تبلیغات از شبکه 3 کمترین 364 میلیون تومان و در بالاترین آن 685 میلیون تومان دریافت می کند.

به گزارش خبرآنلاین، این جدول نشان می دهد صداوسیما هزینه پخش تبلیغات را دو برابر کرده است. پیش از پخش جام جهانی، گران ترین تبلیغات شبکه سه سیما برای زمان پخش این سریال، ثانیه ای 327 میلیون تومان بود، اما برای مسابقات فوتبال از کمترین قیمت یعنی 364 میلیون تومان در ثانیه شروع می شود. این موضوع نشان می دهد سودی که صداوسیما از پخش فوتبال می گیرد بسیار بیشتر از پخش سریال است.

در واقع تلویزیون در آن زمان نتوانسته بود از ساخت سریال های خود درآمد کسب کند، بنابراین از فرصت سه هفته ای جام جهانی نهایت استفاده را کرد تا ضررهای مالی ناشی از کمبود مخاطب را جبران کند.

اما بعد از آن هم هیچ وقت تعرفه تلویزیون مشخص نشد و حتی سود تلویزیون و صداوسیما از جام جهانی را هم اعلام نکردند. اما با شروع انتخابات مجلس دوازدهم اتفاقی مشابه افتاد.

اخیرا صدا و سیما برای هر نفر به تفکیک حوزه انتخابیه مبلغی تعیین کرده است، موضوعی که پیش از این اطلاع رسانی نشده بود.

پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما روز چهارشنبه 29 دی ماه در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همکاران ما در سازمان در ماه های اخیر تلاش بسیار پیچیده و شبانه روزی داشته اند تا بتوانیم پخش کنیم. 200 کانال انتخاباتی در هرچه بیشتر حوزه های انتخابیه. برای نامزدها یک انتخابات فراهم کنید.

در همین راستا اعلام شد داوطلبان برای ثبت نام در تبلیغات تلویزیونی از طریق سامانه ستاد تبلیغات به نشانی em 1402.ir اقدام کنند.

هر داوطلب باید ویدئوهای خود را در قالب مورد تایید سازمان صدا و سیما تولید کند. این بسته ویدئویی که حدود بیست دقیقه خواهد بود شامل فیلم های حامیان، سوابق، برنامه ها و دیدگاه های نامزد خواهد بود. تعداد پخش و بازپخش در هر حوزه متناسب با تعداد نامزدهایی است که برای تبلیغات تلویزیونی ثبت نام کرده اند. در صورتی که داوطلب نتواند آگهی خود را طبق ضوابط مصوب تهیه کند و یا از تبلیغات تلویزیونی انصراف دهد، مبلغ دریافتی مسترد نخواهد شد.

در نهایت با اعلام صداوسیما به نامزدها برای استفاده از 200 شبکه محلی، رقم دریافتی از هر کاندیدا 5 تا 70 میلیون خواهد بود که در تهران به بالای 100 میلیون می رسد. به طور میانگین درآمد سازمان از انتخابات مجلس دوازدهم حداقل 423 میلیارد تومان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *