1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. فرزندان ماندلا و میراث آرمان فلسطین

فرزندان ماندلا و میراث آرمان فلسطین

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، آفریقای جنوبی کشوری که در تاریخ پرفراز و نشیب خود غلبه بر آپارتاید را تجربه کرد، به دلیل رویکرد آزادیخواهانه و حق طلبانه خود به فلسطین، این روزها قهرمان وجدان های بیدار و آزاده جهان شده است. تداوم این رویکرد باعث شده تا رژیم صهیونیستی برای اولین بار به دلیل شکایت آفریقای جنوبی به جرم «نسل کشی» پای میز محاکمه یک مجمع بین المللی کشیده شود.

آفریقای جنوبی که دولت پس از آپارتاید آن همواره از آرمان فلسطین حمایت کرده است، رژیم صهیونیستی را به اقداماتی در غزه متهم کرد که با هدف نسل کشی انجام شد. در بیانیه دولت پرتوریا آمده است: رژیم صهیونیستی غیرنظامیان فلسطینی را کشته، صدمات جدی جسمی و روحی به آنها وارد کرده و برای ساکنان غزه “شرایط زندگی که منجر به تخریب فیزیکی آنها می شود” ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، پرونده ضد صهیونیستی آفریقای جنوبی در واقع محکومیت علنی اقدامات جنگی رژیم صهیونیستی در میان بسیاری از کشورهای در حال توسعه جهان و ارجاع آن به دادگاه مردمی است. همچنین این کار آفریقای جنوبی باعث شد گروهی از فلسطینی ها در کنار مجسمه نلسون ماندلا در میدانی به همین نام در رام الله تجمع کنند و از حمایت آفریقای جنوبی و کشاندن اسرائیل به دیوان بین المللی دادگستری تشکر کنند. به اتهام نسل کشی

اتهام “نسل کشی” علیه اسرائیل که از سوی رسانه ها، نهادهای حقوق بشری و نهادهای مدنی مطرح شده بود، این بار در یک سند معتبر قانونی در بالاترین مقام قضایی بین المللی به طور رسمی به ثبت رسیده است. طبیعتاً پاسخ اسرائیل به این اتهام نمی تواند مانند گذشته صرفاً از طریق دستگاه تبلیغاتی-رسانه ای خود انجام شود. پرونده نسل کشی اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری – به ویژه پس از صدور احتمالی دستور موقت – هزینه حمایت از اسرائیل را به میزان بی سابقه ای برای دولت های غربی افزایش خواهد داد.

از این پس حمایت سیاسی و حقوقی از اسرائیل – مانند وتوی قطعنامه های شورای امنیت به نفع اسرائیل – را می توان همدستی و مشارکت در ارتکاب نسل کشی و نقض کنوانسیون نسل کشی دانست. پرونده نسل کشی اسرائیل در دادگاه احتمالا افکار عمومی جهان را نسبت به “زرادخانه و برنامه هسته ای اسرائیل” حساس خواهد کرد. به طور طبیعی، رژیمی که توسط بالاترین مقام قضایی جهان متهم به نسل کشی می شود، نمی تواند برنامه هسته ای خود و توانایی خود را برای استفاده از سلاح های کشتار جمعی – با درجه مصونیتی که تاکنون از آن برخوردار بوده، پنهان نگه دارد.

همچنین دادگاه بین المللی لاهه این اختیار را دارد که اسرائیل را به پرداخت غرامت به قربانیان، عقب نشینی از سرزمین های اشغالی و مواردی از این دست با صدور رای قطعی و مجرم دانستن رژیم صهیونیستی ملزم کند، اما نکته مهم در مورد این شکایت استفاده از … ظرفیت حقوقی بین المللی برای محکومیت بیشتر و انزوای بیشتر رژیم کودک کش اسرائیل در نظام بین الملل، محکومیتی که اگرچه به هیچ وجه جبران کننده خون بی گناهان ریخته شده پس از بیش از 100 روز جنگ غزه نیست. ابزاری است که می تواند از ریختن خون جلوگیری کند. بیشتر جلوگیری کنید

فرزندان ماندلا و میراث آرمان فلسطین

در این راستا برای بررسی ابعاد و روند شکایت آفریقای جنوبی در دادگاه لاهه با نیلوفر مقدمی، معاون زنان و خانواده اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق(ع) گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

به گزارش میهن تجارت: روند رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه چگونه است؟

معرفی: گمانه زنی هایی درباره روندی وجود دارد که در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) برای رسیدگی به جنایات اسرائیل در غزه آغاز شده است. از جمله اینکه دیوان در سال 2004 سابقه رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی را دارد که به نظریه مشورتی مربوط به پرونده دیوار حائل برمی گردد. در سال 2003، مجمع جهانی سازمان ملل متحد سؤالی را در خصوص اقدامات اسرائیل در سرزمین های اشغالی به ویژه ساخت دیوار حائل به دادگاه ارائه کرد که طی آن اسرائیل ساخت این دیوار را سند حق خود برای دفاع مشروع در برابر آن دانست. اقدامات مسلحانه علیه گروه های مقاومت فلسطین . دیوان بین المللی دادگستری با بررسی این پرنده در نهایت اعلام کرد که اسرائیل نه تنها به دلیل هدف قرار ندادن خارج از قلمرو سرزمینی خود حق دفاع از خود را ندارد بلکه بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد در مورد دفاع از خود غیر قابل قبول است و ساخت دیوار غیر مجاز است. باید جلوی آن گرفته شود و همین مقدار ساخته شده تخریب شود.

دیوان بین‌المللی دادگستری اسرائیل را به نمونه‌های بسیاری از نقض حقوق بشردوستانه در همین نظریه مشورتی ارجاع داد. به عنوان مثال، دادگاه به بحث زمین های کشاورزی برای ساخت و ساز و شهرک سازی بدون مجوز قانونی و برخلاف تعهدات بین المللی رژیم اشغالگر اشاره کرد و از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست که موقعیت های قانونی ناشی از اقدامات اسرائیل را به رسمیت نشناسند. نظریه مشورتی دیوان، مبنای جدیدی برای نظریه پردازی و مقابله با اقدامات رژیم اشغالگر در نظام سازمان ملل ایجاد کرد. پس از تصمیم مشورتی دیوان می توانید قطعنامه های مختلفی را در مجمع عمومی مشاهده کنید که در آنها اسرائیل محکوم شده است و حتی گزارشگر ویژه فلسطین نیز در سازوکار شورای حقوق بشر دیده شد تا اقدامات اسرائیل در حقوق بشر مذکور. گزارش ها در نظر گرفته می شود. بنابراین به نظر می‌رسد در مجموع ظرفیت‌های حقوقی بین‌المللی از جمله ارجاع موضوع به دیوان کیفری بین‌المللی که پنج کشور طی دو ماه گذشته به دادستانی دیوان شکایت کرده‌اند و آنچه در حقوق بشر رخ داده است. شورایی در خصوص اعمال حق وتو که ایالات متحده آمریکا در اختیار دارد برای جلوگیری از تهدیدات اسرائیل نشان می دهد که حداقل در سازوکارهای موجود دادگاه، امیدوارکننده ترین و سهل الوصول ترین مکانیسم الزام آور، مکانیسم قضایی است که می تواند برای جلوگیری از جنایات بیش از حد اسرائیل استفاده شود.

فرزندان ماندلا و میراث آرمان فلسطین

به گزارش میهن تجارت: نقش آفریقای جنوبی در رسیدگی به این پرونده حقوق بشری چه بود؟ و چرا جمهوری اسلامی ایران که مهمترین حامی فلسطین است به دادگاه لاهه شکایت نکرد؟

معرفی: علاوه بر ادعاهای حقوقی مبنی بر نقض کنوانسیون نسل کشی 1948، آفریقای جنوبی در جلساتی که در دادگاه برگزار شد، درخواست کرد که دادگاه دستور موقت برای توقف جنایات اسرائیل در غزه و توقف عملیات نظامی صادر کند.

می توان امیدوار بود که آفریقای جنوبی در این امر پیشقدم شود زیرا از 16 مهرماه به بعد تمامی ظرفیت های حقوقی کشورمان بررسی شد و یکی از ظرفیت هایی که اساتید حقوق بر آن تاکید داشتند جزو کشورهای عضو است. کنوانسیون منع نسل کاشی می تواند بنا به مصالح ملی خود و با توجه به شرایط در دادگاه اقامه دعوی کند.

دولت ایران قطعا به قضات آفریقای جنوبی کمک فنی و حقوقی خواهد کرد. اما دلیل اینکه خود ایران در این زمینه پا پیش نمی گذارد این است که ما اسرائیل را به عنوان یک دولت به رسمیت نمی شناسیم و نتوانستیم علیه آن شکایت کنیم. برای این منظور ایران در هیچ یک از دعاوی حقوقی طرف اسرائیل نخواهد بود زیرا این اقدام را می توان نوعی به رسمیت شناختن تلقی کرد. غالبا اما ما همیشه این امکان قانونی را داریم که با کشورهایی که علیه اسرائیل اقدام می کنند، همکاری کنیم.

به گزارش میهن تجارت: پس از برگزاری دو جلسه دادگاه، روند رسیدگی به این پرونده چگونه ادامه خواهد داشت؟

معرفی: زمانی که شکایتی در دیوان بین المللی دادگستری مطرح می شود، ابتدا دادگاه به ادعای طرفین و پاسخ های متهم رسیدگی می کند و سپس وارد فرآیند رسیدگی به صلاحیت خود می شود. بر اساس ماده 9 کنوانسیون نسل کشی گفته می شود در صورتی که کشورهای عضو این کنوانسیون اختلاف داشته باشند و در اجرای آن اختلافی وجود داشته باشد مرجع و رکن رسیدگی به آن دیوان بین المللی دادگستری است. پس از آن دادگاه به سرعت صلاحیت خود را تایید می کند. توجه به این نکته ضروری است که کشورهای عضو کنوانسیون حق مشروط را اعلام کرده اند یا خیر، خوشبختانه اسرائیل حق مشروط را اعمال نکرده و اساساً هیچ مانعی برای رسیدگی به موضوع وجود ندارد. پس از مرحله حدود صلاحیت، دادگاه وارد مرحله ماهوی می شود و طرفین باید اسناد و مدارک خود به ویژه آفریقای جنوبی و مصر و غیره را که در لایحه اولیه درج شده و دادگاه نیز طبق مقررات ارائه کنند. کنوانسیون، این سند رسیدگی می کند.

دادگاه باید بتواند مصادیق جنایات را با مبالغ مندرج در متن کنوانسیون، مانند وارد کردن صدمات جسمی و روانی به یک ملت، مطابقت دهد. دادگاه باید این عناصر مادی و معنوی تبیین شده در جرم نسل کشی را با مصادیق و مستندات ارائه شده مطابقت دهد. پس از آن وارد مرحله اعلام تصمیم می شود، یعنی روند تطبیق دعاوی و رویدادهای میدانی پدیده ای زمان بر است و ممکن است یک سال طول بکشد، اما این احتمال وجود دارد که با توجه به حساسیت موضوع، دادگاه تصمیم بگیرد. زودتر از موعد مقرر به این پرونده رسیدگی کنید.

فرزندان ماندلا و میراث آرمان فلسطین

به گزارش میهن تجارت: حکم و رای نهایی دادگاه تا چه اندازه می تواند بازدارنده رژیم صهیونیستی باشد و جلوی جنایات این رژیم در نوار غزه را بگیرد؟ و آیا آمریکا می تواند از حق وتوی خود برای اخلال در روند رسیدگی به شکایت از رژیم صهیونیستی استفاده کند یا به این حکم عمل نکند؟

معرفی: تصمیمات نهایی دادگاه ماهیت لازم الاجرا دارند. بر اساس ماده 38 منشور سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی دادگستری رکن قضایی سازمان ملل متحد است و در مواردی که وارد می شود، هر حکمی که صادر کند لازم الاجرا بوده و سازوکار اجرای آن در چارچوب مقررات بین المللی پذیرفته خواهد شد. مسئولیت دولت متخلف و دولت های دیگر.

به هر حال، دادگاه در این مورد هر تصمیمی بگیرد، خواه اسرائیل را به توقف جنایات و پرداخت خسارت به مردم غزه و بازگرداندن اوضاع به وضعیت قبلی و یا حتی تبرئه اسرائیل محکوم کند، برای همه کشورهای عضو الزامی است. سازمان ملل متحد است و نباید اجرا شود. تخلفی در این زمینه وجود دارد.

اگر اسرائیل از حکم نهایی تبعیت نکند، باید سازوکار برجام فعال شود و در این صورت آمریکا و کشورهای همپیمانش نمی توانند مانع اجرای حکم دادگاه شوند، زیرا اگر بخواهند تخلف می کنند و مکرر استفاده می کنند. حق وتوی آنها سازوکاری تحت مجمع عمومی سازمان به نام اتحاد برای صلح وجود دارد که در قطعنامه 77 مجمع آمده است. بر اساس این قطعنامه، اگر شورای امنیت مانع تحقق صلح و امنیت در یک منطقه شود، مجمع عمومی با کمک سایر کشورها با اکثریت آرا حتی می تواند وارد منطقه شود و جنگ را متوقف کند.

به گزارش میهن تجارت: مکانیسم دستور موقت دادگاه لاهه چیست و آیا می تواند در کوتاه مدت از جنایات رژیم صهیونیستی جلوگیری کند؟

معرفی: دستور موقت این است که دولت متخلف برای مدتی از اقدام خود که قوانین بین المللی را نقض می کند، دست بردارد. ظاهراً نماینده اسرائیل این استدلال را مطرح کرد که جنگ میدانی با حمله حماس شروع شد و ما فقط از خود دفاع کرده ایم و راه دیگری نداریم. ما نمی خواهیم به جمعیت غیرنظامی حمله کنیم، آنها همچنان بر حق دفاع مشروع از خود اصرار دارند. اما اگر دادگاه دستور موقت را صادر کند، برای همه کشورها قابل اجرا خواهد بود و اسرائیل باید حملات خود را متوقف کند.

امیدواریم آفریقای جنوبی جرات طرح موضوع را در سایر کشورها و دولت ها نیز داشته باشد تا این نظر به زودی پایان یابد و رژیم صهیونیستی محاکمه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *