1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. بازار سهام در گرداب تنش

بازار سهام در گرداب تنش

میهن تجارت- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که در ماه های اخیر با اخبار و شوک های مختلف مثبت و منفی از سطح 2.2 میلیون و 200 هزار واحدی شکسته شده بود و با عبور از چنین سدی، هفته معاملاتی جذابی را در آذرماه رقم زد. اکنون در آخرین روزهای دهمین ماه سال. تلاش دیگری برای فتح این سد مقاومت است. هفته گذشته بازار ارز در شرایطی رشد قیمتی را ثبت کرد که ماه ها به دلیل افزایش شعله های آتش و تنش های منطقه ای در محدوده های ثابت در نوسان بود.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته رشد 0.69 درصدی را به ثبت رساند و در پایان ساعت معاملاتی روز چهارشنبه در سطح 2 میلیون و 185 هزار واحد قرار گرفت. این در حالی است که دماسنج اصلی بازار در هفته معاملاتی منتهی به 29 آذرماه رشد هفتگی 0.73 را به ثبت رساند که نماگر متعادل که معیار قابل قبولی برای ارزیابی وضعیت کلی بورس است، برخلاف افت 0.11 درصدی مواجه شد. رشد هفتگی سایر نماگرهای اصلی بورس و در ساعات پایانی آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در سطح 762 هزار و 339 واحد قرار گرفت. این شاخص نسبت به دو هفته گذشته 0.96 درصد کاهش داشته است. شاخص کل فرابورس که شاخص مناسبی برای تحلیل وضعیت انواع سهام فرابورس است، در هفته گذشته 0.09 درصد سبز شد و نسبت به دو هفته گذشته 0.22 درصد عقب نشینی کرد و در نهایت در ارتفاع 26294 واحدی به کار خود پایان داد. . در هفته گذشته میانگین ارزش معاملات خرد بازار سرمایه شامل سهام و حق تقدم بازار 4865 میلیارد تومان ثبت شد. همچنین در هفته گذشته حدود 736 میلیارد تومان سرمایه از بازار خارج شده است.

صخره نوردی دلار


بیشتر بخوانید: بازار سهام محکوم به رشد است


با این وجود در هفته های گذشته با تشدید تنش ها و اختلافات منطقه ای در دریای سرخ شاهد رشد قیمت اسکناس آمریکایی بودیم. به طوری که در روزهای گذشته نرخ ارز حدود 3 هزار تومان رشد قیمتی را تجربه کرد و در محدوده 54 هزار تومان معامله شد. بنابراین تا زمانی که تنش‌های منطقه‌ای با شدت فعلی ادامه داشته باشد، صعود نرخ ارز به سمت اهداف بالاتر ادامه می‌یابد و در صورتی که روند رویدادها در روزهای آینده روند نزولی داشته باشد، می‌توان آن را موفقیتی در حرکت رو به جلو تلقی کرد. اره دلاری.

بازار از نگاه کارشناسان

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه، روند هفته گذشته بازار را اینگونه تحلیل کرد: بازار سرمایه در شرایط فعلی تحت تاثیر دو نظر متفاوت است. برخی معتقدند با توجه به افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، بورس می تواند رشد مطلوبی را تجربه کند. اما گروه‌های دیگر تنش‌های ماه‌های گذشته در خاورمیانه را جزء و مشکل اصلی بازار در آینده می‌دانند و افزایش ریسک‌های مختلف را تاثیرگذار بر وضعیت بازار می‌دانند. نمی توان گفت که بازارهای مالی در ماه های گذشته تحت تاثیر تنش های زیادی قرار نگرفتند. به نظر می رسد ضعیف بودن بازار سهام در سال جاری بر ریسک های مختلفی از جمله تحریم های بین المللی و تنش های منطقه ای غلبه کرده است.

بنابراین نمی توان نقش بی بدیل ریسک های اخیر خاورمیانه را در بازار نادیده گرفت. چه بسا شیرینی افزایش شاخص های بازار ناشی از رشد اسکناس آمریکایی با افزایش تنش ها تلخ شود. به نظر می رسد در هفته های آینده واکنش بازار به اتفاقات اخیر نه چندان دلگرم کننده و نه چندان جذاب باشد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در صورت کاهش اندکی تنش های اخیر می توان به توقف روند صعودی نرخ ارز امیدوار بود و در صورت تداوم موج تنش ها در دریای سرخ، شاهد فراز و نشیب های شدیدی در بازار خواهیم بود. بازارهای مالی بنابراین پیش بینی می شود تا هفته آینده با بازار دو و نیم مواجه باشیم. در نیمه اول با بازار متعادل و منفی روبرو هستیم و پس از آن با نزدیک شدن به نیمه هفته، تراز منفی به سمت تراز مثبت جهش می کند.

جواد فلاحیان، کارشناس بازار سرمایه، روند هفتگی بازار را اینگونه تشریح کرد: بازار در هفته گذشته تحت تاثیر تنش های مختلفی قرار گرفت. برخلاف رفتار ناپخته سال های گذشته که واکنش نامطلوبی به چنین اخباری نشان می داد، در شرایط فعلی با واکنش احساسی کمتری به استقبال این گونه ریسک ها رفت و شرایط متعادل تری بر بازار حاکم شد. از سوی دیگر این کارشناس بازار سرمایه افزود: در روزهای اخیر شاهد افزایش حدود 3 هزار تومانی نرخ ارز بودیم. همانطور که پیش بینی می شد، نرخ ارز هر سال با نزدیک شدن به پایان سال چین افزایش می یابد. بنابراین پیش بینی می شود در هفته آینده روند مثبتی داشته باشیم و در صورت افت محسوس در بازارها مانند نرخ ارز می توان به رشد بورس نیز امیدوار بود.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *