1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. غربی‌ها موافق تقویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا…

غربی‌ها موافق تقویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیستند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، مجتبی دمیرچیلو CMD امروز _شنبه_ در همایش بررسی فرصت ها و چالش های معاهده اوراسیا با محوریت بازار روسیه اظهار داشت: اهداف اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایجاد فضای اقتصادی واحد و فراهم کردن شرایط برای جابجایی کالا، خدمات، سرمایه است. و کارگری که در اسناد فوق آمده است. ذکر شده.

وی با اشاره به اهداف اعلام نشده کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، افزود: از جمله این اهداف می توان به انگیزه های سیاسی و احیای شوروی سابق برای روسیه، دریافت انرژی و منابع مالی ارزان از روسیه برای بلاروس، سیاست خارجی متوازن اشاره کرد. و منطقه گرایی برای قزاقستان. وی به ملاحظات سیاسی و کارگری برای ارمنستان و همچنین کارگری برای قرقیزستان اشاره کرد.

دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیا وزارت امور خارجه با بیان اینکه نگاه غربی ها به اتحادیه اوراسیا احیای حوزه نفوذ روسیه در شوروی است، ادامه داد: غربی ها طرفدار تقویت اتحادیه نیستند. اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتحادیه اروپا به دنبال جلوگیری از قدرت گرفتن اتحادیه اوراسیا است.

دمیرچیلو وی تصریح کرد: هنوز برای ارزیابی عملکرد اتحادیه اوراسیا زود است، اما معتقدم این روند در حال گسترش است، هرچند با موانع و رکود مواجه شده است.

دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیا وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه تحولات جنگ اوکراین و تحریم روسیه از سوی غرب از مهم ترین موانع است، افزود: موضوع ارز تک نرخی شده است. هنوز فرصت پیشنهاد در اتحادیه اوراسیا را نداشته است.

وی ادامه داد: اتحادیه اوراسیا ظرفیت خاصی دارد، انتظارات از آن باید متعادل باشد.

دمیرچیلو وی با بیان اینکه عدم تعادل اعضا، وجود جریان های واگرا و سرریز تنش روسیه با غرب از نقاط ضعف اتحادیه اقتصادی اوراسیا است، گفت: مذاکرات و تعامل ایران و اتحادیه اوراسیا از هشت سال پیش آغاز شد. در آغاز امضای قرارداد همکاری موقت. برای 882 قلم به مدت سه سال و در ازای امتیازات متقابل تشکیل شد.

وی ادامه داد: در ادامه قرارداد موقت به قرارداد تجارت آزاد تبدیل شد، حقوق و تکالیف ایران در چارچوب قرارداد مشخص شد، بر این اساس، اما ظرفیت های بالفعل با ظرفیت های بالقوه فاصله زیادی دارد، باید بیشتر کار شود. انجام شود تا بتوان از مزایای توافق بهره مند شد. .

دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیا وزارت امور خارجه تصریح کرد: باید زیرساخت های لازم را در دو بخش سخت و نرم افزار ایجاد کنیم و خواستار توجه کارگزاران و شرکت ها برای ورود به فرآیند آموزش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *