1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. تجلیل مخبر از مواضع قاطعانه آفریقای…

تجلیل مخبر از مواضع قاطعانه آفریقای جنوبی در حمایت از مردم غزه

به گزارش به گزارش میهن تجارت، “نالدی پاندوراوزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد با محمد مخبر دیدار و بر علاقه کشورش برای بهبود بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

مخبر در این دیدار روابط ایران و آفریقای جنوبی را ریشه ای، تاریخی و برخاسته از اشتراکات فرهنگی دو ملت دانست و با اشاره به علاقه وافر مردم ایران به شخصیت نلسون ماندلا رهبر فقید مردم آفریقای جنوبی گفت: وجود چنین اشتراکاتی در روابط ایران و آفریقای جنوبی آن را متمایزتر و متفاوت تر کرده است.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تقدیر از مواضع قاطع آفریقای جنوبی در حمایت از مردم این کشور و طرح شکایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی به دیوان کیفری بین المللی، افزود: انباشت قدرت و ظرفیت کشورهای مستقل و آزاد از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود. تاثیری در توقف جنایت صهیونیستی در غزه.» .

وی همچنین از حمایت این کشور از عضویت ایران در این گروه قدردانی کرد ترمز وی با حمایت از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی گفت: با وجود روابط بسیار خوب سیاسی بین دو کشور، هنوز سطح روابط اقتصادی دو کشور به حد مطلوب نرسیده است و قطعا خواست مقامات بلندپایه ایران و آفریقای جنوبی در توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی و تبادل ظرفیت ها تامین کننده منافع دو کشور خواهند بود. کشور راه حلی برای نیازهای دو ملت خواهد بود.

مخبر با بیان اینکه روابط عاطفی دو ملت ایران و آفریقا منجر به ایجاد اعتماد متقابل شده است، بر استفاده از این روابط فرهنگی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

سفر آتی رئیس جمهور به آفریقای جنوبی می تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر قریب الوقوع آیت الله رئیسی به آفریقای جنوبی پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک بین دو کشور و بررسی فرصت ها و ظرفیت های همکاری فی مابین را داد. آمار برای تصمیم گیری در مورد آنها در سفر رئیس جمهور سرعت خود را کاهش دهید.

آفریقای جنوبی کشور کوچکی است، اما با آرزوهای بالا

«نالدی پاندورا» در این دیدار وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مخبر، روابط ایران و آفریقای جنوبی را دارای پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی دانست و با اشاره به نگرانی های مشترک دو کشور در خصوص وی اقدامات کشورش را حمایت از مردم فلسطین عنوان کرد و گفت: آفریقای جنوبی کشوری کوچک اما با آرمان های بلند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *