1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. هشدار هواشناسی/ بارش برف و باران…

هشدار هواشناسی/ بارش برف و باران و کاهش دما در ۲۳ استان‌ کشور

هشدار هواشناسی/ بارش برف و باران و کاهش دما در ۲۳ استان‌ کشور

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، برف در مناطق سردسیر و مرتفع، وزش باد شدید موقتی، کولاک برف در مناطق کوهستانی، کاهش نسبی دما و رعد و برق در مناطق گرمسیری از روز دوشنبه هشدار داد. به او در روز چهارشنبه (2 تا 4 بهمن) اعلام کرد.

این شرایط جوی دوشنبه در کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، سه شنبه در کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری و چهارشنبه در استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، قم، تهران، البرز، اردبیل، گیلان، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، سمنان، خراسان رضوی ، جنوب آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، آذربایجان مرکزی، لرستان و شرق خوزستان پیش بینی می شود.

در نتیجه این مخاطرات جوی، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، احتمال مسدود شدن راه های ارتباطی روستایی در مناطق کوهستانی و مناطق سردسیر، احتمال ریزش بهمن، احتمال آبگرفتگی معابر، کاهش نسبی دما و احتمال افت فشار گاز و قطع شدن آن. برق دور نیست.

سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات و خطرات ناشی از این شرایط جوی، آماده سازی جاده ها برای برف روبی در گردنه ها و مناطق سردسیر، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها، قرار نگرفتن در بستر رودخانه ها و … رودخانه های فصلی، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، محدودیت در فعالیت های عمرانی، تهیه دستگاه های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و قنات ها و صرفه جویی در حامل های انرژی را توصیه می کند.

این سازمان همچنین نسبت به فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، برف در مناطق سردسیر و مرتفع، وزش باد شدید موقتی، کولاک برف در مناطق کوهستانی، کاهش نسبی دما و رعد و برق در مناطق گرمسیری از دوشنبه تا چهارشنبه هشدار داد. تا 14 بهمن ماه) اعلام شد.

این شرایط جوی دوشنبه در کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، سه شنبه در کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، قم، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری و چهارشنبه در کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، قم، تهران، البرز، گیلان، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس شمالی، سمنان، خراسان استان ها استان های رضوی، جنوب آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی خسارت وارده به محصولات کشاورزی پیش بینی می شود.

برای کاهش خسارت برف روبی از شاخه های جوان به منظور جلوگیری از شکستن نهال، استحکام پوشش سازه های کشاورزی و دامداری ها در برابر باد شدید، عدم انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره سازی سوخت دوم جهت گرمایش گلخانه ها، مرغداری ها، دامداری ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و بارش برف در استان های سردسیر، رنگ آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانس باکتری، نگهداری تاسیسات و عایق کاری لوله های آب برای جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدگی لوله ها در باغ ها و واحدهای تولیدی، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه ها در روزهای ابری، کود دهی در مزارع غلات و کلزا در استان های ساحلی قبل از شروع بارندگی توصیه می شود.

سازمان هواشناسی حداکثر سرعت باد را به 28 افزایش داد نات و افزایش حداکثر ارتفاع موج تا 2 متر در نواحی ساحلی و دور از سواحل استان های گیلان و مازندران و در دریای خزر از اواخر روز یکشنبه تا چهارشنبه (1 تا 4 بهمن) هشدار تراز زرد را صادر کرد. در نتیجه این خطر خطر غرق شدن شناگران، آسیب به تورهای ماهیگیری، احتمال آسیب به شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت های ساحلی و دریایی پیش بینی می شود، در این شرایط آب و هوایی ممنوعیت شنا و غواصی، ممنوعیت فعالیت ماهیگیری، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تدابیر لازم برای ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و پشتیبانی از فعالیت‌های صنایع فراساحلی توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *