1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. سرمای زمستانی بازار سهام | اقتصاد24

سرمای زمستانی بازار سهام | اقتصاد24

میهن تجارت- در جریان معاملات دی ماه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران افت 1.95 درصدی را تجربه کرد. نماگر هم وزن که اثر یکسان تمامی نمادهای معاملاتی را نشان می دهد و چهره بازار را مطلوب تری نشان می دهد، با کاهش 0.92 درصدی همراه شد. در این ماه، شاخص کل فرابورس 2.02 درصد از ارتفاع خود را از دست داد و بدترین عملکرد را در بین سه شاخص اصلی بورس از خود به جای گذاشت.
بررسی آمار و ارقام معاملاتی اولین ماه زمستان امسال نشان می دهد که در ماه گذشته برای دومین ماه متوالی روند برداشت پول از صندوق های با درآمد ثابت ادامه داشته است. با توجه به اینکه ماه گذشته بازار برای ششمین ماه متوالی با خروج پول واقعی همراه بود، مقصد این پول را باید در جای دیگری جستجو کرد. نگاهی به روند معاملات دلار در بازار آزاد و سکه رفاه در بورس کالا نشان می دهد که میانگین قیمت دلار در دی ماه به 51 هزار و 330 تومان رسید در حالی که میانگین قیمت اسکناس آمریکا در آذرماه در کانال 50 هزار قرار داشت. تومان. متوسط ​​قیمت سکه رفاه نیز افزایش یافته و از 29 میلیون و 220 هزار تومان به 30 میلیون و 544 هزار تومان رسیده است.


بیشتر بخوانید: واگذاری بلوک 51 درصدی مغرب ها ناموفق بود


لازم به ذکر است در 6 ماه گذشته 24 هزار و 549 میلیارد تومان پول واقعی از گردش سهام و حق تقدم حذف شده است. خروج پول از بورس در ماه گذشته قوت گرفت و در ماه گذشته 3 هزار و 989 میلیارد تومان از بورس خارج شد. میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز به کانال 4 هزار میلیارد تومان بازگشت و در ماه گذشته رقم 4 هزار و 689 میلیارد تومان را به ثبت رساند. مجموعه موارد ذکر شده یعنی افت هر سه شاخص اصلی بورس، خروج مستمر پول واقعی از بورس و پایین بودن ارزش معاملات به صورت ماهانه نشان می دهد که بورس روزهای دلگرمی را ایجاد نکرده است. برای سهامداران در یک ماه گذشته و اینها از جمله دلایلی است که در 6 ماه گذشته روند غالب در تالار شیشه ای خروج پول از این بازار بوده است.

بی اعتمادی به بورس

در بررسی عواملی که باعث ایجاد چنین وضعیتی در بورس شده است می توان به موارد مختلفی اشاره کرد اما قطعا مهمترین عاملی که در گزارش های قبلی «دنیای اقتصاد» بارها به عنوان عامل ایجاد وضعیت ناپایدار اشاره کرده ایم. بازار سهام عدم اعتماد عمومی به کل است. این بازار است که مانع از جریان نقدینگی واقعی به این بازار می شود. در محافل مختلف و از سوی تحلیلگران و کارشناسان بازار، همواره بر لزوم توجه دقیق به جریان معاملات ارزی در بازار آزاد تاکید شده است، اما در مقطع فعلی که هم بازارهای نیمه دلاری و هم بازار آزاد هستند. دلار به صورت ماهانه افزایش یافته است، بی اعتمادی وجود دارد. تاثیر بر جریان معاملات سهام مانع از بازدهی از سوت آغاز افزایش قیمت در بورس می شود. دو ماه از سال جاری باقی مانده و به نظر نمی رسد بازار در دو ماه آینده نوسانات عجیبی را تجربه کند.

محتمل ترین شرط برای بازار در مرحله فعلی این است که بازار به نوسانات محدود خود در محدوده فعلی ادامه دهد. بورس در سال جاری عملکرد قابل دفاعی از خود برجای نگذاشته و بازدهی شاخص کل از ابتدای سال به 10 درصد محدود شده است که برای 10 ماه معاملاتی عملکردی ناچیز محسوب می شود. در هر صورت باید منتظر ماند و دید آیا روند افزایشی که در نرخ دلار آغاز شده ادامه خواهد داشت یا خیر. طبیعتا در صورت ادامه این روند در بازار ارز، بورس نیز نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهد بود.

بازار سهام

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *