1. صفحه اصلی
  2. »
  3. خودرو
  4. »
  5. رونمایی ویژه از خودروهای وارداتی در…

رونمایی ویژه از خودروهای وارداتی در بهمن‌ماه/ ریسک رانتی امتیازات خاص برای واردات خودرو

رونمایی ویژه از خودروهای وارداتی در بهمن‌ماه/ ریسک رانتی امتیازات خاص برای واردات خودرو

به گزارش اختازنیوز، ایثارگرانی که دارای معرفی نامه از بنیاد شهید هستند، با توجه به درصد جانبازی می توانند در بهمن امسال به سامانه مراجعه و خودروی وارداتی مورد نظر خود را خریداری کنند.

بر اساس اعلام معاون وزیر صمت این مراسم برای همه جانبازان در بهمن ماه 1402 نهایی می شود.

همانطور که رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: جانبازان واجد شرایط در سه رده جانبازان خاص و بالای 70 درصد، جانبازان غیر ویژه با درصد جانبازی 70 درصد و جانبازان با درصد جانبازی 50 تا 69 درصد می توانند برنامه زمانی که اعلام خواهد شد را وارد کنید. سیستمی شده و ماشین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته قابل توجه این است که جانبازان خاص بالای 70 درصد می توانند خودروهایی را انتخاب کنند که سقف قیمت آنها 35 هزار یورو است. جانبازان غیر خاص با درصد جانبازی 70 درصد می توانند خودروهای وارداتی را انتخاب کنند که سقف قیمت آنها 30 هزار یورو است و در نهایت محصولات برندهای خودروسازی جهانی با سقف قیمت 25 هزار یورو در اختیار جانبازان 50 تا 69 درصد قرار می گیرد.

مهدی ضیغمی گفت: ابتدا جانبازان خاص بالای 70 درصد می توانند با ورود به سامانه یکپارچه خودرو مورد نظر خود را انتخاب کنند.

معاون وزیر صمت گفت: ایثارگران اولویت دوم و سوم طبق برنامه به ترتیب وارد سامانه یکپارچه می شوند.

ایده وزارت دفاع برای عرضه خودروهای وارداتی به جانبازان در سال های گذشته وجود داشته است، اما سوال اینجاست که آیا ایثارگران شرایط مالی مناسبی برای خرید خودروهای وارداتی دارند؟

پیش بینی می شود این اقدام وزارت حراست موجب شود تا واسطه به جانبازان واجد شرایطی که تمکن مالی کافی برای خرید خودروهای عرضه شده ندارند مراجعه کرده و از امتیاز آنها استفاده کرده و با پرداخت مبالغ ناچیز اقدام به خرید آن کنند.

بنابراین با توجه به محدودیت های موجود در سقف قیمت خودروهای وارداتی متقاضیان عادی و عطش بازار خودرو برای خودروهای بالای 20 هزار یورو، واسطه ها سودهای کلانی را به حساب آنها واریز می کنند.

به نظر می رسد بهتر بود سیاست گذار به جای اعطای خودروهای بالاتر از سقف تعیین شده به متقاضیان عادی، امکان خرید اقساطی خودروهای وارداتی را فراهم می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *