1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. بازدهی بورس در دی ماه چگونه…

بازدهی بورس در دی ماه چگونه بود؟

میهن تجارت- اواخر دیروز در آخرین روز دی ماه 1402 دستورالعمل تعیین قیمت خوراک و فرآورده های اصلی تولیدی پالایشگاه ها ابلاغ و منتشر شد. بر اساس این بخشنامه که اجرای آن از ابتدای سال جاری تا پایان سال 1404 را شامل می شود، فرمول فروش نفت خام به پالایشگاه ها تغییر نکرده است.

این رویکرد در ابتدا باعث خوشحالی و امیدواری معامله گران شد، اما بررسی بیشتر این دستورالعمل برنامه دولت برای پالایشگاه ها را آشکار کرد و باعث ریزش یکپارچه نمادهای پالایشی و در نتیجه منفی شدن کلی بازار سهام شد. آخرین روز معاملاتی ژانویه


بیشتر بخوانید: واگذاری بلوک 51 درصدی مغرب ها ناموفق بود


انتشار دستورالعمل جدید دولت برای نرخ خوراک و فرآورده های اصلی پالایشی در آخرین روز معاملاتی دی ماه، روز قرمزی را برای سهامداران رقم زد و رکود ماهانه شاخص کل بورس را تشدید کرد.

بر این اساس در حالی که شاخص کل بورس تا پایان معاملات روز چهارشنبه 6 دی ماه 1.09 درصد افت ماهانه را تجربه کرد، با فروشنده شدن بازار سهام در آذرماه بازدهی منفی 1.9 درصدی را به ثبت رساند.

شاخص هم وزن که تا پایان معاملات روز چهارشنبه 6 دی ماه بازدهی مثبت 0.12 درصدی را ثبت کرده بود، در نهایت با توجه به فشار منفی اخبار پالایشگاه ها، بازدهی ماهیانه منفی 0.9 درصدی را به ثبت رساند.

جو منفی بازار سهام در آخرین روز معاملاتی باعث شده تا دوباره اعتماد سرمایه گذاران از بین برود و دورنمای منفی بورس تقویت شود. در حالی که تصمیم اخیر دولت تاثیری بر همه پالایشگاه ها ندارد، اقدامات ناگهانی دولت و اعلام آن در بحبوحه معاملات بورس، نه تنها بی اعتمادی را تقویت می کند، بلکه این شبهه را ایجاد می کند که ممکن است این بازی های خبری در راستای نوسان برخی حقوق ها در بازار سهام باشد. بازار در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به تاریخ پرداخت عیدی کارکنان دولت.

ورود و خروج پول واقعی در ژانویه

بورس طی 21 روز کاری دی ماه تنها 5 روز شاهد ورود پول واقعی یا تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی و در بقیه روزها خروج پول بوده است.

بیشترین خروج پول واقعی از بورس نیز در آخرین روز دی ماه و تحت تاثیر بازی نفتی دولت اتفاق افتاده است. لازم به ذکر است که بیشترین ورود پول در بیستم آذرماه تحت تاثیر آتش دلار به ثبت رسید که البته در مقایسه با میزان خروج پول رقم قابل توجهی نیست.

به این ترتیب بورس در همان زمان از دی ماه نیز عبور کرد که مانده پول واقعی به منفی 3600 میلیارد تومان رسید. با این حال حجم و ارزش معاملات نسبت به ماه های گذشته بهبود یافته است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *