1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. بورس ، مرغ عزا و عروسی…

بورس ، مرغ عزا و عروسی تصمیمات دولت/ ریزش بازار سرمایه این بار از مسیر پالایشی‌ها/ سهامداران به سازمان بورس اعتماد ندارند

بر این اساس بازار روز شنبه با ریزش شدید شاخص ها مواجه شد و این روند در روز یکشنبه نیز ادامه یافت. در پایان معاملات روز ارزش فروش به 600 میلیارد تومان رسید و بازار با خروج شدید پول واقعی مواجه شد. همچنین شاخص کل بورس با افت 13 هزار و 724 واحدی به رقم 2 میلیون و 153 هزار و 203 واحد رسید. مطابق با این روند، شاخص هم وزن 10 هزار و 30 واحد به عقب رفت. به این ترتیب شاخص نمادهای کوچک و متوسط ​​بازار با 1.33 درصد کاهش در سطح 744 هزار و 302 واحدی متوقف شد.

«هومن امیدی» تحلیلگر بازار سرمایه در تشریح وضعیت بورس به وعده وزیر اقتصاد برای تحلیل بورس اشاره می کند و به اقتصاد 24 می گوید: نه تنها این وعده عملی نشده است، بلکه ریسک های غیرمنطقی بسیاری را به همراه داشته است. به بازار منتقل شده است. به گفته وی در این فضا سازمان بورس غیرفعال است و حمایتی از سهامداران نمی شود.

تلاش های بی ثمر پالایشگاه ها برای جبران ریزش بورس

در آخرین روز دی ماه، بر اساس اطلاعیه وزارت نفت، فرمول نرخ خوراک نفت خام شرکت های پالایشی همانند دو سال گذشته و معادل میانگین قیمت نفت خام برنت، عمان و دبی است. با در نظر گرفتن 5% به اضافه 5 دلار تخفیف. این تصمیم برای بازار گران تمام شد زیرا در اطلاعیه جدید قیمت فوب بنزین خلیج فارس با قیمت بنزین فوب سنگاپور جایگزین شد و به این ترتیب منجر به کاهش سود شرکت ها می شود.

هومن عمیدی ​​در گفتگو با اقتصاد 24 گفت: تصمیماتی که دولت برای صنایع می گیرد همیشه یکباره در معرض خطر قرار می گیرد و بازار سرمایه را در معرض ریسک های غیرمنطقی قرار می دهد. اینها سرمایه گذاری در این بازار را زیر سوال می برند. با اتفاقی که برای پالایشگاه ها افتاد، آنها با ارائه گزارشات 9 ماهه خود سعی در بازگرداندن آب های ریخته شده داشتند، اما موثر نبود و بازار در دو روز اول هفته فروریخت. این در حالی است که خاندوزی وزیر اقتصاد وعده داده بود که حتما بازار را تحلیل خواهیم کرد. اما اکنون نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه ریسک های بازار افزایش یافت.

سهامداران به سازمان بورس اعتماد ندارند

به گفته وی، مهم ترین موضوع در حال حاضر عدم اعتماد سهامداران به سازمان بورس است. بنابراین اگر مسئولان توانایی فنی ندارند باید استعفا بدهند و تیمی پای کار بیاید که با اقتدار با این مشکلات مقابله کند و اجازه ندهد حق سهامداران ضایع شود. به این ترتیب از دخالت دولت در جیب شرکت ها نیز جلوگیری می شود. در این سازمان هیچ گاه نگاه صنفی و صنفی به بازار سرمایه نبوده و سرمایه داران تصمیم گیرنده دولت بودند.


بیشتر بخوانید: بازار سرمایه از رشد دلار سودی نبرد / خنثی شدن محرک های احتمالی بورس با آغاز تنش های سیاسی


وی با اشاره به کسری بودجه دولت تصریح می کند: به جای اینکه این کسری بودجه را علنی اعلام کنند، می گویند ما این کسری را پوشش می دهیم. در نتیجه بنزین را گران نمی کنند بلکه چنین تصمیمی می گیرند و این از جیب سهامداران می شود. این داستان را در صنایع دیگر هم می بینیم. از نرخ خوراک پتروشیمی گرفته تا اثرات مواد معدنی و اکنون در پالایشگاه ها. در این شرایط سازمان بورس ساکت است و اگر کاری انجام دهد کار نمی کند.

دلیل سقوط بورس

دومینوی سقوط سهام با سقوط یک سهم

بر اساس اظهارات عمیدی، سرمایه همیشه ترسو است و این ترس و بی اعتمادی مسئولان بورس باعث شده تا با وجود محرک های مهمی مانند گزارش های 9 ماهه شرکت ها که بسیار خوب بوده، بازار رشد نکند. نرخ دلار که اکنون بسیار جذاب است. این روند را می توان با دومینوی فروش سهام مختلف در پی سقوط یک سهم مشاهده کرد.

وی در این باره توضیح می دهد: بازار احساس می کند وقتی امروز برای پالایشگاه ها این تصمیم گرفته می شود، ممکن است فردا برای خودرو و پس فردا برای مواد معدنی و… این افت ها تعمیم یابد. نکته بعدی این است که بسیاری از این صندوق ها در اکثر صنایع هستند و وقتی می بینند یکی از سهامشان در حال سقوط است، بقیه سهام خود را در گروه های دیگر می فروشند تا این افت روی بقیه سهام تاثیری نداشته باشد و بتوانند. خروج با کمترین ضرر

بر اساس پیش بینی های این کارشناس بازار سرمایه از روند شاخص کل، آن را روی این سقف حمایتی فعلی نگه می دارند، زیرا برای آمار به آن نیاز دارند! اما به گفته وی، نقدینگی بازار با سیاست اشتباه و مجوزهای نامحدودی که به صندوق های سرمایه گذاری و اوراق با درآمد ثابت داده شده به آن سمت کشیده شده و این مشکل ایجاد کرده است. بنابراین برای تقویت بازار راهی جز جلب اعتماد وجود ندارد و برای جلب اعتماد باید بازدهی خوبی در سهام وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *