1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. کاهش سهم صندوق توسعه ملی از…

کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی مشروط به اذن رهبری است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه علنی عصر امروز – یکشنبه یکم بهمن – شورای اسلامی شهر طی اخطاریه قانون اساسی اظهار داشت: طبق قانون، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از فروش نفت و در درآمد عمومی نفت در سال آینده باید 45 درصد باشد اما بر اساس لایحه بودجه 40 درصد تعیین شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی تاکید کرد: کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی مستلزم کسب مجوز از مقام معظم رهبری است و تا زمانی که رهبر انقلاب این موضوع را تایید نکنند، نمی‌توانیم آن را تایید کنیم زیرا مغایر با قانون اساسی است. اصل 110 قانون اساسی است.

در ادامه جلسه حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 به اظهارات پاسخ داد. پورابراهیمیفرمود: گفتگوها پورابراهیمی کاملا درست است اما در لایحه بودجه ای که دولت به مجلس ارائه کرد، ۶۵ درصد منابع دولت از کاهش ۵ درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی پیش بینی شده بود.

وی تاکید کرد: کمیسیون تلفیق به صورت مشروط موافقت کرد که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی 5 درصد کاهش یابد تا 65 درصد از منابع دولت در بودجه کاهش پیدا نکند، اما مقرر شد که در مرحله دوم از بودجه تقدیم مجلس می شود، اجازه مقام معظم رهبری در این زمینه گرفته شود.

بند مربوط به سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

گفتنی است، در ادامه جلسه، قسمت درآمدی بند الف تبصره 4 این لایحه به کمیسیون تلفیق ارجاع شد که در آن آمده بود: سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز چهل درصد (40%) تعیین شد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است بلافاصله این وجوه و سهم شرکت ملی نفت ایران از کل صادرات نفت و گاز را واریز کند. میعانات گازی (معاف از تقسیم سود دولتی و مالیات با نرخ صفر) در طول سال و به نسبت وصول منابع. به میزان چهارده و نیم درصد و همچنین سهم چهارده و نیم درصدی شرکت دولتی ذیربط وزارت نفت در امور گاز از محل خالص صادرات گاز (معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات به نرخ صفر) و همچنین سهم سه درصد (3%) از مناطق نفت خیز، گازی و اقدام توسعه نیافته

شرکت های دولتی مذکور موظفند درآمد حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی را به حساب های ارزی خزانه داری کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یا تا پایان هر یک از آنها واریز نمایند. ماه به خزانه داری کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسلیم شود.

این مبالغ طبق قراردادهای موضوع ماده (15) قانون برنامه پنج ساله هفتم توسعه از یازدهم سال به صورت ماهانه و به صورت قطعی نزد شرکت‌های تابعه وزارت نفت واریز و تسویه قطعی می‌شود. شرکت ملی نفت ایران موظف است حداقل سی درصد (30%) از این منابع را برای حفظ تولید و توسعه میادین هزینه کند.

به منظور تشویق شرکت های تابعه وزارت نفت به تحقق اهداف کمی مواد (42) و (44) قانون برنامه پنج ساله هفتم، پیشرفت افزایش تولید نفت خام و گاز و ساخت ایران مرکز ازهابانرژی منطقه در صورت افزایش تولید تعمیر و نگهداری نفت خام به بیش از سه میلیون و پانصد هزار (3500000) میلیون بشکه در روز و همچنین افزایش بیش از بیست میلیارد مکعبی صادرات گاز طبیعی. متر در سال سهم شرکت های تابعه ذیربط وزارت نفت از محل صادرات نفت خام و گاز طبیعی دو برابر سهم مندرج در بالای این بند را نسبت به مازاد مذکور تعیین خواهد کرد. منابع به دست آمده تنها برای سرمایه گذاری در توسعه میادین نفت و گاز استفاده می شود.

دولت (سازمان برنامه و بودجه کشور) موظف است درآمد حاصل از فروش نفت خام، میعانات گازی، گاز و فرآورده های اصلی و فرعی نفت و گاز و ارز حاصل از آن و میزان واردات گاز و فرآورده های نفتی را پیش بینی کند. ارز پرداخت شده و همچنین سهم هر یک از مشمولان به صورت جدولی به همراه جداول کلان منابع و هزینه های شرکت های ذینفع زیرمجموعه وزارت نفت در لایحه جداول تفصیلی بودجه. قانون (قسمت دوم) و گزارش عملکرد آن در چهار ماه به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و انرژی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *