1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ قابلیت…

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ قابلیت جنگ با موشک‌های فوق‌ پیشرفته در آسمان

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ توانایی نبرد با موشک های فوق پیشرفته در آسمان

حمید محمدی در گفت وگو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به رزمایش ویژه پدافند هوایی «مدافعان آسمان ولایت 1402» اظهار کرد: در مجموع چند هدف عمده در رزمایش ها دنبال می شود. هدف اول آموزش نیروهای جوان و تازه کار است تا بتوانند میدان جنگ را در یک محیط واقعی تجربه کنند و به نوعی به تجربیات خود بیفزایند.

وی افزود: هدف و وظیفه ویژه سایر رزمایش ها نشان دادن توانمندی نیروها به دشمنان و ایجاد رعب و وحشت در دل آنها و از سوی دیگر ایجاد اطمینان و قدرت در دل دوستان است.

این تحلیلگر ارشد مسائل پدافندی ادامه داد: از دیگر مواردی که می توان به عنوان کار ویژه رزمایش ها نام برد، تست و به کارگیری سامانه های جدید است که همگی در رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت گنجانده شده است. ۱۴۰۲ عملیاتی شد.

اولویت ما دفاع آگاهانه و پدافند هوایی است

وی با بیان اینکه این رزمایش با سایر رزمایش ها متفاوت بود، درباره تفاوت های آن اذعان داشت: با توجه به بیانیه فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه «دفاع در اولویت ماست» این بیانیه بی سابقه بوده و برای اولین بار است. زمان. رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ اگر بخواهیم از زاویه راهبردی به دلیل نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که وقتی دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر پدافند آگاهانه است، باید پدافند هوایی را در اولویت قرار داد.

محمدی تاکید کرد: البته اولویت قرار دادن دفاع به معنای عدم توجه به حمله نیست، بلکه در میدان است. افندی ما نیز آن را رصد و توسعه می دهیم اما طبق دکترین امنیتی اولویت ما بر اساس دفاع آگاهانه و پدافند هوایی است.

ایجاد شبکه دفاعی یکپارچه با هم افزایی نیروهای مسلح متعدد

وی هم افزایی نیروهای مسلح را یکی از تفاوت های این رزمایش با رزمایش های قبلی دانست و گفت: در این رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه نیروی هوافضای سپاه به همراه همکاران خود در ارتش جمهوری اسلامی ایران اعم از نیروی هوایی، زمینی، پدافند هوایی و نیروی دریایی جنگیدند.

این کارشناس مسائل پدافندی ادامه داد: نکته ای که این رزمایش را برجسته کرد این بود که در حوزه پدافند هوایی تمام نقاط جمهوری اسلامی ایران را در قالب پدافند پهن پیکر مانند چتر امنیتی رصد و دفاع کردیم. بر این اساس ما یک شبکه دفاعی یکپارچه ایجاد کردیم که فراتر از هر دو نیروی مسلح است که با هم افزایی دو نیرو ایجاد شد و ایجاب می کند که این شبکه دفاعی یکپارچه همیشه با هم افزایی و هماهنگی نیروهای مسلح متعدد همراه باشد.

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ توانایی نبرد با موشک های فوق پیشرفته در آسمان

توانایی مبارزه با هواپیماهای بدون سرنشین موشک های خصمانه و کروز در آسمان

وی استفاده از تجهیزات، امکانات و سامانه های جدید را یکی از وجوه تمایز رزمایش آسمان ولایت عنوان کرد ۱۴۰۲ وی دانست و گفت: این تجهیزات کارایی خود را در میدان عمل به منصه ظهور رساند; اگرچه در تمرین دیگری از برخی سیستم ها استفاده کردیم، اما این بار بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند.

محمدی افزود: علاوه بر سامانه های 9 بعدی، دوش پرتاب جهان و سامانه مجید، پهپاد در این تمرین از آن استفاده شد که قدرت جنگ را در آسمان داشت. یعنی جنگنده ای که بتواند هدفش را در آسمان بزند. قبل از آن از مهمات رومینگ یا هواپیماهای بدون سرنشین فقط شناسایی یا بمب گذاری انجام می دادند و برمی گشتند اما در این تمرین شاهد هواپیماهای بدون سرنشین تونستیم باهاش ​​بجنگیم هواپیماهای بدون سرنشین دشمن موشک های کروز در آسمان داشت.

پیام رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ توانایی نبرد با موشک های فوق پیشرفته در آسمان

پیام رزمایش در حوزه مطالعات راهبردی

وی تصریح کرد: نکته دیگری که در این رزمایش حائز اهمیت است محل برگزاری تمرین بود. این رزمایش پیش از این در دل کویرهای سمنان و اصفهان برگزار می شد، اما این رزمایش به طول 6 هزار کیلومتر و عمق 400 کیلومتر از آبادان تا شرقی ترین نقطه دریای عمان و خلیج فارس و برای تلاشگران برگزار شد. در زمینه مطالعات راهبردی این پیام را می دهد که اگر منافع جمهوری در جنوب کشور به خطر بیفتد با شدیدترین حمله نیروهای مسلح و پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد. و این نیروها با تمام توان از کل جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهند کرد.

این تحلیلگر ارشد مسائل دفاعی تصریح کرد: همچنین از منظر مطالعات راهبردی، این رزمایش در شرایطی برگزار شد که منطقه دستخوش ناآرامی و تنش است و نشان داد که در سخت ترین شرایط غرب آسیا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حفظ منافع کشورشان در دوردست‌ها، در راستای حفظ امنیت پایدار در مرزها نیز گام برمی‌دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *