1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. چرا اکران «هاوایی» متوقف نشد؟

چرا اکران «هاوایی» متوقف نشد؟

بهمن گودرزی کارگردان فیلم سینمایی «هاوایی» درباره اجرای این فیلم در سینماها توضیح داد: ابتدا باید خدا را شکر کنم که با وجود چالش هایی مانند شیوع بحران کرونا، روند طولانی تولید این فیلم فیلم بالاخره به پایان رسید و پس از طی مراحل پس از صدور پروانه نمایش، این روزها مخاطبان با آن ارتباط برقرار کردند. معمولاً طبق تجربه، روند صعودی فروش یک فیلم در گیشه و ادامه استقبال از آن پس از روزهای اول اکران، حاکی از رضایت مخاطب از فیلم و تبلیغ شفاهی آن است. خوشبختانه در مورد «هاوایی» هم شاهد این استقبال هستیم.

به گزارش ایرنا، وی در توضیح بیشتر درباره فاصله طولانی تولید تا اکران این فیلم نیز گفت: 90 درصد این فیلم در خارج از کشور در هنگ کنگ فیلمبرداری شده است. بنابراین برنامه ریزی برای تولید فیلم زمان بر بود. از طرفی مدتی طول کشید تا در سال 2018 به فاکتورهای مورد نظر برسیم. وقتی در اسفند همان سال بلیت تولید فیلم را گرفتیم، همه مرزها بسته و پروازها به دلیل بحران کرونا لغو شد. در این شرایط دو سال صبر کردیم تا مرزها باز شود و به ناچار قسمت هایی از فیلم را در سال 1400 با دکورهای داخل فیلمبرداری کردیم. در خرداد 1401 توانستیم به خارج از کشور برویم و فیلمبرداری را تمام کنیم.

گودرزی ادامه داد: فروردین ماه امسال بود که نسخه نهایی را برای دریافت پروانه نمایش به ارشاد ارائه کردیم و این روند کمی طولانی شد تا فیلم وارد چرخه کلی اکران شود و تصمیم گیری در مورد زمان نمایش مستقیم است. مربوط به زمان صدور پروانه نمایش است، ضمن اینکه با صدور پروانه نمایش «هاوایی» بلافاصله با هماهنگی وزارت ارشاد و روح الله سهرابی اکران فیلم را آغاز کردیم.

وی افزود: من به شخصه معتقدم فیلم خوبی که بتواند مخاطبش را راضی نگه دارد، هر وقت اکران شود حتی اگر کولاکی هم باشد، مخاطب را به سالن سینما می آورد. اگر می خواستیم اکران فیلم را به بعد از عید نوروز موکول کنیم، فیلم های جدیدی بیرون می آمد و ممکن بود این فرصت را از دست بدهیم. ضمن اینکه با این شرایط می توانیم اکران فیلم را تا نوروز ادامه دهیم.

امیدوارم فروش میلیاردی «هاوایی» سه رقمی شود

انتشار کلیپ های فیلم از افراد مریضی بود که می خواستند «هاوایی» را به حاشیه برانند و شاید فکر می کردند دیده شدن و فروش این فیلم جایشان را بگیرد! کارگردان «هاوایی» نسبت به فروش سه رقمی این فیلم ابراز امیدواری کرد و گفت: طبیعتاً اگر فیلم ما مانند سایر فیلم ها امکان اکران طولانی مدت را داشته باشد، می تواند فروش بالایی را تجربه کند. البته شرایط اکران فیلم «فسیل» که یک سال از اکران آن می گذرد با دیگر فیلم ها متفاوت است و این فیلم زمانی اکران شد که دیگر فیلم ها حاضر به ورود به چرخه اکران نشدند. به همین دلیل می توان گفت اکران فیلم در آن زمان نوعی فداکاری و ریسک محسوب می شد و در درازمدت با استقبال خوبی مواجه شدند. اکنون دیگر فیلم‌ها می‌توانند برای مدت طولانی روی پرده بمانند و این در مورد فیلم‌هایی است که کیفیت آنها به میل مخاطب بستگی دارد.

گودرزی در خصوص اخباری مبنی بر ممیزی فیلم «هاوایی» در زمان اکران و تاثیر مثبت آن بر فروش و تبلیغات این فیلم گفت: طبیعتاً این اتفاق به این معناست که تیم تبلیغاتی فیلم کلیپ هایی از این فیلم را به صورت آنلاین منتشر نکرده است. من شخصا معتقدم که مخاطب ایرانی دیگر در دست صاحبان نیست.» این مدل ایده ها را خوانده است و دیگر نمی تواند تاثیری داشته باشد. انتشار کلیپ های فیلم از افراد مریضی بود که می خواستند «هاوایی» را به حاشیه برانند و شاید فکر می کردند دیده شدن و فروش این فیلم جایشان را بگیرد!

ارشاد نمی خواهد هیچ فیلمی عقب بماند

امروز امکان گفت و گو و گفت و گو با مدیران سینما را داریم و این طور نیست که دستور حذف بخشی از فیلم داده شود. بدندوی افزود: خوشبختانه با درایت وزیر ارشاد و زیرمجموعه های وی در سازمان سینمایی این حاشیه سازی خنثی شد و اکران فیلم با روال قبلی ادامه یافت. . خوشبختانه این فیلم اصلا از اکران پایین نیامد و حتی یک دقیقه هم اکران آن متوقف نشد و این شعار این دولت است که با شرایط اکران فیلم ها رویکرد متفاوتی داشته باشد. با وجود اینکه بسیاری از بازیگرانی که در حاشیه قرار گرفتند، فیلم هایشان در این یک سال اکران شد. فیلم ما هم زمانی تولید شد که خانم ریحانه پارسا هنوز از کشور خارج نشده بودند. ذهنیت مدیران فعلی ارشاد این است که هیچ فیلمی پشت سر نمی گذارد.

این کارگردان درباره اصلاحات مجدد اعمال شده روی این فیلم نیز توضیح داد: از نظر زمانی این اصلاحات اصلا زیاد نبود و فقط چند مونولوگ را اصلاح کردیم. خوشبختانه مدیران فعلی سازمان سینمایی به ویژه آقایان سهرابی، ایلبیگی و خزایی خود فیلمساز بودند و با شرایط کاری ما آشنا هستند. به همین دلیل امکان گفت و گو و گفتگو با آنها را داریم و اینطور نیست که دستور دهند بخشی از فیلم را حذف کنند.

گودرزی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فیلم های پرفروشی که تاکنون کارگردانی کرده، در هیچ دوره ای موفق نبوده است؟ وی توضیح داد: شاید کمی بدشانسی و کمی تنبلی بوده است! بعد از این تصمیم می‌گیرم کمی سازنده‌تر باشم. من از آن دست فیلمسازانی هستم که همیشه مستقل کار کرده ام و به هیچ جریانی وصل نبوده ام، به همین دلیل تاکنون نتوانسته ام پربارتر باشم، اما سعی می کنم بعد از این با تکیه بر این، بازدهی بیشتری داشته باشم. بخش خصوصی شاید استقبال از «هاوایی» و رسیدن به سوددهی آن باعث شود که سایر تولیدکنندگان نیز تمایل بیشتری به همکاری و عرضه داشته باشند.

همکاری با امین یکی از خوش شانسی های من است

این کارگردان سینما همچنین درباره همکاری های فراوان خود با امین حیایی در سینما گفت: کارگردان باید خیلی خوش شانس باشد که همیشه فردی با اخلاق و حرفه ای مانند امین حیایی را در کنار خود داشته باشد. از اقبال من بوده که در بیشتر کارهایم فرصت این همکاری را داشته ام. علاوه بر چهار فیلم، در سریال ساخت ایران هم این همکاری را داشتیم و معتقدم یکی از امتیازات فیلم «هاوایی» حضور امین حیایی در کنار امیر جعفری است که در قالب زوج خوش درخشیده اند. برای اولین بار.

سهم نویسنده «گاندو» در فیلمنامه «هاوایی»

کارگردان فیلم سینمایی «هاوایی» درباره همکاری با آرش قدری به عنوان فیلمنامه نویسی که آثار امنیتی چون «گاندو» و «ترور» را در کارنامه خود دارد، گفت: آرش قدری پیش از این درگیر فیلمنامه «شیش و باش» و فیلمنامه بود. از “آتش بازی” او نیز آن را برای من نوشت. نسخه اولیه فیلم «هاوایی» نیز توسط آرش قدری با نام «قاتل بی رحم» نوشته شده است. در آن پروسه طولانی که گفتم، وقتی برای بازبینی به خارج از کشور رفتیم، دیدیم که بستر تولید آن فیلمنامه فراهم نیست و نیاز به بازنویسی دارد. خط اصلی داستان آرش قدری در نسخه فعلی «هاوایی» حفظ شده است، اما فیلمنامه آن را حمید اکبری خامنه نوشته است.

وی افزود: معتقدم آرش قدری فیلمنامه نویس خوش ذوقی است که می تواند همزمان در فضای «هاوایی» یا «گاندو» و «ترور» بنویسد. تا جایی که من سریال هایش را دیده ام از نظر نریشن جذاب بوده اند. او فیلمنامه نویس با استعدادی است که تعامل بسیار خوبی با کارگردان دارد و به همین دلیل می تواند در ژانرها و فضاهای مختلف کار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *