1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. فساد در واردات گوشت/ قیمت گوشت…

فساد در واردات گوشت/ قیمت گوشت قرمز باید 250 هزار تومان باشد

افزایش 35 درصدی مصرف گوشت قرمز در سال 1401


حاجی دلیگانی گفت: گوشت قرمز با نرخ نیم دلار باید کیلویی 250 هزار تومان وارد شود اما 400 هزار تومان وارد می شود. بنابراین این رانت میانی وجود دارد.به گزارش به گزارش میهن تجارت، حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات شورای اسلامی با اشاره به وجود شکاف شدید قیمتی برای برخی کالاهای اساسی با وجود دریافت قیمت اسمی ارز، اظهار داشت: در قانون اساسی در خصوص تبعیض ناعادلانه در بند 9 اصل 3 تذکراتی داده شده است و این هشدار در واقع بیشتر مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: اکنون برای تامین کالاهای اساسی 15 میلیارد دلاری هر دلار 28 هزار و 500 تومان تخصیص می یابد. همین رقم به واردکنندگان گوشت گرم نیز تعلق می گیرد. با این نرخ دلار هر کیلوگرم گوشت قرمز باید حدود 250 هزار تومان وارد شود اما حدود 400 هزار تومان وارد می شود. بنابراین در این بین اجاره وجود دارد.

حاجی دلیگانی ادامه داد: این تبعیض فقط در قیمت نیست. در توزیع گوشت قرمز نیز تبعیض وجود دارد. گوشت گرم وارداتی در تهران توزیع می شود اما در استان هایی مانند اصفهان و کرمانشاه این اتفاق نمی افتد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: با این ویژگی ها تعادل در تعیین میزان و توزیع صحیح گوشت قرمز گرم و منجمد سفره های مردم را تحت الشعاع قرار داده است. به عنوان مثال، از سوی دیگر، گوشت منجمدی که وارد می‌شود، عمدتاً به فروشگاه‌های زنجیره‌ای اختصاص دارد و نقاط دورافتاده‌ای که فروشگاه زنجیره‌ای وجود ندارد، از این امکان بهره‌مند نیستند و نمی‌توانند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: گوشت گرم در برخی نقاط حتی به کیلویی 700 هزار تومان رسیده است و این در حالی است که بارها در این زمینه به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داده ایم.

یکی از اعضای کمیسیون بودجه مجلس گفت: چنین قیمتی برای گوشت قابل توجیه و قابل قبول نیست. وقتی نرخ ارز این محصول با سایر محصولات یکسان باشد و با قیمت کیلویی 200 هزار تومان وارد شود، نرخ های 400 تا 700 و شاید بیشتر مایه تاسف است.

این نماینده مجلس اخیرا خاطرنشان کرد: دولت و وزارت جهاد و مسئولان مربوطه باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند. زیرا سرانه مصرف گوشت قرمز با توجه به نرخ آن به شدت کاهش یافته است و کاهش قدرت خرید مردم در حوزه کالاهای اساسی تبعات منفی از جمله سلامت جسمی و روحی را در پی خواهد داشت.
منبع:

آیونا نیوز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *