1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. تعیین تکلیف افراد بدون شناسنامه در…

تعیین تکلیف افراد بدون شناسنامه در کشور از اولویت‌های ثبت احوال است

به گزارش خبرگزاري ايمنا و به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان ثبت احوال كشور، هاشم كارگر با تاكيد بر اينكه موضوع نداشتن شناسنامه برخي افراد از دغدغه هاي مسوولان در سطح كشور است، اظهار داشت: اين موضوع در حالي است كه با توجه به اين موضوع، مشكلاتي در اين زمينه وجود ندارد. با توجه به اینکه موضوع افراد بدون شناسنامه یکی از مسائل بسیار مهمی است که کشور در چند دهه گذشته با آن درگیر بوده است. در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم با توجه به سیاست های دولت برای حل مشکلات مردم، در اولین سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان اقداماتی انجام شد. خاص آه تو در خصوص رسیدگی به وضعیت افراد فاقد مدارک هویتی مدعی تابعیت ایرانی، این استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: برای تسریع در امور مربوطه کارگروهی تشکیل شده تا با ایجاد هماهنگی بین نهادهای ذیربط اقدامات موثرتری انجام شود. استان ها و شهرستان ها آنها را موظف به شناسایی و تعیین تکلیف این افراد کردند.

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: سازمان ثبت احوال کشور به منظور تسریع در انجام اقدامات بر اساس مصوبه شورای تامین، در همین راستا با توجه به وظایف خود با اقدامات ویژه، پرونده های موجود را به عنوان اولویت در دستور کار قرار می دهد. وی خود را قرار داد و طی بخشنامه ای به مدیران کل استان ها رسیدگی به پرونده های موجود را به عنوان یکی از مهمترین اولویت های کاری مورد تاکید قرار داد و در گام اول با آماده سازی زیرساخت های لازم برای افراد فاقد پرونده تشکیل داد. شناسنامه و به آنها شناسنامه اختصاص داد.

کارگر با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیکی و ثبت نام حدود 200 هزار نفر در این سامانه، گفت: این سامانه به منظور شناسایی، صدور کارت موقت و در نهایت تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با هدف استفاده است. خدمات اجتماعی در راستای تکالیف بخشنامه مقابله با فقر مطلق و هزینه های دولتی کاهش یافته است تا افراد بتوانند برای احراز هویت و تابعیت در این سامانه ثبت نام کنند و در نهایت شناسنامه صادر کنند.

وی با بیان اینکه تلاش بر این است که تابعیت ایرانی این افراد تایید یا رد شود و در اسرع وقت وضعیت پرونده آنها مشخص شود، افزود: هدف ما در ثبت احوال این است که وضعیت پرونده این افراد مشخص شود تا این موارد رفع شود. مردم از ناشناخته بودن صدور هویت ملی و شناسایی همه مدعیان. در واقع ساماندهی افراد فاقد شناسنامه در اولویت و دستور کار ویژه سازمان است.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: شناسایی و تعیین تکلیف برای افراد فاقد شناسنامه، کاهش هزینه های حاکمیتی، کمک به ایجاد سازوکارهای قانونی برای ارائه خدمات به افراد واجد شرایط، ایجاد سرویس استعلام برای تایید اصالت کارت افراد فاقد شناسنامه است. نتایج این طرح

کارگر افزود: تشکیل کارگروه های مشترک بین نهادهای متولی، حضور میدانی مدیران سازمان ثبت احوال در استان ها و پیگیری مسائل مربوط به افراد فاقد شناسنامه در دو سال گذشته از جمله مواردی است که سایر اقداماتی که در این زمینه انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *