1. صفحه اصلی
  2. »
  3. طلا و ارز
  4. »
  5. یک میلیارد یورو شمش طلای استاندارد…

یک میلیارد یورو شمش طلای استاندارد به کشور وارد شده است

یک میلیارد یورو شمش طلای استاندارد به کشور وارد شده است

در این سال


رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: امسال بیش از یک میلیارد یورو شمش طلای استاندارد سوئیس به کشور وارد شده است.به گزارش میهن تجارت، هفته گذشته اولین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادلات طلا و ارز در قالب تهاتر تعهد ارزی برگزار شد و در این مزایده 10 کیلوگرم شمش با عیار 995. در هزار عرضه شد که توسط چهار گروه تولیدی خریداری شد. صادرکنندگان بخش خصوصی که احراز هویت و انجام تعهدات صادراتی آنها در مرکز مبادلات انجام شده است، این عرضه را انجام دادند.

با وجود این، عرضه شمش طلا توسط صادرکنندگانی که خواهان انجام تعهدات ارزی بودند مخالفانی داشت. به گفته اصغر بالسینی – سخنگوی مرکز مبادلات طلا و ارز ایران – مخالفت با عرضه طلا در مرکز مبادلات ارزی از سوی کسانی صورت می گیرد که در فرآیند قاچاق یا فروش مجدد این شمش ها در کشور دست داشته اند در حالی که صادرکنندگانی واقعا به دنبال تسویه تعهدات ارزی هستند، از این امکان استقبال کردند.

منظور بالسینی افرادی است که در این مدت چندین بار شمش طلا را اجاره و شمش وارد کرده و برای فرار از تکلیف ارزی اقدام به قاچاق طلا به خارج از کشور کردند. رکوردشکنی واردات 13 تن شمش طلا در 8 ماهه امسال به عنوان ششمین کالای وارداتی موید این موضوع است.

مهدی ضیغمی در این خصوص با اشاره به امکان واردات طلا برای کمک به انجام تعهدات ارزی صادرکنندگان کالای غیرنفتی، گفت: بحث عرضه طلا در مرکز مبادلات طلا و ارز و بورس کالا که توانایی ردیابی، از ابتدا مورد بحث قرار گرفته است.”

وی در ادامه تاکید کرد: در پرونده های مربوط به واردات طلا برای ایفای تعهد ارزی تخلفاتی صورت گرفته و با آنها برخورد شده است. چه افرادی خریداری می شوند؟ به عبارت دقیق تر، طلا باید شناسنامه داشته باشد و محل مصرف آن ردیابی شود. البته این موضوعات از ابتدا در دستور کار بوده و در حال حاضر توسط بانک مرکزی در حال اجراست.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر مخالفت دلالان با عرضه طلا در مرکز مبادلات، گفت: زمانی که این موضوع اعلام شد هنوز بسترهای اجرایی آماده نشده بود. اما در روزهای اخیر بانک مرکزی در جلسات مشترک اعلام کرد که به زودی می توانند طلا را تصاحب کنند.

به گفته این مقام مسئول در سال جاری بیش از یک میلیارد یورو شمش طلای استاندارد سوئیس به کشور وارد شده است.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *