1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. نخست‌وزیر هند معبدی که بر ویرانه‌های…

نخست‌وزیر هند معبدی که بر ویرانه‌های یک مسجد تاریخی بنا شده است را افتتاح کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز دوشنبه معبد بحث انگیزی را که بر روی ویرانه های یک مسجد در شهر آیودیا ساخته شده است، افتتاح کرد. این یک پیروزی بزرگ برای نخست وزیر پوپولیست است که در تلاش است هند را از یک دموکراسی سکولار به یک دولت هندو تبدیل کند.

این معبد به نام «راما» یکی از پادشاهان آیودیا نامگذاری شده است که در میان ادیان هندو نماد فداکاری و حکومت بر اساس اخلاق و پاکی به شمار می رود.

حزب ملی‌گرای هندو مودی، معبد را عنصری حیاتی در احیای «غرور هندو» می‌داند، که مدعی است در طول سلطنت طولانی هند بر امپراتوری مغول و سپس امپراتوری بریتانیا سرکوب شده است.

حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی امیدوار است که ساختن معبد بر روی خرابه های یک مسجد تاریخی و افتتاح آن، پیروزی مودی را برای سومین دوره متوالی در میهن تجارتات پارلمانی هند که در ماه های آینده برگزار می شود، تضمین کند.

اما با توجه به اینکه هنوز مراحل ساخت معبد به پایان نرسیده است، منتقدان مودی او را متهم به افتتاح پیش از موعد این بنا با هدف کسب رای می کنند.

مراسم مذهبی افتتاحیه معبد در بخشی از تالار اصلی این بنا با حضور جمع کثیری از نمازگزاران هندی برگزار شد. مودی پیش از این در مقابل مجسمه 1.3 متری لرد راما که هفته گذشته در این قسمت از معبد نصب شده بود، ادای احترام کرد و زانو زد.

حدود ۷۵۰۰ تن از اشراف اقتصادی، مقامات سیاسی و حزبی و ستارگان سینمای هند مراسم مذهبی افتتاحیه معبد را تماشا کردند که از صفحه های بزرگ اطراف آن پخش شد.

مودی پس از این مراسم گفت: “خداوند ما راما پس از قرن ها انتظار از راه رسیده است. 22 ژانویه 2024 یک روز عادی در تقویم نیست، بلکه طلوع عصر جدیدی است.

نخست وزیر هند افزود: این معبد در نتیجه فداکاری های بی شمار ساخته شده و نمادی از رشد هند است که قید و بندهای ذهنیت برده داری را می شکند.

دولت مودی این روز را به مناسبت ملی تبدیل کرده است. مراسم افتتاحیه معبد راما به طور زنده در سراسر کشور و در مکان های عمومی روی صفحه نمایش های بزرگ پخش شد و ادارات دولتی تا نیمه روز دوشنبه تعطیل شدند.

آیودیا شهری قدیمی در ناحیه فیض آباد واقع در ایالت اوتار پرادش است که پرجمعیت ترین ایالت هند است و در شمال این کشور واقع شده است.

ساخت معبد راما در این شهر که پرآشوب ترین مکان هند از نظر درگیری های مذهبی بوده است، ثروت نارندرا مودی را که همیشه احساسات مذهبی هندوها را تحریک می کند، برای پیروزی در میهن تجارتات آینده افزایش می دهد.

حدود 80 درصد از جمعیت 1.4 میلیارد نفری هند هندو هستند.

آیودا که شبیه شهری ساده و قدیمی با خانه های کوچک و خیابان های باریک بود، در سال های اخیر و همزمان با برنامه ریزی برای ساخت معبد «راما» به کلی دگرگون شده است. خیابان های وسیعی برای تردد زائران به ساختمان معبد ساخته شده است و افتتاح فرودگاه و ایستگاه قطار در این شهر زیارت هندوها و سفر گردشگران را تسهیل کرده است. در عین حال، هتل های زنجیره ای و سایر فعالیت ها و خدمات اقتصادی مرتبط با گردشگری و سفر به سرعت در حال گسترش هستند.

معبد «راما» با مساحتی نزدیک به سه هکتار بر روی خرابه‌های مسجد بابری ساخته شده است که در قرن شانزدهم به دستور ظهیرالدین محمد بابر ساخته شده است. این مسجد در سال 1992 توسط گروه های خشن هندو که ادعا می کردند در زادگاه لرد راما ساخته شده بود، ویران شد.

اختلاف بر سر این مکان که هم مسلمانان و هم هندوها آن را مقدس می‌دانند، به موجی از درگیری‌های خشونت‌آمیز در سراسر هند منجر شد که در آن حدود 2000 نفر، اکثرا مسلمان، کشته شدند.

این اختلاف طولانی در سال 2019 پس از یک حکم بحث برانگیز توسط دادگاه عالی هند پایان یافت.

دادگاه عالی هند در حکم خود تخریب مسجد بابری توسط هندوها را “نقض فاحش قانون” توصیف کرد، اما در عین حال این مکان را به هندوها سپرد و در ازای آن، قطعه دیگری از آن را اعطا کرد. زمینی به مسلمانان بدهند تا در آنجا مسجد خود را بسازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *