1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. دادگاهی برای تاریخ/ تاثیر قدرت ایران…

دادگاهی برای تاریخ/ تاثیر قدرت ایران در استرداد مجرمان

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، نیمه اول مرداد ماه سال جاری بود که حجت الاسلام محسنی اجیعی رئیس قوه قضائیه بر رسیدگی به پرونده های معوقه باندهایی که نسبت به مردم جنایت کرده بودند تاکید کرد. و کشور در اوایل انقلاب بود و مقرر شد در این مدت قوه قضائیه به پرونده ها رسیدگی کند. جرایم این باندها باید مورد توجه دستگاه قضایی قرار گیرد تا همه مجرمان یک به یک تحت تعقیب قرار گیرند و به دادگاه معرفی شوند.

بنابراین گزارش، اولین جلسه تاریخی محاکمه 104 نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین و یک شخصیت حقوقی (سازمان مجاهدین خلق ایران) بیست و یکم آذرماه در شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان برگزار شد. تهران و در این دادگاه خانواده شهدای ترور و جانبازان اقدامات تروریستی منافقین به عنوان قشر مطالبه گر حضور پیدا کردند و شکایت کردند. کسانی که از برگزاری دیرهنگام این دادگاه شکایت داشتند از برگزارکنندگان آن تشکر و قدردانی کردند.

در نتیجه برگزاری این دادگاه که بیش از 50 جلسه به طول خواهد انجامید و پس از صدور حکم محکومیت اعضای منافقین، دستور استرداد آنها توسط دولت و دستگاه قضایی کشور پیگیری خواهد شد. کشور از طریق پلیس اینترپل

منافقین از همان ابتدا نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که حکایت از عصبانیت و نگرانی آنها داشت; از این رو سه روز مانده به اولین جلسه دادگاه، اعضای خود را برای انجام 100 عملیات تروریستی در نقاط مختلف کشور به طور رسمی فراخواندند.

علیرغم تهدیدهای مستمر گروهک منافقین، کوچکترین خللی در محاکمه آنها ایجاد نخواهد شد، اما عزم ملی برای محاکمه آنها قوت گرفته و ماهیت منحوس جنایتکار این گروهک در نزد افکار عمومی ایران و مردم ایران بیشتر شده است. جهان برملاتر تا حد امکان برگزاری دادگاه گروهک منافقین آخرین تلاش این گروهک تلقی خواهد شد.

در همین چارچوب و در راستای اهمیت حقوقی برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافکین با سید محمد جواد هاشمی نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان گفتگویی داشتیم که مشروح آن در ادامه می آید.

به گزارش میهن تجارت: ابتدا از روند برگزاری دادگاه منافقین بگویید؟

هاشمی نژاد: دادگاه منافقین 104 نفر از سرکردگان و فرماندهان اصلی ترورها و جنایات منافقین و خائنین به کشور در زمان جنگ ایران و عراق برگزار می شود. این افراد در خون ریزی و فروش اطلاعات و منافع ملت ایران دست داشتند و جنایتکاران و جنایتکارانی هستند که هنوز علیه ملت ایران اقدامات جنایتکارانه انجام می دهند و تاکنون دادگاهی برای رسیدگی به جنایات آنها تشکیل نشده است.

خوشبختانه قوه قضائیه به این کار توجه داشته و در روند اجرای این کار بر زمین مانده است. طبیعتاً پیگیری زندگی و پیگیری آن در گرو برگزاری دادگاه و صدور حکم است که به دنبال آن احکام، مراحل قضایی طی می شود تا جان ها به سزای اعمال خود برسند. در هر صورت جمهوری اسلامی ایران با بیش از 70 کشور جهان توافقنامه مبادله مجرمان امضا کرده است. البته این امر و کاربرد آن شرایط خاص خود را دارد.

با توجه به تعداد بالای منافقین و مجرمان، برگزاری دادگاه منافقین به حدود 50 جلسه نیاز دارد که نزدیک به یک سال به طول می انجامد و قوه قضائیه در نظر دارد هر سه شنبه آن را برگزار کند. احکام صادره در این جلسات قابل پیگیری است. البته بخش مهمی از آن به توانایی کشورها در پیگیری این موضوع بستگی دارد. در شرایط کنونی شرایط بسیار خوبی فراهم شده است تا جمهوری بتواند از حقوق خود و ملت ایران دفاع کند. رهبر معظم انقلاب همواره در سیاست خارجی سرآمد هستند پیروی از اصول عزت و حکمت و مصلحت تاکید کرده اند و در چند سال گذشته شاهد بوده ایم که دولتمردان برای تامین منافع ملت ایران از این اصول پیروی می کنند.

دادگاهی برای تاریخچه/تأثیر قدرت ایران در استرداد مجرمان

به گزارش میهن تجارت: تاکنون چه موارد دیگری از استرداد مجرمان و محاکمه آنها در کشور ما صورت گرفته است؟

هاشمی نژاد: در چند سال گذشته با رعایت اصول یاد شده در حوزه سیاست خارجی و در زمینه استرداد مجرمان شاهد دستگیری سرکردگان برخی از باندهایی بوده ایم که قصد جنایت علیه هموطنانمان از جمله رهبر انقلاب را داشتند. از باند جنبش مبارزه و گروه جیش الظلم و حتی رهبر گروه انجمن پادشاهی و چند تن دیگر از رهبران که قصد اقدام علیه ملت ایران و ریختن خون هموطنان ما را داشتند.

قطعا از دادگاه هایی که برگزار می شود نتایج خوبی حاصل خواهد شد و شاهد خواهیم بود که زمینه اقدامات جنایتکارانه گروه ها علیه هموطنانمان تنگ تر خواهد شد. دورانی که باندها می‌خواهند در این کشور جنایت کنند و در پناه غرب و آمریکا به زندگی ننگین خود ادامه دهند، به پایان رسیده است.

به گزارش میهن تجارت: همکاری این 70 کشور با جمهوری اسلامی ایران چگونه است؟

هاشمی نژاد: جمهوری اسلامی ایران به همراه 73 کشور جهان اساس استرداد منافقین را پی ریزی کرده است. این یک قانون جهانی است و دولت ها می توانند معاهدات استرداد را با یکدیگر امضا کنند. در سایه ضوابط و قوانینی که بین دو کشور وجود خواهد داشت، مجرمانی که در خاک کشور دیگری فعالیت می کنند، با توجه به جرمی که مرتکب می شوند و توافق بین دو کشور، باید به کشور خود بازگردانده شوند. معمولاً این قرارداد بین دولت ها و کشورهایی که شاهد چنین وضعیتی در کشورهای خود هستند، منعقد می شود. قراردادهای استرداد با کشورهایی که هیچ نوع فعالیت مجرمانه ای در کشورهای دیگر ندارند منعقد نمی شود. این 73 کشور با ما رابطه دارند و قبلاً شاهد حضور جنایتکاران در کشورهای دیگر بوده اند.

دادگاهی برای تاریخچه/تأثیر قدرت ایران در استرداد مجرمان

به گزارش میهن تجارت: به نظر شما آیا کشورها و اینترپل همکاری لازم را با جمهوری اسلامی خواهند داشت؟ جمهوری اسلامی ایران چقدر در استرداد مجرمان موفق است؟

هاشمی نژاد: این همکاری ها به تعامل کشورها و قراردادهای منعقد شده بین کشورها برمی گردد. شرایط تعیین کننده کشورها تابع عوامل مختلفی است، اما به نظر می رسد این امکان با توجه به موقعیت قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی امکان پذیر است. مثلاً در سالگرد اعلان جنگ مسلحانه منافقین علیه ملت ایران در سال 60، هر ساله در پاریس تجمعی با حمایت همه جانبه فرانسه برگزار می شد، اما امسال دولت فرانسه به زور آن را لغو کرد و منافقین مجبور به گرفتن مجوز از طریق دادگاه های فرانسه شد. میدان را بگیرید و سپس دولت فرانسه به دلیل حکم دادگاه به آنها اجازه داد تا جلسه خود را ایستاده در خیابان برگزار کنند. در کشور آلبانی نیز شاهد بودیم که علیرغم اینکه شرایط و تمهیدات خاصی برای منافقین فراهم بود و منافقین مبالغ هنگفتی از آمریکا برای مسائل مالی دریافت کردند و به همین دلیل سال گذشته روابط آلبانی با جمهوری اسلامی ایران قطع شد اما امسال با اقدامات منافقین و پیگیری ها شاهد جمهوری اسلامی ایران بودیم. دولت آلبانی به مقر آنها حمله کرد و آنها را به حدی محدود کرد که تحرکات آنها و ورود مریم سرکرده منافقین را نیز کنترل کرد. رجوی ورود به آلبانی را ممنوع اعلام کرده است و بسیاری اقدامات دیگر که بیشتر ناشی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران و تأثیری است که ایران در شرایط کنونی دارد وگرنه شناخت ماهیت منافقین چیزی نیست که کشورهایی مانند آلبانی و فرانسه به تازگی به آن پی برده باشند. به نظر می رسد این مجموعه شرایط عرصه را بر منافقین تنگ کرده و اقدامات جمهوری اسلامی ایران را مؤثرتر خواهد کرد.

به گزارش میهن تجارت: انتخاب وکلای تسخیری چگونه است و چقدر در صدور رای دادگاه موثر هستند؟

هاشمی نژاد: منافقین وکلای فاتح را تعیین نمی کنند. طبیعتاً قانون اجازه می دهد که وکیل توسط خود متهم تعیین شود و از آنچه می داند دفاع کند و اگر وکیل توسط متهم تعیین نشده باشد، دادگاه این کار را انجام می دهد و سه وکیل مدافع برای او انتخاب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *