1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. استرالیا صدور «ویزای طلایی» را برای…

استرالیا صدور «ویزای طلایی» را برای سرمایه‌گذاران خارجی لغو کرد

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورونیوز: استرالیا از سال 2012 هزاران ویزای سرمایه گذاری صادر کرده است و بر اساس اطلاعات دولت، 85 درصد از متقاضیان چینی بوده اند.

استرالیا یکی از کشورهایی بود که در سال های گذشته به اتباع خارجی اجازه می داد در صورت سرمایه گذاری 3.3 میلیون دلاری در این کشور، تابعیت استرالیا را داشته باشند.

پس از بررسی های متعدد، دولت استرالیا دریافت که این طرح نتوانسته است به اهداف اولیه خود دست یابد.

کلر اونیل، وزیر امور داخله استرالیا روز دوشنبه 22 ژانویه در بیانیه ای گفت که ویزای سرمایه گذاری نتوانسته نیازهای اقتصاد کشورش را برآورده کند، بنابراین او آن را متوقف خواهد کرد.

کلنسی مور، مدیر اجرایی شفافیت بین‌الملل استرالیا، با استقبال از اقدام دولت، به بی‌بی‌سی ورلد گفت که برای مدت طولانی، “افراد فاسد” و “دزدها” از ویزای طلایی به عنوان راهی برای شستشوی پول‌های کثیف خود استفاده می‌کنند.

در سال 2016، نتایج یک تحقیق دولتی نشان داد که برنامه ویزای طلایی به افراد فاسد اجازه می داد از آن برای “پولشویی” استفاده کنند.

یک روزنامه استرالیایی در گزارشی در سال 2022 نوشت که اعضای حزب حاکم کامبوج از جمله افرادی بودند که از این ویزا استفاده کردند.

استرالیا اکنون به بریتانیا برای لغو “ویزای طلایی” که به سرمایه گذاران خارجی ثروتمند از جمله روس ها اجازه می دهد در سال 2022 در این کشور بمانند، ملحق خواهد شد.

اتحادیه اروپا قبلاً کشورهای عضو خود را تحت فشار قرار داده بود و از آنها خواسته بود که برنامه ویزای طلایی خود را متوقف کنند، زیرا این نهاد اروپایی بر این عقیده بود که هم ثبات اقتصادی به این کشورها بازگشته و هم این برنامه ها ورود پول های کثیف را به خطر می اندازد. به اتحادیه اروپا افزایش می دهد.

به گفته مقامات دولت استرالیا، صدور ویزای کار برای کارگران ماهر جایگزین برنامه ویزای سرمایه گذاری خواهد شد.

برنامه “ویزای طلایی” استرالیا که برای جذب سرمایه گذاری طراحی شده بود، پس از دریافت “نتایج اقتصادی ضعیف” دولت استرالیا برای استرالیا به حالت تعلیق درآمد.

منتقدان برنامه‌های ویزای سرمایه‌گذاری استدلال می‌کنند که این برنامه‌ها به سرمایه‌گذارانی که منابع درآمدشان «ناشناخته» است، اجازه می‌دهد «پول کثیف» خود را در استرالیا سرمایه‌گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *