1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۲ بهمن + آخرین وضعیت

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۲ بهمن + آخرین وضعیت

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز دوشنبه دوم بهمن ماه در ایستگاه ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا. اداره کل محیط زیست استان هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 121 در شرایط ناسالم (نارنجی) و آلاینده غالب ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلودگی در ایستگاه کردآباد با شاخص 164 در وضعیت ناسالم (قرمز) است، افزود: ایستگاه های انگبال با شاخص 160 و زینبیه با شاخص 152 در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارند.

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان بیان کرد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه های کاوه با شاخص 137، فرشادی با شاخص 132، خیابان 25 آبان با شاخص 131، دانشگاه صنعتی با شاخص 129، میرزاطاهر با شاخص 119، فیض با شاخص 112 و رهنان با شاخص 109 در هوای ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) قرار دارند.

وی ادامه داد: ایستگاه های ولدان با شاخص 88، پارک زمزم با شاخص 73 و سپاهان شهر با شاخص 63 در هوای سالم (زرد) به ثبت رسیده اند.

ملاقات وی با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان یکی از عوارض سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد حساس باید از طولانی مدت خودداری کنند. یا فعالیت های سنگین بیرون خانه را کاهش دهید.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان در وضعیت ناسالم هوا (نارنجی) با شماره 122، ایستگاه های احمدآباد با شاخص 158 و خرازی با شاخص 154 ناسالم (قرمز) قرار دارند.

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان می باشد کجاورستانزرین شهر پر برکت و پر برکت است کجاورستان با شاخص 118 و زرین شهر با شاخص 103 ناسالم (نارنجی)، مبارکه با شاخص 56، سزی با شاخص 62 و شاهین شهر با شاخص 67 سالم (زرد) هستند. ایستگاه های رودکی، پروین، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، نجف آباد، خمینی شهر و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی حاکی از ثبات جوی تا بعدازظهر امروز است، از این رو وضعیت آسمان صاف تا نیمه ابری، گاهی وزش باد ملایم و در کلانشهرها و نواحی صنعتی اصفهان گاهی بالون محلی و شرایط برای افزایش غلظت آلاینده ها فراهم است که از اواسط امروز تا پایان روز چهارشنبه شاهد ناپایداری به صورت ابری و وزش باد لحظه ای در مناطق غربی و جنوبی، بارش برف، باران و مه آلودگی حداقل دمای هوا در اکثر نقاط یک تا دو درجه افزایش می یابد.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *