1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. استقبال ریاض از کاهش تنش ایران…

استقبال ریاض از کاهش تنش ایران و پاکستان

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: وزارت امور خارجه عربستان سعودی عصر امروز یکشنبه از «توافق کاهش تنش و احیای روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان» استقبال کرد.

ریاض ابراز امیدواری کرد که همه اختلافات از طریق راه های مسالمت آمیز و گفتگو بر اساس اصول حقوق بین الملل از جمله منشور سازمان ملل و اصل برابری حل و فصل شود.

پیش از این فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در داووس سوئیس دیدار و رایزنی کرده بود. وی در این دیدار بر اهمیت حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد.

تنش در روابط اسلام آباد و تهران پس از حمله به دو مقر مهم گروهک تروریستی جیش الظلم در شامگاه سه شنبه پنجم دی ماه آغاز شد.

در واکنش به این حمله، وزارت خارجه پاکستان صبح پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک سری «حملات نظامی دقیق و هدفمند» را علیه مخفیگاه‌های تروریست‌ها در استان سیستان و بلوچستان ایران انجام داده است. این اقدام با واکنش ایران مواجه شد و کاردار پاکستان در تهران را به وزارت امور خارجه ایران کشاند.

پس از حمله موشکی ایران در روز چهارشنبه، پاکستان سفیر خود از ایران را فراخواند و تمامی تعاملات دوجانبه با تهران را به حالت تعلیق درآورد.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای پس از نشست کابینه اعلام کرد: پاکستان و ایران بر کاهش تنش ها و احترام به حاکمیت یکدیگر بر سرزمین هایشان توافق دارند.

رسانه های پاکستانی در 29 ژانویه گذشته گزارش دادند که دولت این کشور تصمیم گرفته است به درگیری با ایران پایان دهد و روابط دیپلماتیک کامل با ایران را از سر بگیرد.

کابینه پاکستان در جلسه ای به ریاست نخست وزیر، اقدامات لازم برای احیای کامل روابط دیپلماتیک با ایران را تصویب کرد. جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه پاکستان نیز پیش از جلسه کابینه گفته بود که اسلام آباد خواهان تشدید تنش با ایران نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *