1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. چه عواملی بر ناباروری مردان تاثیرگذار…

چه عواملی بر ناباروری مردان تاثیرگذار است؟

پیمان صالحی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت، با اشاره به عوامل ناباروری در مردان، گفت: عوامل متعددی می تواند در بروز ناباروری در مردان و ابتلا به برخی بیماری ها مانند واریکوسل یکی از مهم ترین عوامل ناباروری مردان است.

وی سابقه برخی از بیماری های مقاربتی، ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و سرطان را از دیگر عوامل ناباروری در مردان عنوان کرد. قلب و عروق و سرطان زایشهمچنین خطر اختلالات باروری را به همراه خواهد داشت.

فوق تخصص اورولوژی و ناباروری مردان تصریح کرد: تماس بیش از حد با برخی مواد شیمیایی مانند حشره کش ها، سموم دفع آفات، برخی مواد مورد استفاده در رنگ ها، حلال های آلی و فلزات سنگین مانند سرب نیز می تواند منجر به ناباروری مردان شود.

صالحی با بیان اینکه استفاده از داروهای شیمی درمانی، داروها است آنتی هورمون مردانگی از دیگر عواملی است که می تواند باعث ناباروری در مردان شود، ادامه داد: قرار گرفتن در معرض پرتوهای رادیواکتیو مانند اشعه ایکس می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد، البته این آسیب ها موقتی هستند و پس از مدتی بهبود می یابند.

وی بیان کرد: گرمای بیش از حد مانند استفاده مکرر از سونا، نشستن طولانی مدت یا حتی کار با لپ تاپ روی پا می تواند منجر به افزایش گرمای بدن و در نهایت ناباروری مردان شود.

این متخصص اورولوژی و ناباروری مردان افزود: مصرف مواد اعتیادآور مانند کوکائین و ماری جوانا جوانامشروبات الکلی، مصرف دخانیات به اشکال مختلف مانند سیگار و قلیان، داشتن استرس مداوم و چاقی از جمله عوامل ناباروری در مردان است که با تغییر سبک زندگی می توان اثرات آن را محدود کرد.

صالحی بیان کرد: هیدروسل یکی از بیماری هایی است که به خودی خود عامل ناباروری نیست، اما ممکن است با عوامل زمینه ای مانند عفونت یا توده همراه باشد و منجر به اختلال در عملکرد طبیعی اسپرم شود.

وی با بیان اینکه همه مردان در صورت بروز مشکل در ناحیه تناسلی و ادراری باید به اورولوژیست مراجعه کنند تا درمان لازم برای آنها انجام شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از مردان زمانی که به دلیل مشکلات مردانه دچار مشکل می شوند به اورولوژیست مراجعه می کنند. باورهای غلط مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند که گاهی هزینه زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *