1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. آیا گزارش‌های ۹ ماهه نجات‌بخش بورس…

آیا گزارش‌های ۹ ماهه نجات‌بخش بورس است؟

سایه اخبار متناقض در بازار

روز شنبه با انتشار مصوبه وزارت نفت، نرخ خوراک شرکت های پالایشی و نرخ فروش فرآورده های نفتی اعلام شد. بر اساس این مصوبه، فرمول نرخ خوراک شرکت های پالایشی معادل میانگین قیمت نفت خام برنت، عمان و دبی با 5 درصد به اضافه 5 دلار تخفیف، مانند دو سال گذشته برآورد می شود.


بیشتر بخوانید: افت سریالی شاخص بورس


تحلیل اعداد حاکی از آن است که قیمت فروش بنزین فوب خلیج فارس جایگزین قیمت بنزین فوب سنگاپور خواهد شد. با توجه به پایین بودن قیمت بنزین در خلیج فارس نسبت به فوب سنگاپور، می توان گفت علیرغم اینکه شرکت های پالایش نفت متحمل زیان نشدند، فرمول تعیین نرخ فروش و درآمد شرکت های پالایشی از نقطه نظر فروش بنزین به نفع شرکت های وابسته به آنها و سودآوری شرکت ها نخواهد بود. برای مواجهه با خطر انتشار چنین قطعنامه ای علیرغم اینکه بازار همچنان در سایه سنگین تنش ها و تحولات منطقه ای دست و پنجه نرم می کند، می تواند به اعتماد سرمایه گذاران به افزایش فیلمبرداران آسیب برساند. با وجود این، انتشار برخی گزارش های 9 ماهه می تواند فضای تیره و منفی بازار را التیام بخشد. در روزهای گذشته گزارش های نسبتا مطلوبی از صنایع فولاد، سیمان و کانسنگ غیرفلزی منتشر شد. پیش بینی می شود در روزهای آینده با انتشار سایر گزارش ها بهبود نسبی در بازار حاکم شود.

بازار زیر نظر کارشناسان

نیما نائینیان، کارشناس بازار سرمایه، روند بورس را اینگونه تشریح کرد: از ابتدای هفته جاری شاهد بازاری جذاب و سبز نبودیم. در ساعات اولیه روز شنبه با وجود اینکه بازار متعادل و مثبتی داشتیم اما انتشار نرخ خوراک نامه شرکت های پالایشی و نرخ فروش فرآورده های نفتی بورس را با چالش عجیبی مواجه کرد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: تشدید تنش های منطقه ای فضای بلاتکلیفی را در فضای بازار ایجاد کرد. بنابراین تا زمانی که ریسک سرمایه گذاری در بازارهای مالی بیشتر از بازارهای موازی باشد، نمی توان انتظار رشد از بازار سرمایه داشت. امیر ندیری کارشناس بازار سرمایه در تشریح وضعیت این روزهای بازار گفت: بورس هفته معاملاتی جاری را با قرمزهای متوالی سپری کرد. گفتنی است بازار از نظر شاخص های بنیادی مانند P/S و P/E در پایین ترین سطح تاریخی خود قرار دارد و این نشان می دهد که قیمت ها در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: یکی از مهم ترین عوامل رکود بازار را می توان بالا بودن نرخ سود دانست. در شرایطی که نرخ سود اوراق دولتی حدود 30 درصد است و سایر اوراق نیز نرخی مشابه دارند، نمی توان سایه سنگین رکود را از بازارهای مالی برداشت. از دیگر عوامل موثر بر شرایط فعلی بازار می‌توان به افزایش ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک در ماه‌های گذشته اشاره کرد. از سوی دیگر اتخاذ سیاست های متناقضی از جمله تغییر نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی و پالایشی که افت بازار سرمایه را از قله تاریخی 2 میلیون و 535 هزار واحدی رقم زد، بر بی ثباتی بازار می افزاید. قطعنامه اخیر همچنین می تواند بر سودآوری شرکت های پالایشی تأثیر بگذارد. این عوامل می تواند مانعی برای عدم افزایش شدید بازار و جلوگیری از رشد قوی شاخص های اصلی بازار باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *