1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز سه‌شنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۳ بهمن + آخرین وضعیت

هوای اصفهان با ۱۵ منطقه و ۲ شهر قرمز و نارنجی، آلوده است

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز – سه شنبه سوم بهمن ماه – در ایستگاه ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا. در ایستگاه های اداره کل محیط زیست استان، هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 140 در شرایط ناسالم (نارنجی) قرار دارد و آلاینده اصلی ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلودگی در ایستگاه زینبیه با شاخص 161 در وضعیت ناسالم (قرمز) است، افزود: ایستگاه های کردآباد با شاخص 159، پارک زمزم با شاخص 153، رهنان و ولدان با شاخص 153. 152 دانشگاه صنعتی با شاخص 151 در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان بیان کرد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه های فیض با شاخص 147، انگبال با شاخص 138، سپاهان شهر با شاخص 137، کاوه با شاخص 127، فرشادی. با شاخص 119، میرزاطاهر با شاخص 114 و خیابان 25 آبان با شاخص 110 در وضعیت جوی ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) قرار دارند.

وی با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه آلاینده های ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان یکی از عوارض سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد حساس نیز به آن مبتلا می شوند. در صورت امکان باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خودداری کرد. از خانه کم کنید.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان در وضعیت ناسالم هوا (نارنجی) با شماره 140، ایستگاه های احمدآباد با شاخص ناسالم 157 (قرمز)، خراسانی با شاخص ناسالم 119 (نارنجی) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان، خمینی شهر، کجاورستانزرین شهر، مبارکه و سجزی که خمینی شهر با شاخص 153 و کجاورستان با شاخص 154 ناسالم (قرمز)، زرین شهر با شاخص 139 ناسالم (نارنجی)، مبارکه با شاخص 71، سجزی با شاخص 54 و شاهین شهر با شاخص 65 سالم (زرد) هستند. ایستگاه های رودکی، پروین، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، نجف آباد، خمینی شهر و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی حاکی از آن است که امواج ناپایدار تا پایان هفته از استان عبور می کند، بر این اساس در اکثر مناطق، وجود خواهد داشت. افزایش ابر، بارش پراکنده به ویژه در نیمه غربی، وزش باد نسبتا شدید و در جنوب گاهی شدید پیش بینی می شود. روز چهارشنبه در اکثر مناطق وزش باد شدید گاهی وزش باد و در مناطق مستعد با احتمال گرد و خاک، جمعه هفته جاری با فعالیت سامانه بارشی در استان وزش باد پیش بینی می شود. افزایش ابر و در بیشتر مناطق بارش باران و در مناطق سردسیر و ارتفاعات برف پیش بینی می شود. احتمال دارد حداقل دمای هوا دو تا سه درجه افزایش یابد.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *