1. صفحه اصلی
  2. »
  3. سیاست
  4. »
  5. ایجاد تحول در کشور در گرو…

ایجاد تحول در کشور در گرو حرکت دانشگاه‌هاست

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز سه شنبه سوم بهمن_در نشست روسای دانشگاه های برتر کشور و اعضای هیات علمی و پژوهشگران در دانشگاه امام حسین(ع)آ) برگزار شد، وی ضمن توصیه و دعوت جامعه دانشگاهی کشور برای بازدید از نمایشگاه دستاوردهای چشمگیر دانشجویان این دانشگاه، به بیانات رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جدید مبنی بر ضرورت اشاره کرد. از ایجاد تحول در کشور گفت: دولت مسئول ایجاد این تحول در کشور است و او وظیفه سنگین خود را می داند و موتور محرکه این تحول حرکت دانشگاه ها است.

رئیس جمهور با اشاره به رسالت و وظیفه دانشگاه ها و مراکز علمی کشور مبنی بر بسترسازی برای ایجاد تحول با بهره گیری از علم و دانش، بر لزوم بازنگری در اقدامات و فعالیت های دانشگاه ها تصریح کرد: چه چیزی باعث شده دانشگاه امام حسین(ع)آ) این دانشگاه به عنوان دانشگاهی متعادل و موفق، ماموریت گرا است، به عبارتی این دانشگاه رسالت خود را ایجاد پشتوانه علمی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسداری از نظام و انقلاب مشخص کرده است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اقدام اساسی دانشگاه امام حسین(ع)آ) حرکت از مقاله محوری به مسئله محوری است، تصریح کرد: مقاله و تولید علم مهم است اما زمانی موثر و مفید خواهد بود که جامعه را به سمت مهارت آموزی سوق دهد.

رئیس جمهور همچنان یکی از این افراد است فضاهای خالی وی عدم آموزش های مهارتی در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور را به دانشجویان عنوان کرد و گفت: آنچه باعث شده دانشجویان با وجود تسلط بر فرمول ها در اجرا با مشکل مواجه شوند، عدم توجه به معضل مهارت آموزی در دانشگاه ها است. .

آیت الله رئیسی با تاکید بر اهمیت علوم پایه به ویژه علوم انسانی نسبت به سایر علوم افزود: برای ما علوم مهندسی و پزشکی جایگاه بسیار مهمی دارد اما به هیچ وجه نباید جای علوم انسانی را بگیرد چرا که ذخایر زیادی در حوزه علوم انسانی داریم. علوم انسانی ما هستیم و در این زمینه برای دنیا حرف داریم و می توانیم با تکیه بر علوم انسانی تمدن نوین اسلامی را پایه گذاری کنیم.

رئیس جمهور خطاب به روسای دانشگاه ها و مراکز علمی کشور، لزوم تربیت نیروی انسانی کارآمد، ماهر، فرهیخته و متعهد به کشور، نظام و مردم را یادآور شد و افزود: امروز انتظار اصلی از دانشگاه ها این است. برای تربیت نیروی انسانی متعادل، تولید علم. در استفاده از فناوری های نوین برای رشد و توسعه کشور پیشرفته و ماهر است.

رئیس جمهور همچنین بر ضرورت بازنگری در فرآیندهای آموزش عالی کشور به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد تحول تاکید کرد و تصریح کرد: رویکردی منجر به تحول می شود و ظرفیت ها را از بالقوه به بالفعل تبدیل می کند که ابتدا بر تولید استوار است. علم باید کسب دانش و فرمول های علمی باشد و سپس نسبت به جامعه و نیازهای آن آگاهی داشته باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه با استفاده از نظام فکری رهبر معظم انقلاب در عرصه علمی و دانشگاهی و نیز اقدامات دانش بنیان که در ایجاد تحول در کشور بسیار مؤثر است و ضمن توصیه به تمامی مدیران دستگاه های اجرایی کشور فعالیت های خود را در کنار دانشگاه، علم و فناوری تعریف کنند. وی بیان کرد: آنچه امروز می تواند برای کشور ارزش افزوده ایجاد کند و بهره وری را افزایش دهد حرکت به سمت کار علوم پایه و از نظر فن آوری و تجربه ما نیز ثابت کرده است که از دانش در هر زمینه، کارهای بزرگ و موفقیت زیاد بدست آورد بیا.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش روسای دانشگاه ها، اساتید، معلمان و مربیان به معلمان، دانشجویان و دانش پژوهان در پیشرفت کشور افزود: امروز کشور ما دارای ظرفیت و سرمایه ارزشمند جوانان با انگیزه و مشتاق است که در هر کجا که هستند. با دادن فرصت، به موفقیت دست پیدا کنید. آنها تفاوت چشمگیری ایجاد کرده اند.

رئيس جمهور حل مشکلوی تدوین نظام مشکلات کشور و یافتن راه حل برای این مشکلات را از دیگر وظایف مهم دانشگاه ها برشمرد و افزود: گردهمایی مسئولان و همکاری با علما، دانشگاهیان و اساتید دور یک میز به منظور حل مشکل در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، کشاورزی، صنعت، معدن و انرژی و یافتن راه حل برای این معضلات در این راستا یکی از ضرورت هایی است که با «دانش و آموزش پیشرفته دانشگاهیان»، «استفاده از ظرفیت جوانان با انگیزه و اندیشمند». “و اقدامات “مدیران جهادی” می تواند هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کند و مشکلات را حل کند.

آیت‌الله رئیسی در ادامه به مدیران دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد: «پیگیری مستمر کار تا حصول نتیجه»، «پرهیز از گرفتار شدن در سیستم‌های پیچیده اداری و بروکراسی اداری» و «بدون نظر کارشناس متوقف نشدن پروژه‌ها و طرح‌ها». وی گفت: قطعا از تجربیات کشورهای دیگر در پیشبرد امور کشور بهره مند خواهیم شد اما حاضر نیستیم به راحتی نسخه دیگران را بپذیریم.

رئیس جمهور در ادامه با اعلام آمادگی دولت برای کمک به مهارت آموزی دانشجویان، وزارت علوم را موظف کرد ظرف یک ماه آینده زیرساخت های لازم را برای ایجاد پیوند و هم افزایی بین دانشجویان و مدیران اجرایی و بهره گیری از دانش آنان در صنعت فراهم کند. و معدن. کشاورزیایجاد راهسازی و سایر ادارات اجرایی.

دکتر رئیسی با بیان اینکه نیاز امروز کشور علم مفیدی است که گره های زندگی مردم را باز می کند و راه رسیدن به آن نیز از دانشگاه ها می گذرد، تاکید کرد: دولت دانشگاه را اتاق فکر خود می داند و از دانشگاه ها و مراکز علمی انتظار دارد تا مشکلات کشور را با ظرفیت خود حل کنند. کمک دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *