1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. چرا یک دوربین ۱۰۰۰ ساله در…

چرا یک دوربین ۱۰۰۰ ساله در صحرای آریزونا نصب شده است؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورو نیوز: جهان در هزار سال آینده چگونه تغییر خواهد کرد؟ این سوالی است که هیچ یک از ما نمی توانیم پاسخ آن را بدانیم مگر اینکه کلید سفر در زمان یا جاودانگی را در دست داشته باشیم.

در همین حال، یک فیلسوف تجربی در شهر توسان، آریزونا در ایالات متحده، دوربینی را نصب کرده است که به گفته او امیدوار است برای هزار سال باقی بماند و تصاویری از صحرای آریزونا برای بشر ثبت کند.

جاناتان کیتس، محقق دانشگاه آریزونا، برای اولین بار این ایده را از طریق طراحی یک دوربین نسبتا ساده مطرح کرد. در این دوربین، سوراخ کوچکی در ورقه نازکی از طلای 24 عیار تعبیه شده است که نور از طریق آن می تواند وارد یک استوانه کوچک مسی شود که در بالای تیر فولادی قرار دارد.

یک صفحه حساس به نور در زیر سیلندر قرار داده شده است که روی آن لایه های نازکی از رنگدانه های روغنی روناس کشیده شده است. این رنگدانه ها با نور محو می شوند و بنابراین حداقل از نظر تئوری در طول زمان تصویری را تشکیل می دهند.

با کمک محققان آزمایشگاه صحرا در تپه Tomahawk آریزونا، دوربین در کنار یک نیمکت مشرف به محله StarPass در توسان، در کنار پلاکاردی نصب شده است که بازدیدکنندگان را تشویق می‌کند بنشینند و به آینده فکر کنند.

اگرچه دوربین به دقت طراحی شده است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده کسی بتواند تصویری را که از نظر تئوری تولید می شود، ببیند.

آقای کیتس گفت: “هزار سال زمان زیادی است و دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این عملی نباشد. دوربین حتی ممکن است در هزاره دیگر وجود نداشته باشد. نیروهای طبیعت و همچنین تصمیماتی که مردم می گیرند، چه اداری و چه جنایی می تواند سرنوشت این دوربین را رقم بزند.”

اما اگر این دوربین شانس بیاورد و هزار سال زنده بماند، چه تصویری ثبت خواهد کرد؟

آقای کیتس در مورد آنچه که نتایج ممکن است نشان دهد ایده هایی دارد. در حالی که مناظر طبیعی، مانند تپه ها، احتمالا به وضوح ظاهر می شوند، مناظری که راحت تر تغییر می کنند، مانند ساختمان ها، احتمالا محو می شوند.

وی با تاکید بر اینکه باز نکردن دوربین قبل از هدف هزاره مهم است، گفت: اگر در این مدت دوربین را باز کنیم، منظره هزاره ای که برای ثبت آن تلاش می کنیم محدود می شود.

کیتس امیدوار است این دوربین مردم را تشویق کند تا با در نظر گرفتن رشد جمعیت و در نظر گرفتن رابطه ما با محیط زیست، به بهترین نحو برای آینده برنامه ریزی کنند.

آقای کیتس با اشاره به اینکه اکثر مردم دید بسیار ضعیفی نسبت به آنچه در پیش است دارند، گفت: «تصور اینکه مردم نسخه‌ای از توسان را در 1000 سال آینده ببینند، چیز بدی نیست. این یک چیز خوب است، در واقع، زیرا اگر بتوانیم شهر خودمان را هزار سال بعد تصور کنیم، می توانیم تصور کنیم که در آینده چه اتفاقی می افتد. این ممکن است ما را تشویق کند که به آینده خود فکر کنیم و برای اصلاح آن اقدام کنیم.”

این محقق قصد دارد دوربین های بیشتری را در چونگ کینگ چین، پارک گریفیث در لس آنجلس و همچنین کوه های آلپ اتریش نصب کند.

او گفت: «این پروژه به انجام این کار در بسیاری از نقاط جهان بستگی دارد. امیدوارم این منجر به فرآیند تصویربرداری گسترده‌تری از سیاره ما برای نسل‌های آینده شود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *