1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. بهترین معلمان را به مدارس دولتی…

بهترین معلمان را به مدارس دولتی می‌فرستیم/ فضای فیزیکی مدارس دولتی بهتر از غیردولتی است

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، رضا مراد صحرایی در نخستین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه، چالش ها، الگوها و راهکارها که با حضور انسیه خزعلی برگزار شد، گفت: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده. دو مدرسه را در نظر بگیرید، یکی غیردولتی و دیگری دولتی که هر دو در یک خیابان هستند. به طور کلی باید گفت که ساختمان مدارس دولتی به مراتب بهتر از مدارس غیردولتی است، البته استثناهایی هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته 6000 مدرسه دولتی با الگوهای معماری اسلامی و ایرانی به مردم تحویل داده شده است، ادامه داد: بهترین معلمان را با آزمون های استخدامی سخت به مدارس دولتی اعزام می کنیم. ما به عنوان مدیر مدرسه دولتی بهترین ها را می سازیم، اما چگونه است که عملکرد مدرسه غیردولتی در برخی موارد بهتر از مدرسه دولتی است؟ بنابر آنچه از قرائن برمی‌آید، باید گفت که این امر به دو چیز برمی‌گردد. یکی اقتدار مدرسه و ایجاد نظام انگیزشی ایجاد شده در مدارس غیردولتی و دیگری مشارکت خانواده در مدرسه. البته مورد دوم مهمتر است.

وزیر آموزش و پرورش این سوال را مطرح کرد که چگونه می توان نظام انگیزشی را در مدرسه اجرا کرد؟ با چه کسی، مدیران و کادر مدرسه ایجاد کرد؟، تاکید کرد: اصولا اگر معلمی خوب و خیلی خوب بود، عوامل انگیزشی بیرونی در مقایسه با معلمی که خوب نیست چه شرایطی دارد؟ چرا سیستم آموزشی به گونه ای پیش رفته است که تقریباً هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد؟

وی با بیان اینکه از سال آینده نقش دانش آموزان در نظام ارزشیابی دیده می شود و دانش آموزان یکی از عوامل ارزشیابی معلمان خواهند بود، تصریح کرد: ایجاد مکانیزم ارزشیابی. با چه کسی توسط خانواده ها امروزه یک ضرورت است. ما در اسنادمان چیزی کم نداریم. امروز نباید در جداول بودجه به دنبال اجرای سند تحول بنیادین باشیم چرا که دلیل اجرایی نشدن سند تحول بنیادین عدم هماهنگی بین نهادهای مجری سند است.

صحرایی ادامه داد: امروز مدارس در نبرد با آموزه هایی هستند که نه تنها غیر دینی بلکه غیرانسانی نیز هستند. یک مکتب قوی تضمین کننده یک ایران قدرتمند است. هیچ پیشرفتی در هر زمینه ای بدون آموزش قوی امکان پذیر نیست. امروز 3000 معلم داریم که دسته جمعی سفر می کنند و به جاهایی می روند که امواج رادیویی و نور برق به آنجا نرسیده است. باید برای این معلم اقدام کرد و فهمید که معلم می داند که بدون خانواده نمی تواند ماموریت خود را به پایان برساند. بنابراین ما نیازمند رویکرد غیرسیاسی به پدیده های آموزش و پرورش هستیم.

وی با تاکید بر اینکه خانواده شریک راهبردی ما در آموزش و پرورش است، به نقش انجمن اولیا و مربیان در آموزش و پرورش اشاره کرد و تصریح کرد: حدود مهر سال 1370 معلم شدم، آن زمان انجمن اولیا و مربیان خیلی بهتر از الان بود. . چرا نقش خانواده در انجمن اولیا و مربیان فقط به مشارکت مالی و اداری است نزول کردن? این مشکل از کجا و چگونه شروع شد؟ مثل این شد؟.

وزیر آموزش و پرورش خطاب به حاضران در این همایش ادامه داد: امروز از شما آموختم و از مطالب شما خواندم که رابطه مشارکت و حضور اولیا در مدرسه با پیشرفت تحصیلی دانش آموزان به اثبات رسیده است. از مطالب شما فهمیدم که وضعیت تحصیلی دانش آموزانی که خانواده هایشان بیشتر با مدرسه درگیر هستند بهتر است. از مقالات دریافتم که بین آسیب اجتماعی و میزان مشارکت خانواده در مدرسه رابطه وجود دارد. مهم است که موفقیت دانش آموزان من به میزان مشارکت والدین در مدرسه گره خورده باشد. عواملی که خانواده را از ایفای نقش واقعی خود باز می دارد چیست؟

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه در همه امور بین سن و پیشرفت رابطه معناداری وجود دارد و این موضوع ثابت شده است، تصریح کرد: کمتر به مسائل اساسی پیشرفت از جمله سن توجه کرده ایم. آنها می گویند که مانند یادگیری زبان که دوره حساسی دارد، پیشرفت و شاخص های پیشرفت انسان نیز با سن گره خورده است. انسان باید در سنین پایین ویژگی های انسانی را درونی کند زیرا یادگیری و عدم یادگیری در سنین بالاتر اتفاق می افتد. در عین حال، یادگیری پایدار است.

با بیان اینکه امروزه در حوزه مدیریت بین سن و بودجه رابطه وجود دارد و هر چه بودجه در سنین پایین تر هزینه شود توسعه بیشتر نمایان می شود، افزود: نمودار سن و هزینه در کشورهای پیشرفته نشان می دهد که 80 درصد هزینه ها در دوره اول هزینه می شود. زندگی مردم تخصیص می یابد و 20 درصد هزینه ها بعد از دبیرستان و دانشگاه خرج می شود. با افزایش سن، میزان هزینه های اختصاص یافته توسط دولت در کشورهای توسعه یافته کاهش می یابد.

وی ادامه داد: وقتی سهم آموزش و پرورش از بودجه کشور را می بینیم متوجه می شویم که کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته سهم خوبی به آموزش و پرورش می دهد اما وقتی تصمیمات گرفته شده در داخل آن را می بینیم متوجه می شویم که تفاوت ما با آنهاست. این است که آنها پولی را که در سنین پایین خرج کرده اند خرج می کنند. یعنی به جای اینکه نگذاریم آسیبی وارد شود و هزینه کردها را در مدرسه بپردازیم، خرج خسارت وارده می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این سوال که در هزار روز اول زندگی مردم چه می کنیم، تصریح کرد: تقریبا هیچ کاری نمی کنیم. یکی از سه تحول اساسی در آموزش و پرورش، ایجاد سازمان ملی آموزش کودکان است. امروزه مهدکودک ها به نظام آموزشی رسمی کشور پیوسته اند و الگوی حکمرانی افراد پایه برای آنها طراحی شده است. این اولین بار در تاریخ کشور است که مقررات آموزش و پرورش ایوان کودکی که در گفت وگوی کارشناسی ما و همکاران به «واین» یا «پاک» معروف است، در دستور کار هیات دولت قرار گرفته و این افتخار دولت است. مهم این است که در سنین پایین تر برنامه ریزی کنیم کوچک ما در سنین بالاتر راحت تر هستیم.

وی به دوگانگی آموزش و برنامه درسی اشاره کرد و ادامه داد: خانواده تا اندازه ای از هر دوی این موارد است. به ویژه نقش خانواده در برنامه آموزشی مورد توجه قرار گیرد. معتقدم خانواده و سازوکاری که حرف خانواده ها را می رساند باید در برنامه درسی ملی نقش داشته باشد.

بیابان با اشاره به دوگانگی خانواده گرایی خانواده گرایی و فمینیسم (نهضت تحقق برابری جنسیتی) گفت: امروز جمهوری اسلامی با افتخار مفهوم خانواده را پذیرفته است. جمهوری اسلامی خانواده را به عنوان یک مفهوم متعالی انسانی و نه صرفاً یک مفهوم دینی در مقابل مفهوم دیگری که معتقد به فروپاشی خانواده است قرار داده است. رئیس جمهور در بالاترین اجلاس جهانی، مجمع عمومی سازمان ملل، درباره خانواده و بازگشت به خانواده صحبت کرد. پشت این موضوع مهم چیست؟ این موضوع اصلا ساده نیست. نماینده دو اندیشه در جامعه و جهان فمینیسم و خانواده گرایی بوده است فمینیسم امروز روز دیگری است فمینیسم اینطور نیست که او در انقلاب صنعتی مدافع حقوق زن بود و امروز مهمترین آن فروپاشی خانواده است، خانواده به معنای واقعی آن متشکل از پدر، مادر، فرزندان و نوه است. وقتی رئیس جمهور این را در سازمان ملل می گوید، باید بفهمد که اتفاقی در دنیا می افتد که باید پرچم خانواده را به اهتزاز درآورد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *